POBJEDA MLADOSTI: Kauboji na +15 kontra Čilea - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 POBJEDA MLADOSTI: Kauboji na +15 kontra Čilea

POBJEDA MLADOSTI: Kauboji na +15 kontra Čilea

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Čile je senzacionalno na otvaranju natjecanja iznenađujuće dobio Bjeloruse, ali danas kontra Kauboja nije bio niti blizu toga. Uz odmaranje nekolicine startera hrvatska je selekcija lakoćom stekla prednost na otvaranju te je uredno održavala. Već do poluvremena bilo je 17:9, moglo je biti i puno više da Barrientos u zadnjih devet minuta prvog dijela nije bio na 80% obrana.

Bez Barrientosa na top razini u nastavku Čile je samo dodatno ‘tonuo’. Kauboji su ih pretrčali, vrlo lako dolazili do pogodaka. Omogućilo je to Babiću da u posljednjih 15-ak minuta uvede vrlo mladu postavu, petoricu igrača iz generacije ’94. uz tek nešto starije Ivića i Kontreca. Hrvatski su mladići bez problema zaključili posao te okončali meč rezultatom 37:22.

HRVATSKAČILE  37:22 (17:9)

HRVATSKA: Ivić 3 obrane, Stevanović 11 obrana + 1 gol; Mihić 8 (1), Duvnjak, Stepančić 3, Gojun, Horvat, Kontrec 1, Božić Pavletić 4, Mandalinić 3, Štrlek, Musa 4, Jotić 5, Mamić 4, Šebetić 1, Cindrić 3 (2); izbornik: Željko Babić

ČILE: Barrientos 10 obrana, Garcia, Oliva 4 obrane; Ceballos 1, Er. Feuchtmann 4 (1), Baeza, Reyes 3, Kaniu 1, Frelijj 3, Em. Feuchtmann, E. Salinas 4, R. Salinas 2 (1), H. Feuchtmann, Moll 2, Lopez, Donoso 2; izbornik: Mateo Garralda

Isključenja: Hrvatska 6 minuta (Mihić, Kontrec, Šebetić), Čile 10 minuta (Er. Feuchtmann, Baeza, Kaniu, R. Salinas, Lopez)
Sedmerci: Hrvatska 3/4 , Čile 2/2

SEMAFOR: :2:0 (1′), 4:2 (5′), 6:3 (8′), 9:5 (12′), 11:6 (17′), 14:8 (24′), 16:8 (26′), 17:9 (30′), 19:9 (32′), 21:11 (35′), 24:11 (39′), 27:15 (45′), 31:18 (52′), 37:22 (60′)

Igrač utakmice: Lovro Mihić

Baš kao i kontra Bjelorusa, ideja hrvatski je stručni stožer i danas tražio upisivanje pobjede uz doziranje minutaže pojedinih startera. Stoga su od uobičajene početne šestorke u polju već od starta na klupi ostavljeni Štrlek, Horvat te Duvnjak.

I bez njih su Kauboji lakoćom ostvarili početnu prednost, već u prvoj minuti Čileancima zabili dva laka gola. Selekcija nekadađnjeg kapetana španjolske reprezentacije, Matea Garralde, najviše je problema imala s hrvatskom tranzicijom.

Lakoćom su Babićevi puleni stizali do pogodaka, po prvi je puta na prvenstvu vrlo uspješno i održana prednost ostvarena s početka susreta. Već u 21. minuti hrvatska je selekcija imala 14:6, računalo se da bi do poluvremena prednost mogla biti i dvoznamenkasta.

Ali Garralda to sprječava uvođenjem vratara Barrientosa. U posljednjih devet minuta prvog dijela ovaj se Čileanas proslavio nestvarnim učinkom 8/10. Vjerojatno će ga najviše pamtiti Božić Pavletić kojem je u tom periodu obranio penal te još dva šuta. Jedan od njih tek što je dotrčao s klupe.

Barrientosa je u tih nevjerojatnih devet minuta savladao jedino Cindrić iz sedmerca. Drugi pogodak Kauboja kroz navedeni period postigao je Stevanović preko cijelog terena na prazan gol.

Unatoč fenomenalnoj seriji njihova vratara, Čileanci nisu uspjeli smanjiti svoj zaostatak. Njihovi brojni pokušaji proigravanja na pivota nisu bili pretjerano uspješni pa je po odlasku na odmor semafor pokazivao 17:9 u korist Kauboja.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– LAKO ODVAJANJE KAUBOJA

– BARRIENTOS SPUŠTA ROLETU

– 32′ PRVIH +10 (19:9)

– RAZIGRANI JOTIĆ

– MIHIĆ DOVRŠAVA POSAO

Svemogući Barrientos nije bio pretjerano uspješan u nastavku. Načeli su ga Mihić i Božić Pavletić, u 32. minuti odveli svoj tim po prvi puta na 10 razlike. Bilo je i više nego očito kako Čileanci više ne mogu pratiti ritam utakmice.

Uslijedila je ubrzo još jedna 4:0 serija Kauboja, odlazak na 13 pogodaka razlike. Garralda je još jednom tražio minutu predaha. I uspio je donekle probuditi svoj tim koji je do daljenjega uspijevao održati podjednak zaostatak za bitno superiornijim protivnikom.

Najviše problema južnoameričkom je sastavu u drugom poluvremenu zadavao Lovro Jotić. Srednji bek Kauboja prezentirao je što i dvojica mu kolega po poziciji (Duvnjak, Cindrić) u ranijim utakmicama. Zabijao je, asistirao – što god je bilo potrebno.

U posljednjoj su se četvrtini utakmice uz njega na terenu našla još četvorica igrača iz njegove generacije. Mihić, Mamić, Šebetić i Božić Pavletić su zajedno sa Kontrecom te Ivićem među vratnicama prikazali na što Hrvatska može računati u današnjosti, ali i budućnosti.

Ova vrlo mlada sedmorka uspjela je u završnici dodatno ‘nagaziti’ Čileance. Ozbiljna obrana omogućila je brojne lake pogotke, prvenstveno preko Lovre Mihića koji je meč završio na 8/8. Njegovo je djelo bio i posljednji hrvatski pogodak na utakmici, nakon kojeg su Garraldini momci u posljednjoj minuti smanjili na konačnih 37:22.