Makedonija u kvalifikacijama za London! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2012 Makedonija u kvalifikacijama za London!

Makedonija u kvalifikacijama za London!

Reprezentacija Makedonije, napravila je fantastičan uspeh osvajanjem petog mesta na EHF EURO 2012. Odbranom Borka Ristovskog u poslednjim sekundama meča, Makedonci su savladali selekciju Slovenije 28:27 (16:12). Među najboljima, bili su Lazarov (8) i Stoilov (6) kod Makedonaca, odnosno, Dolenec (7) i Luka Zvižej sa golom manje. Slovenci imaju još jednu šansu za OI kvalifikacije, a dobiće je ako Srbija osvoji zlato na EHF EURO 2012.

U „Beogradskoj Areni“, viđena je žestoka borba dve Ex-Yu selekcije pred veoma malim brojem navijača (3000). Makedonci su i bez gromoglasne podrške svojih navijača, pokazali da mogu da se nose sa svima, diktirajući tempo gotovo svih 60 minuta. Prvo ozbiljnije vođstvo na krilima inspirisanog Lazarova i Stoilova, Makedonija je prvo ozbiljnijeg vođstvo stekla u 16. minutu – 9:5, a dva gola Stevčeta Alušovskog, mladića u 40. godini života, doneli su najvećem iznenađenju EHF EURO 2012 i +5 (13:8) osam minuta kasnije.

Uspeli su Slovenci da se konsoliduju, „upalio“ se Uroš Zorman, pa je Makedonija na odmor otišla sa dostižnih +4 (16:12).

Bili su rešeni Slovenci da dođu do olimpijskih kvalifikacija u drugom delu. Od 36. do 43. minuta, zahvaljujući raspoloženom mladom Dolencu i iskusnom Brumenu, praktično desna strana napada Slovenije donosi preokret, seriju 5:0 i vođstvo 20:18. Slovenačka bajka traje, dok ide serija Dolenca. Pretposlednji put, levoruki tobdžija pogađa za 22:21 u 46. minutu, ali tada se budi i Kiril Lazarov, sa dva gola, dolazi do titule najboljeg strelca u istoriji Evropskih prvenstava i pomaže seriju 4:0 svoje reprezentacije. SA 26:23 u 50. minutu, stižu Slovenci na minus jedan četiri minuta kasnije.  Do kraja se igralo gol za gol. Zvižej postiže poslednja tri pogotka za svoju selekciju, ali u poslednjem napadu, Slovenci ne koriste brojčanu prednost upravo preko njega. Ristovski mu dobro ulazi u šut, brani, prva šansa za OI kvalifikacije odlazi u nepovrat, a Makedonci odlaze u zagrljaj svojih navijača.