Završen EHF EURO 2010: Norvežanke začarale krunu, Rumunke skinule prokletsvo - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 -DAN/NOR Završen EHF EURO 2010: Norvežanke začarale krunu, Rumunke skinule prokletsvo

Završen EHF EURO 2010: Norvežanke začarale krunu, Rumunke skinule prokletsvo

Njima kruna jednostavno ne može da spadne, a možda i nema ko da je skine. Najbolje rukometašice Norveške osvojile su četvrti put uzastopno(peti ukupno) titulu prvaka Evrope pošto im je u finalu Švedska bila ravnopravan rival samo u prvom poluvremenu, 25-20(10-11).

Prvi tim u istoriji koji je vezao četiri titule na evropskim p
rvenstvima prošetao se, i naizgled i stvarno bez previše naprezanja do nove krune. Sa neizostavnim osmehom i energijom koja pleni i razara istovremeno, Norvežanke nisu imale ravnopravnog rivala na ovom prvenstvu. Impozantna gol razlika sa kojom su pobedjivale i tradicionalno jake selekcije(Madjarska, Francuska, Danska) govori sama za sebe. Doduše, žrebom su zaobišle njima neugodne Rumunke i Ruskinje, ali teško da bi ih i one zaustavile u ovom pohodu na tron.

Samo finale ne zaslužuje epitet veliko, jer to suštinski poput onog u Makedoniji nije ni bilo. Bilo je samo pitanje vremena kada će Švedska kao i Španija dve godine ranije upasti u norvešku mašinu, samo što se na to sada čekalo do 35.minuta(13-13).U narednih deset je već sve bilo jasnije jer su golovi Hammerseng, Loke, Sulland i Breivang za seriju 6-0 na semafor brzo stavile 19-13(45.minut). Do kraja su Švedjanke prišle na -3 u par navrata, ali sve je to bilo daleko od nove senzacije za koju nisu imale ni snage, ni sreće, a ni kvaliteta.

STATISTIKA FINALA

Možda je u meču za bronzu na Evropskom prvenstvu nedostajalo golova, ali emocija nije. U napetoj utakmici u kojoj su dominirale odbrane i golmanke, Rumunija je prekinula niz neadekvanih rezultata i stigla do pobede 16-15(9-7). Do velike pobede nad Danskom, Rumunija je stigla jer je u neizvesnom finišu, pre svega, zadržala čvrstinu i smirenost. Malo ljudi je verovalo da Rumunke pred 12 hiljada bučnih Danaca mogu pobediti domaću selekciju, ali baš u ovoj utakmici se probudila čelična volja Rumunki za koju verovatno nisu ni znale da je imaju s obzirom da im je uvek nedostajala kada im je najviše trebala.

Medjutim, danas nije bilo tako. Lišene usluga sjajnog dvojca Ungureanu-Varzaru bez koga su ostale tokom šampionata zbog povreda, Rumunke su odigrale ono što se od njih uvek očekuje. Strpljiv napad i disciplinovanu odbranu iz koje su još jednom proistekle briljantne odbrane Talide Tolnai(17 odbrana, 53%). Jako važne golove u situacijama kada je bekovska linija na čelu sa Neagu bila zatvorena postigla je  Nechita sa desnog krila, dok su ogroman teret iznele snažne pivotmenke Stanka i Manea.