Francuska šampion Evrope! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2010 Francuska šampion Evrope!

Francuska šampion Evrope!

Evropski prvak je Francuska! Kako se očekivalo, kako se prognoziralo, najbolja svetska selekcija u prethodne tri godine, nastavila je sa svojom dominacijom i na Evropskom prvenstvu u Austriji. U finalnom susretu, selekcija koju sa klupe predvodi Klod Onesta, savladala je odličnu Hrvatsku 25:21 (12:12) i tako olimpijskom i svetskom zlatu pridodala i evropsku krunu. Nisu Francuzi bili toliko dominantni u susretu sa "Kaubojima", ali individualni kvalitet Karabatića, Omejera, Abaloa, pa čelične ruke Didijea Dinara, donele su im prevagu, kada je to bilo najpotrebnije, sredinom drugom poluvremena.STATISTIKA

Prvi gol na susretu, bio je delo Igora Vorija iz kontre, posle odbrane Mirka Alilovića. Već u narednom napadu, pivotmen u drugom dresu, Sorando ravna na 1:1. Uspešno su u prvim minutima, Hrvati nadigravali 5:1 zonu sa Karabatićem na prednjem centru. Prvo je Balić povisio na 2:1 sa pozicije levog beka, a onda, dobro izrađenu poziciju, nije iskoristio Ivan Čupić, pogodivši stativu. To su Francuzi iskoristili i preko Gigua, došli na 2:2. Odmah zatim, Omejer brani sedmerac Čupiću, a Alilović "zicer" Sorandou za nepromenjenih – 2:2 (7:30m). Vedran Zrnić biva uspešniji sa linije sedam metara od svog kolege iz tima, i vodi "Kauboje" na 3:2, a posle greške "Trikolora", Manuel Štrlek vodi iz kontre na 4:2. Hrvatska je našla ključ za često neprobojnu odbranu Francuza. Utrčavanje krila i bekova na crtu, zbunjivalo je Francuze, koji su pravili dosta početničkih kikseva prilikom preuzimanja. Marko Kopljar, posle utrčavanja Zrnića, gotovo sa desnog krila, vodi svoju reprezentaciju do vođstva od 6:4 (12:30m). Gigu biva precizan iz sedmerca za 6:5, a posle promašene "kokoške" Zrnića, Nikola Karabatić u punom zaletu sa zemlje zakucava loptu u mrežu u nivou glave Mirka Alilovića za izjednačenje – 6:6 (15:00m). Drago Vuković sa jedne, a Žerom Fernandez sa druge, postižu golove iz solo prodora. Červar se odlučuju je da Baliću i Vukoviću, u napadu pridoda i Duvnjaka. Najveća prepreka za vođstvo Francuza sredinom prvog poluvremena je raspoloženi Mirko Alilović, koji brani zicere. Gigu na sedmercu šalje loptu od stative pored gola, a za njim i Abalo, koji baca preko gola. Francuzi imaju problema sa napadom na hrvatsku 5:1, a to koristi hladnokrvni Manuel Štrlek i vodi na 8:7 iz ubitačne kontre. Alilović opet zatvara gol pred najboljim desnim krilom ovog EP, Lukom Abalom, a Domagoj Duvnjak iz solo prodora vodi "Kauboje" na 9:7 na startu 23. minuta. Posle šest i po minuta, Sorando pronalazi put do mreže novog golmana slovenačkog Celja – 9:8. Pri tom rezultatu, Lino Červar traži minut odmora. Nakon njega, Nikola Karabatić prvo pravi (sumnjivo) probijanje u napadu, a onda dobija i isključenje na dva minuta, posle koga Zrnić postiže gol za 10:8. Sa igraćem manje, Gigu smanjuje na 10:9, ali veoma brzo, Vori diže na 11:9. Greška u dodavanju Narcisa i Fernandeza, koštala je "Trikolore" još jednog primljenog gola iz kontre, Domagoja Duvnjaka za 12:10 (28:20m). Nakon isključenja, Karabatić postiže gol sa desnog beka iz koraka, a 20 sekundi kasnije, iz polukontre, vrativši svoju selekciju na minimalni minus – 12:11 na početku poslednjeg minuta prvog dela. Opet neorganizovan hrvatski napad, omogućava Narcisu da iz hitre polukontre zakuca loptu za egal na poluvremenu – 12:12.

Domagoj Duvnjak, isto kao protiv Poljaka u polufinalu, otvara drugo poluvreme pogotkom – 13:12.  Francuska
mašina počinje da melje. Prvo Fernandez, a onda Karabatić i Narcis prvi put vode Francusku u vođstvo od dva gola razlike – 15:13.  Par grubih faulova Francuza, žesti publiku, a Lino Červar zbog protesta dobija žuti karton. No, to ne smeta olimpijskim šampionima, koji preko Abaloa odlaze na 16:13 (36:30m). Napad sa igračem više Hrvati ne iskorišćavaju, a to iz kontre, opet kažnjava Luk Abalo, za sada već ozbiljnih – 17:13 (37:30m). Ivano Balić smanjuje na 17:14, ali pogrešno preuzimanje suprostavlja Narcisa fizički slabijem Zrniću, pa posle iznuđenog sedmerca, Žoli vodi na +4 (18:14,40m). Karabatić zarađuje svoje drugo isključenje, ali u drugom poluvremenu, "upaljeni" Omejer brani drugi sedmerac Čupiću u finalu. Francuzi ne nalaze rešenje sa igračem manje u napadu. Ipak, sve nedostatke u napadu prikriva fenomenalni Omejer. Sada Zrniću brani sedmerac i drži svoju reprezentaciju u vođstvu od 18:16 (45.m). Niz grešaka sa jedne i sa druge strane, prekida Abalo, golom sa pozicije kružnog napadača za 19:16 (47:00m). Červar tvrdoglavo ostaje pri izboru izvođača sedmeraca, a Zrnić to opravdava, golom za 19:17. Nikola Karabatić pravi probijanje u narednom napadu. To koristi Ivano Balić i iz polukontre vodi na 19:18. Mladi Mataija dobija crveni karton u napadu nakon faula nad Abalom, a brojčanu prednost iskusni Francuzi koriste – Sorando postiže gol za 20:18. U tih dva minuta, prvo Luk Abalo postiže efektan gol za 21:18, a na samom isteku kazne, Nikola Karabatić
kažnjava loše vraćanje u odbranu i vodi Francuze na velikih 22:18 (51:17m). Gotovo iz bezizlazne situacije, iz bloka Vuković vraća kakvu-takvu nadu "Kaubojima" za 22:19.  "Air France", Danijel Narcis postiže pogodak za 23:19, a Zrnić nastavlja uspešno da rešeta Omejera sa linije sedam metara. U poslednjih pet minuta, Francuzi su ušli sa bekovskom trojkom Karabatić, Narcis i Fernandez i tri gola prednosti na svom kontu.  Francuzi nemaju rešenja za odbranu Hrvata, a šut, prekasno angažovanog Lackovića, brani Omejer. Na semaforu je stajalo 56:46, kada je Onesta zatražio minut odmora. Posle njega, Nikola Karabatić se diže sa 10 metara i donosi (24:20) svojoj reprezentaciju titulu evropskog prvaka, drugu, nakon 2006. godine i Švajcarske. Možda teže nego što je to bilo prošle godine u Zagrebu, protiv istog protivnika, ali sigurno zasluženo. Era sjajne generacije francuskih rukometaša se nastavlja. Na kraju, 25:21. Francuska je uradila ono što nikada niko nije. Spojena je evropska kruna, sa svetskom i olimpijskom…