KAUBOJI NAILAZE: Igrači iz drugog plana smirili hrvatske živce - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 KAUBOJI NAILAZE: Igrači iz drugog plana smirili hrvatske živce

KAUBOJI NAILAZE: Igrači iz drugog plana smirili hrvatske živce

ZA BALKAN-HANDBALL.COM,
TOMISLAV LAURIĆ

Loša igra Kauboja kontra Arabije nastavila se i u otvaranju duela kontra susjeda Mađara. Punih 25 minuta Babićev tim nije postojao na terenu, ali ga je Sabate jednom vrlo loše pozvanom minutom predaha vratio u igru. Mađarska je u četiri minute što su preostale do kraja poluvremena izgubila četiri pogotka prednosti, Šebetić je zabio za 11:11 prije odlaska na odmor.

U nastavku bitno bolja igra oba tima. Anti-rukomet je zamijenio jedan brži, moderan stil igre. U njemu su se najbolje snašli hrvatski igrači s klupe. Ponajprije Ivić među vratnicama te Mamić i Šebetić s druge strane terena. Taj ritam Mađari nisu mogli pratiti te su, kako se meč bliio kraju, sve više tonuli. Odvojila se Hrvatska na 4-5 pogodaka i lakoćom održavala svoju prednost. Cindrić i Duvnjak su se s Mađarima u nekoliko situacija poigrali za kraj, potvrdili pobjedu rezultatom 31:28.

MAĐARSKA – HRVATSKA 28:31 (11:11)

MAĐARSKA: Mikler 9 obrana, Fazekas 1 obrana; Balogh 6, Schuch, Csaszar 2 (1), Harsanyi 6 (1), Ligetvari 1, Nagy L., Jamali 2, Zubai, Banhidi 2, Szollosi, Juhasz 2, Ancsin, Bodo 3, Lekai 4; izbornik: Xabi Sabate

HRVATSKA: Ivić 11 obrana, Stevanović 4 obrane; Mihić, Duvnjak 5, Stepančić, Gojun, Horvat 4, Kontrec 2, Božić Pavletić, Mandalinić 2 (1), Štrlek 6, Musa, Jotić, Mamić 4, Šebetić 4, Cindrić 4; izbornik: Željko Babić

Isključenja: Mađarska 6 minuta (Schuch, Ligetvari, Jamali), Hrvatska 8 minuta (Duvnjak, Stepančić, Gojun, Kontrec)
Sedmerci: Mađarska 2/3, Hrvatska 1/3

SEMAFOR: 1:1 (6′), 3:3 (12′), 6:3 (15′), 6:5 (17′), 9:6 (19′), 9:7 (23′), 11:7 (27′), 11:11 (30′), 14:14 (37′), 15:17 (41′), 18:19 (45′), 18:22 (48′), 21:25 (52′), 24:28 (55′), 28:31 (60′)

Igrač utakmice: Filip Ivić

Igra li Nagy ili ne – bilo je to glavno pitanje uoči početka utakmice. Jedan od najboljih desnih bekova na svijetu propustio je zaigravanje i odgledao utakmicu s klupe. Ali već su uvodne minute pokazale kako se to neće previše osjetiti u sustavu igre Sabateova sastava.

Obrana, predvođena Schuchom i Zubaijem, bila je izuzetno čvrsta od samog starta. Pokušao ju je Babić u prvom napadu iznenaditi igrom sa sedmoricom igrača, ali tom se taktikom Kauboji nisu proslavili. Stoga su već u idućem pokušaju dolaska do mađarske mreže igrali klasično šest na šest.

Tek u petoj minuti Kauboji preko Štrlekove kontre dolaze do prvog pogotka. Uslijedila je još jedna s druge strane preko Horvata i to je bilo praktički sve od famoznog ‘igrat ćemo brzo’, na što je hrvatski selektor stavljao naglasak pred put u Francusku.

Istini za volju, Babić je pokraj terena mahao rukama koliko je mogao, tražio brzinu. Ali odgovor nije dobio; igrači kao da su bili na nekoj drugoj valnoj duljini. Iskusna reprezentacija kao što je Mađarska to je itekako znala iskoristiti.

Serija tehničkih pogrešaka hrvatskog sastava omogućila je mađarski put do vrlo lakih pogodaka i prednosti od tri pogotka sredinom prvog dijela. Pokušao je tada Babić s izmjenom vratara – i pogodio. Stevanovića je zamijeno Ivić, obranio Ligetvariju kontru netom što je stigao.

Ali napad i dalje nije imao rješenja za čvrstih 6-0 svojih ‘susjeda’. Bekovska je linija izgledala prilično izgubljeno, nepovezano. Pa su zahvaljujući tome Mađari, iako su i sami prikazivali anti-rukomet u tom periodu, ipak uspijevali održati prednost na 3-4 pogotka. Sve do 26. minute, kada je Sabatea uhvatila (‘žuta’) minuta odmora. U momentima kada su Kauboji bili bez ikakvog ritma, uzeo je minutu predaha. I pogriješio.

Hrvatska je proigrala u samoj završnici prvog dijela. Promjena obrane iz 5-1 u 6-0 dala je rezultata, kao i Babićeva taktika sa sedmim igračem u napadu. Dva se puta kreirala situacija za Štrleka, što je on i iskoristio. Potegnuo je potom Duvnjak, da bi iz polukontre Šebetić zabio za krajnji rezultat poluvremena 11:11.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– LASZLO NAGY NE IGRA

– HRVATSKA BEZ PRAVOG TEMPA

– SABATEOVA (ŽUTA) MINUTA ODMORA

– BITNO JAČI TEMPO IGRE U 2.p

– PROBUDILI SE MAMIĆ I ŠEBETIĆ

Mađarski se post nastavio i u drugom poluvremenu. Kombinirano s krajem prvog dijela, devet su minuta ostali bez pogotka. Iskoristio je to Duvnjak, donio Hrvatskoj tek drugo vodstvo na utakmici.

Osim rezultata, po Hrvatsku je puno povoljniji bio i sam tijek igre. U Rouenu se igrao bitno brži rukomet, što je Babić dodatno potencirao smanjivanjem zamjena obrana-napad, konkretno uvođenjem Mamića na lijevog beka umjesto Mandalinića.

Njegovim ulaskom dobila je Hrvatska čovjeka koji ide ‘u kost’. Na mišiće je mladi bek zabio dva bitna pogotka. Nadovezala se kvalitetna obrana, iza nje je stajao vrlo raspoloženi Ivić. Kauboji su po prvi puta na turniru izgledali kao istinska ekipa.

Savršenstvo je prekinuo Balogh svojim direktnim pogotkom s centra, dok su Hrvati slavili Horvatov pogodak. Ali bila je to slaba utjeha Sabateovu timu. Kako se meč bližio kraju, tako su i Mađari sve teže pratili hrvatski ritam. Kontrec je u 47. minuti donio prvih +3 svome sastavu.

Oslobodili su se potom i mladi hrvatski bekovi u likovima Mamića i Šebetića, doveli svoj tim na prag pobjede. Sabate je pokušao novom minutom predaha i opet se ‘isprsio’. Testirao je hrvatsku reakciju na obranu 4-2, ali je brzo shvatio da od toga neće biti ništa.

Izvadio je potom i Miklera, uveo veterana Fazekasa među vratnice, no obrana nije imala čvrstinu iz prvog dijela. Na visokoj je razini bio jedino desni bek Balog, no to nije bilo dovoljno da bi se Mađari spustili na manje od tri pogotka zadatka.

Cindrić je dvije minute do kraja opet vratio na +4 i navukao osmijeh na lice selektora Babića. Pokušao je njegov kolega s mađarske klupe još jednom iz očaja sa 4-2, ali Cindrić mu je još jednom zabiberio. Potpuni mrak na oči Mađara navukao je Duvnjak izuzetno atraktivnim pogotkom iz cepelina iza leđa za 31:27 Hrvatske. Preostalo je još vremena za Baloghovu utješnu nagradu; mađarski je desni bek svojim šestim pogotkom postavio konačnih 31:28.