Skandinavska bajka i dalje traje - Švedska u finalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 -DAN/NOR Skandinavska bajka i dalje traje – Švedska u finalu!

Skandinavska bajka i dalje traje – Švedska u finalu!

Skandinavska bajka na evropskom prvenstvu i dalje traje i sada je vrlo verovatan scenario sa tri skandinavske ekipe na podijumu jer se Švedska plasirala u svoje prvo finale u istoriji! Torstensen i drugarice su još jednom hrabrom partijom zaustavile Rumuniju i došle do pobede 25-23(13-14). Rumunke bile bleda senka svojih izdanja do sada i nedopustivo lako su upropastile šansu koju su godinama čekale.

Da se igra jedne reprezentacije ne sme i ne može izjednačavati sa učinkom jedne igračice u napadu, pokazala je upravo Rumunija koja je na ledja Kristine Neagu stavila čitavo breme ovog polufinala. U prvom poluvremenu ga je najbolja rumunska igračica podelila sa pivotmenkom Stankom, ali je u nastavku ta koncepcija u potpunosti pala u vodu.

Švedska je u nastavku bila sve agresivnija u odbrani i sve opasnija u napadu. Torstensen je neumoljivo pogađala spolja vodeći svoju reprezentaciju ka pobedi dok u postavi Rumunki nije bilo igračice sa kojom je Neagu mogla podeliti odgovornost u izboru šuteva na gol. Činjenice da je na golu Rumunije blistala Tolnai(20 odbrana, 45%), nije uticala na rezultat jer je i Švedska imala raspoloženu Grubstrom(15 obrana, 41%).

Rumunija u poslednjih pet minuta ušla sa golom prednosti(22-21), ali je usledila neizvesna završnica u kojoj su Švedjanke bile i spretnije i preciznije. Torstensen je realizovala penal za izjednačenje da bi u napadu Rumunki Manea napravila faul u napadu koji je Švedska odmah kaznila još jednim golom iz penala posle faula nad snažnom pivotnenkom Florgman za preokret 22-23. Još jednu lako izgubljenu loptu u neorganizovanom napadu Rumunki, Švedjanke su pretvorile u gol za 24-22 u 57.minutu. Odbranjen penal Grubstrom koji je šutirala Neagu označio je i zvaničan kraj otpora Rumunki. Iako je Nechita na minut i po pre kraja ukradenu loptu Tivadar pretvorila u gol za 24-23, Torstensen je u sledećem napadu stavila tačku na pobedu(25-23) i veliko zasluženo slavlje Švedjanki na terenu prelepe dvorane u Herningu, moglo je da počne.