KRAJ 16-GODIŠNJEG POSTA: Švedska u finalu Evropskog prvenstva! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 KRAJ 16-GODIŠNJEG POSTA: Švedska u finalu Evropskog prvenstva!

KRAJ 16-GODIŠNJEG POSTA: Švedska u finalu Evropskog prvenstva!

Nakon 16 godina posta, jedna od najrukometnijih zemalja sveta radovaće se finalu Evropskog prvenstva. Šveđani su u epskom polufinalu nakon produžetka savladali Dansku sa 35:34 (28:28) (16:14), pa će se za zlato boriti sa Španijom koja je ranije iznenadila Francusku (nedelja, 20.30).

Spektakularno je bilo skandinavsko finale – Šveđani su imali prednost od početka do kraja, Danci su se nekoliko puta vratili „iz mrtvih“, ali je selekcija Kristjana Andresona na kraju zaslužila ogromno slavlje.

Švedska će osvojiti prvu medalju na Evropskom prvenstvu nakon 2002, kada je bila najbolja na domaćem terenu. Pritom, „Tri krune“ se od tada jedini put popela na postolje 2012. u Londonu, kada je osvojila srebro.

DANSKA – ŠVEDSKA 34:35 (28:28) (14:16)

7m: Danska 8/8, Šveska 4/5

Isk: Danska 6 min, Švedska 8 min

DANSKA

Landin 5 odb, Grin 5 odb –  M. Landin, Mortensen, Lauge 11, Zakariasen 2, Svan Hansen 8, Lindberg, R. Toft Hansen, Melgard, Mensah Larsen 1, H. Toft Hansen, Hansen 12, Olsen 3, Damgard, Baling

ŠVEDSKA

Palička 17 odb, Apelgren – Heningson 2, Jepson, Darj, Tolbring, Ekberg 7, Vane 3, Peterson, Gotfridson 7, Arneson 6, Cederholm, Ostlund 1, Zakrison 8, Nilsen 1, Nilson

SEMAFOR: 1:3, 3:3, 4:6, 5:8, 8:12, 10:15, 14:16, 14:19, 18:20, 21:22,  23:25, 25:25, 25:28, 28:28, 28:29, 30:31, 31:33, 32:34, 33:35

IGRAČ UTAKMICE: Andreas Palička

Puni samopouzdanja, sa jasnim planom u igri, rastrčani i inspirisani Šveđani su od samog starta na terenu iscrtali po kojima oni mnogo bolje plešu od rivala. Brza igra, sa puno kontri i polukontri je u ono u šta su želeli, i uspeli da uvedu Dance, koji su prvih 20 minuta praktično igrali bez odbrane.

Kristjan Andreson je Nikolaju Jakobsenu uspeo da servira iznenađenje, naudivši mu potpuno neočekivanim adutima – Arnesonom koji je maestralno diktirao napadom, zajedno sa Gotfridsonom i Zakrisonom, koji je igrao na mestu desnog beka. Niska spoljna linija se ispostavila kao pun pogodak, jer su Šveđani radili šta su hteli na liniji šest metara. Veliki broj asistiranih golova iz zicera doveo je olimpijske prvake u neugodnu situaciju u ranoj fazi meča.

Nakon 17 minuta, selekcija „Tri krune“ je imala osetnih 15:10 na svom kontu, ali je u poslednjoj trećini prvog poluvremena švedska mašinerija stala. Od 21. minuta do kraja prvog poluvremena nisu uspeli da zatresu protivničku mrežu, ali je i Danska to učinila svega tri puta i nije u potpunosti iskoristila priliku da se potpuno vrati u meč.

-ANDRESONOVO IZNENAĐENJE PUN POGODAK – ARNESON NA LEVOM,  ZAKRISON NA DESNOM BEKU

-DANSKA BEZ ODBRANE, 16 PRIMLJENIH GOLOVA ZA 20 MINUTA

-LANDIN JEDNA ODBRANA IZ 10 ŠUTEVA U PRVOM POLUVREMENU

-ŠVEĐANI OSAM STRELACA U PRVOM POLUVREMENU, DANCI ČETIRI

-ŠVEDSKA BEZ GOLA POSLEDNJIH 10 MINUTA PRVOG DELA, DANSKA NE KORISTI PRILIKU DA SE VRATI U EGAL

-PALIČKA BRANI PET ZICERA ZA REDOM, ŠVEDSKA VODI 19:14

-RASMUS LAUGE POKREĆE DANSKU I VRAĆA NEIZVESNOST, HANSEN PORAVNJAVA

-ZAKRISON DAJE DVA GOLA SA IGRAČEM MANJE, PALIČKA BRANI, A GOTFRIDSON POGAĐA ZA 28:25 NA 120 SEKUNDI DO KRAJA

-LAUGE, HANSEN I SVAN HANSEN KREIRAJU SPEKTAKULARAN POVRATAK – LASE SVAN HANSEN UZ ZVUK SIRENE ZA PRODUŽETAK

-ŠVEDSKA VODI ČITAVIM TOKOM PRODUŽETKA I ZASLUŽENO SLAVI

Velika zasluge za prednost Šveđana na poluvremenu imao je i Andreas Palička. Zabeležio je devet odbrana za 30 minuta, u odnosu na ukupno četiri koliko su ukupno sakupili Grin i Landin. Iskusni švedski čuvar mreže je drugo poluvreme zapoočeo na spektakularan način – odbranio je pet zicera u nizu, i omogućio timu da u 38. minutu povede sa 19:14.

Međutim, veliki danski kvaliet je morao kad-tad da dođe do izražaja. Odbrana je konsolidovana, a Olsen i Lauge uspevaju da povežu konce u napadu i smanje na zaostatak koji je bio na poluvremenu – minus dva. Švedska kriza u napadu je potrajala, a Rasmus Lauge je još jednom potvrdio da je vođa danskog tima – praktično je svaki gol ili asistirao ili sam postigao, a pritom je zona 6-o zaključala prolaz i lopti i protivničkim igračima.

Ipak, dva danska napada za izjednačenje osujetio je Palička, nakon čega je usledila igra gol za gol u kojoj je Švedska održavala plus dva. Tako je bilo do 55. minuta, kada Džim Gotfridson pravi dve greške u roku od 1o-ak sekundi. Najpre pravi probijanje, a potom i sapliće Olsena, poklanja sedmerac rivalu i dobija isključenje na dva minuta.

Mikel Hansen postiže svoj 11. gol za 25:25, ali, kada se činilo da je preokret neizbežan, sjajni Zakrison uzvraća na drugoj strani za novo vođstvo Švedske. Palička zaustavlja zicer Svan Hansena, a omaleni Zakrison novom majstorijom vara indisponiranog Landina za 27:25 u 57. minutu. Čudesni Palička potom zaustavlja i Hansena, a Džim Gotfridson pogađa za ogromnih 28:25, tačno dva minuta pre kraja.

Međutim, ne i nedostižnih – najpre Lauge smanjuje na 28:26, Šveđani uspevaju da potroše minut vremena ali ne i da upute pravi šut na gol, a Danci ekspresno prave višak za Svan Hansena na desnom krilu – 28:27.

Ostalo je 37 sekudni do kraja. Danci su maestralno odigrali poslednju odbranu, izbegavali su prekide ali nisu ni dozvolili protivniku najidealniju priliku da završi posao. Sedam sekundi pre kraja, Tolbring pogađa stativu, Grin uspeva brzo da zgrabi lopti i doda je Hansenu, koji šalje fenomenalan pas sa svoje polovine na desno krilu, gde je Lase Svan Hansen spremno dočekao loptu i pogodio mrežu Paličke tren pre zvuka sirene.

Najistaknutija figura prvog petominutnog perioda u produžetku bio je Palička, zahvaljujući kojem je Švedska održavala minimalno vođstvo u igri gol za gol. Momci Kristjana Andresona su imali veliku priliku da ponovo bace Dance na kolena – nakon greške u napadu 7 na 6, Ekberg je pogodio praznu mrežu za 33:31. Danka ponovo gubi loptu u pokušaju brzog centra, ali Landin brani čist zicer Hampusu Vaneu u kontra napadu, zicer koji je mogao sve da reši.

Kaznio je to Lauge nastavivši simultanku, ali je najpre fenomenalni Zakrison vratio plus dva, a potom i večeras izvrsi Arneson, pogodivši za 35:33 na 25 sekundi pre kraja. To već Danci nisu mogli da nadoknade…