Francuska demonstracija sile! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Francuska demonstracija sile!

Francuska demonstracija sile!

Olimpijski šampion demonstrirao je svu moć svog rukometnog sistema nad evropskim šampionom. Francuska je, lakše nego što se to očekivalo, savladala Dansku 27:22 (16:11) i plasirala se u veliko finale (17,30 nedelja). Skandinavci ni jednog trenutka nisu bili ni blizu eventualne pobede, dok su„Trikolori“ kontrolisali meč odličnom odbranom (sveli Dansku na 15 golova do 45. minuta) i sigurnim rešenjima u napadu. Sasvim zasluženo, Francuzi kreću za Zagreb sa namerom da osvoje i svetsko zlato, prvi put posle 2001. godine, kada su bili domaćini.

Raspoloženi omaleni desni bek Danske, Brun Jorgensen  držao je svoju reprezentaciju u igri u prvih petnaestak minuta meča sa Francuzima. Posle deset minuta, na semaforu je stajalo 5:5, a Jorgensen je imao tri efektna gola na svom kontu. Kada je njegova serija stala, evropski šampion je počeo da pada. Bez ključnih igrala 5-1 odbrane, Dinara i Žila, Onesta se odlučio za pokretiljivu 3:2:1 i tako u potpunosti eliminisao napade Boesena, Spelerberga, dok je jedino Hansen, kako tako nalazio put do mreže Omejera. U 16. minutu, kod rezultata 9:7 za „Trikolore“, selektor Danaca, Urlih Vilbek, pozvao je minutu odmora u pomoć, ali uzalud.  Omejer kreće u seriju, dok u odbrani, Danci gube mnogo duela sa raspoloženim finterima, Narcisom i Karabatićem. Sa 12:9, olimpijski šampion sa tri vezana gola, Karabatića, Kempea i Abaloa, odlazi na velikih 15:9, samo dva minuta pre kraja prvog poluvremena, da bi se na odmor otišlo sa – 16:11.

Ni u nastavku se ništa nije promenilo. Stameni Francuzi demonstrirali su silu u svakom pogledu u odnosu na Skandinavce.Večeras sjajni Abalo, napravio je dve bravure u prvih šest minuta nastavka, i to je bilo dovoljno za 18:11. Tek početkom 38. minuta,  omaleni Brun Jorgensen postiže gol za Dansku u drugom poluvremenu. To ne donosi ništa novo u odnosu snaga na terenu. I dalje briljiraju, pre svega Omejer,a  zatim i ostali „Olimpionici“. Osam razlike u 46. minutu (23:15), signal su da Vilbek ponovo pozove minut odmora, kako bi pokušao da preokrene susret, ali Francuzi ne dozvoljavaju nikakve oscilacije, poput onih srpskih. Još jedan priključak Skandinavci imaju u 54. minutu (20:24), posle crvenog kartona Abaloa (pogodio Landina u glavu prilikom izvođenja sedmerca), ali to je bilo sve od Danaca i njihove namere da evropskoj dodaju svetsku krunu. Na kraju, večeras daleko bolji Francuzi, izborili su plasman u veliko finale. Ako se i oduzme večerašnja, rutinska pobeda, i baci pogled na celokupno prvenstvo, pravda je zadovoljena.