"Iz trenerskog ugla", Aleksandar Brković: "Hrvati zvani - 31:29" - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 "Iz trenerskog ugla", Aleksandar Brković: "Hrvati zvani – 31:29"

"Iz trenerskog ugla", Aleksandar Brković: "Hrvati zvani – 31:29"

Ako neko misli da pobedi Hrvate obavezno mora da postigne 32 gola. Dve pobede sa po 31-29 dale su zadatak njihovom rukovodstvu da im rezerviše smeštaj u Novom Sadu. Osim nekog ranog vođstva Slovenaca, poslednjeg u četvrtom minutu utakmice, Hrvatska je čitavo vreme vodila i držala rezultat pod kontrolom. Slovenci su jedna od najbržih ekipa do sada na turniru, odlično trče, postižu lake golove i na pravi način koriste svoju mladost. Za razliku od prve utakmice kada su ispustili dosta lepu prednost od 5 golova za 15 poslednjih minuta utakmice, ovoga puta su uspeli da -5 vrate u egal, ali više od toga nisu mogli. Balić je na kraju u stilu Majkla Džordana stavio loptu pod ruku i rešavao. Njegove asistencije, golovi i zasluženi sedmerci na samom kraju, su Hrvatsku poslali u drugu fazu gde će ako sutra savladaju Norvežane preneti sva 4 boda.

Obzirom da su Islanđani pobedili Norvežane ovde je sve otvoreno, neki zavise od sebe, neki i od drugih, ali o mogućem raspletu ću posle pisati.

Norveška-Island je bila jako neizvesna, utakmica dveju reprezentacija sličnih pogleda na rukomet tako da je bilo malo više golova nego na nekim drugim mečevima. Norvežani su vodili do pred sam kraj, ali od dve oslabljene reprezentacije praktično bez najboljih igrača, pobedio je ipak malo iskusniji Island pre svega zahvaljujući sjajnim Gunarsonom i Sigurdsonom koji su bili izuzetno efikasni i precizni. Za nas, predstavnike, ajde da tako kažem, neke „Jugoslovenske škole rukometa“ onakav završetak napada Norvežana, na 48 sekundi do kraja utakmice od strane Mamelunda, posle desetak sekundi, na nerešeno, bi se verovatno završio „davljenjem“ dotičnog igrača. Umesto da smireno i strpljivo odigraju, možda i napad za pobedu, samim tim i drugi krug, kao recimo Srbi protiv Danaca na samom kraju, oni su nakon jednog  pasa i ukrštanja šutnuli sa široke pozicije levog beka bez neke velike šanse. Pored toga su dozvolili da izgube sa čak dva razlike, što ih u eventualnom pravljenju kruga sa Islanđanima i Slovencima može vratiti kući. Dakle, Slovenci pobede Island sa jedan razlike, Hrvati dobiju Norvežane i jasno vam je ko neće videti Petrovaradin i novosadske plavuše.

Pomislivši da laganom pobedom Francuza nad Rusima, stvari u ovoj grupi dolaze na svoje mesto, ipak su nas demantovali Mađari, nerešenim rezultatom protiv Španaca.

U prvoj utakmici grupe C, Francuzi su dominirali sve vreme, u svom stilu. Omejer je branio celu utakmicu na nivou koji ga odlikuje, gde njegovih 60 minuta u utakmici koja bila daleko od egala, pokazuje da ga Onesta pušta da se razbrani, obzirom na jako loše izdanje protiv Španaca. Gali su koristili princip iz pripremnog perioda i deljenja minutaže, sa doziranjem čak i rezultata pa smo imali priliku da vidimo i tek oporavljenog Akambrea koji je zabeležio prve minute ovog Evropskog prvenstva. Rusima predstoji veoma težak zadatak da protiv Španaca izbore narednu rundu, što oni igrački verovatno zaslužuju, međutim godinama bez golmana dobro i učestvuju na velikim takmičenjima.

U drugoj utakmici ove grupe Mađari su se sjajno borili i zasluženo osvojili bod protiv Španije. Igrali su hrabro i jako dobro, igrači koji se odlično poznaju, imaju pobednički mentalitet i imaju Gabora Časara. Mirno je realizovao sedmerce i uz Močaja mlađeg predvodi svoje drugove ka, vrlo verovatno, bar još tri utakmice naredne faze. Veliki bod koji im otvara vrata nastavka takmičenja. Španska odbrana izuzetna, skoro pa kao naša. Čvrsta, jaka, pokretljiva i što je najvažnije bez isključenja. To je pravi kuriozitet. Ovog puta iza leđa je imala dobrog Sijeru, što je bilo malo iznenađenje, obzirom da sa prve utakmice sjajni Ombrados, praktično nije ni ulazio u igru, osim na dva penala. Možda se španski golmani menjaju kao nekada u Siudad Realu Ombrados i Šterbik, videćemo. Ponovo je Rivera podelio svima minutažu, možda i jedini toliko koristi sve igrače i ovoga puta se njih 12 upisalo u listu strelaca što je sjajno na 24 postignuta gola.

U današnjem programu nama će biti interesantnije šta se dešava u Nišu nego u Pioniru. U 18.15 igraju Nemci i Šveđani i biće to jako interesantan duel, a u 20.15 eliminacioni duel Makedonaca i Čeha. Sve ekipe su u šansi za prolaz dalje i svi odlučuju o svojoj sudbini što je za publiku najbolje, jer obećava bespoštednu borbu. Naravno za neutralnu publiku, jer će neko sigurno ostati bez živaca zbog odlučivanja o svojoj samim tim i o sudbini tih navijača. Česi su sebe doveli u nezgodnu situaciju da nakon odličnog starta mogu već posle prvog kruga kući i u klubove. Najnezgodnije će biti što će ceo Čair biti protiv njih, a oni u takvoj situaciji baš ne mogu da se prisete lepih momenata.

U Beogradu je malo jasnija situacija. Mi smo prvi i idemo dalje sigurno sa 4 boda dok će utakmica Poljska-Danska podeliti ili dodeliti bodove nekoj od ove dve reprezentacije. Danski selektor Vilbek je iskoristio pravo da doda još jednog igrača u sastav pa se odlučio za Spelerberga, sjajnog beka koji je jedan od vođa ovoga tima. Zna Vilbek da mu nedostaju bekovi, shvatio je to i protiv nas, jer u poslednjih deset minuta Markusen, Hansen, Mogensen, Lauge i Sondergard očigledno ne mogu da završe jaku i važnu utakmicu na pravi način. Poljaci su u blagoj psihološkoj prednosti posle veoma visoke pobede nad Slovacima dok su Danci malo poljuljani, možda neočekivanim, porazom. Sve su opcije moguće, ovo su dve reprezentacije iz svetskog vrha i ukoliko nisu već umorni, možemo očekivati malo veći broj golova nego što je bio u prva dva kola.

Što se tiče naše utakmice protiv Slovaka, jasno je da ona ništa ne odlučuje, ali ne bi valjalo kad bi sebi dozvolili Rumuniju iz Švedske. Potrebna nam je pobeda, zbog sebe, fantastične publike i autoriteta, ali ne po svaku cenu. Jasno je da će momci sa manjom minutažom zaigrati malo više što i nije loša prilika da čak i u samom takmičenju vidimo, maksimalno bezbolno, na koga dalje još možemo da računamo. Ali hvala Bogu MI takav luksuz sebi sada možemo da dozvolimo, jer MI smo prvi u grupi, MI idemo dalje i pre poslednjeg kola, jer MI prenosimo 4 boda u sledeću rundu i zato, jer MI smo SRBIJA! Kako to sve, posle mnogo godina, dobro zvuči!