"Iz trenerskog ugla", Veroljub Kosovac: "Danska sve dalje od polufinala" - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 "Iz trenerskog ugla", Veroljub Kosovac: "Danska sve dalje od polufinala"

"Iz trenerskog ugla", Veroljub Kosovac: "Danska sve dalje od polufinala"

Vicešampionu sveta, Danskoj, današnjim porazom od Poljske ostale su vrlo, vrlo male šanse da se domogne polufinala. Ovaj poraz ih dovodi u drugu fazu bez bodova i u grupu gde Srbija i Nemačka ulaze sa četiri, Poljaci sa dva boda, a sa nulom u bagažu samo čudom i velikom srećom mogu dalje. Ovog puta u ćuda ne verujem, jer verujem u Nas, Nemce i Poljake, a čudo bi bilo da Danci, Švedjani ili Makedonci budu ispred NAS posle druge faze.

Danska je ušla u utakmicu samouvereno i po malo prepotentno i to im se sveti. Otvaraju utakmicu dobro i na poluvreme odlaze sa četiri gola prednosti. Početkom drugog dela imaju 19-14 , što bi billo dovoljno za jedan pozitivan rezultat na kraju, medjutim tu počinje njihov “slobodni pad”. Oni upadaju u jedan vrtlog, gde svi gube glavu, počevsi od klupe pa do igrača. U isto vreme zahvaljujući svom golmanu Poljska se vraća u život. Danska igra predugo pet plus jedan ( kosu) odbranu što koristi Poljska i dolazi lakše do dobrih pozicija za šut. Istovremeno, Poljska igra dobro u udbrani, a njihov golman brani sve ( ukupno 17 odbrana) i stvara nervozu kod danskih igrača koji sve više i više gube koncentraciju. Ranije su oni bili ti koji su bili jaki u završnici, a sada oni padaju u zadnjim minutima.

Šta reći o našoj utakmici protiv Slovaka? Bila je onaka kako sam i očekivao. Posle dve velike i teške utakmice smo se previše opustili i Slovačka nas je kaznila sa jednim bodom. Prvo poluvreme za respekt, ali drugo ispod svake kritike. Dati Slovacima samo šest golova u drugom poluvremenu, nije za pohvalu, čak imajući u vidu da utamica rezultatski nije značila nista. Ovo je bila idealna sansa za sve da pokažu šta znaju i koliko mogu.

Prvi smo i idemo dalje sa 4 velika boda. To nam daje velike šanse da se domognemo polufinala. Ovu utakmicu treba brzo zaboraviti i koncentrisati se na utakmicu protiv Nemačke jer ta  dva boda ( kako ja vidim ) nas vode u polufinale.

Makedonija, veliko iznenadjenje sampionata, još jednom igra iznad svojih mogućnosti i pobedjuje    Čehe, sto im omogućava dolazak u Beograd. Još jednom su pokazali kako  se voljom, disciplinom i borbom za svaku loptu može pobediti i jači od sebe. Konstantnim požrtvovanjem u odbrani i disciplinom u napadu igrali su egal sa sva tri protivnika. Taktički su igrali odlično i maksimalno su koristili ono što znaju i umeju. Svojom igrom su dovodili Čehe tamo gde su oni heli i kako su planirali. Imali su problema sa Horakom, ali su uspeli da zaustave Jihu što im je bilo dovolno za pobedu. Dati Česima 27 golova, znači i da je napad bio bolji, proradio je i Mirkulovski što je bilo vrlo bitno jer  su Česi  uspeli da prekino saradnju Lazarova i Stoilova. Veliku pomoć su imali u odličnoj i vernoj publici koja je napravila fenomenalnu atmosferu u Nišu.

Švedska, bleda, nejasna i bezlična.

Dugo nisam video Švedsku u tako losem izdanju, a pratim ih najmanje 30 godina. Tim bez igre, bez jasne ideje, bez karaktera, a tim koji je dosao sa velikim ambicijama, sobzirom na grupu koju su imali. Jasno se videlo  koliko im znaci Kim Andersson, njega danas nije bilo nigde i Švedska je pala. Nije bilo i te poznate švedske odbrane 6:0,  sto prouzrokuje i nedostatak lakih golova iz kontre. Ja se ne sećam da je Svedska ikada primila 20 golova u jednom poluvremenu, a to se desilo protiv Nemačke. To je dalo krila Namcima, koji ulaze u drugo poluvreme sa verom u pobedu i uspevaju da održe tu razliku od pet golova. Nemačka je imala raspoložena krila koja postižu 16 golova i mnogo više raspoloženih igrača za igru. Švedska, osim Kim Egdahl, u prvom poluvremenu, nije imala pravo oružje protiv danas raspoloženih Nemaca. To se videlo i po raspodeli golova medju švedskim igracima, do pred kraj utakmice u protokol su se upisala samo četiri švedska igraca, što je nedovoljno da bi se dobila jedna Nemacka, makar i u sadasnjem izdanju. Kada kažem u sadašnjem izdanju , mislim da Nemacka nije ta Nemacka od pre par godina, da je današnja Nemačka mnogo siromašnija igrački, taktički i tehnički.

Posle ove utakmice i sa 4 boda u bagažu, Nemacka dolazi u Beograd sa mnogo vise optimizma i samopouzdanja nego što je imala, samo, pre tri dana.

Zato mi trebamo biti spremni na jednu tvrdu utakmicu, protiv jedne Nemačke koja nema mnogo da izgubi , a može mnogo da dobije, ako pobedi.