Lagano u finale: Hrvatska - Poljska 29:23 (14:13)! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Lagano u finale: Hrvatska – Poljska 29:23 (14:13)!

Lagano u finale: Hrvatska – Poljska 29:23 (14:13)!

Poput prvog polufinalnog susreta, potvrdile su se prognoze da su Hrvatska i Francuska dve najkvalitetnije reprezentacije na ovom Svetskom prvenstvu. U zagrebačkoj „Areni“ pred 15000 bučnih navijača, Hrvatska je bez problema savladala, do nedelje zvanično svetskog vicešampiona, Poljsku 29:23 (14:13). Igrač utakmice, desno krilo Hrvatske, Ivan Čupić sa 12 golova, najbolji igrač na ovoj poziciji uz Abaloa na šampionatu, i samo će finalni meč Francuske i Hrvatske odlučiti, ko će biti najbolje desno krilo planete.

Hrvatska je dobro otvorila utakmicu. Poljaci su podlegli atmosferi, spori u odbrani, neodlučni u napadu, ušli su u mašinu publike i hrvatske usporene igre, koja je mlela sve protivnike do sada.  Početna postava sa Duvnjakom, Metličićem i Valčićem na bekovima, delovala je dosta ubedljivo, a sve je to Čupić realizovao preko sedmeraca za početnih 4:1. Sve to vreme, na golu dobro brani Mirko Alilović. Meč dobro otvaraju i Metličić i Lacković,pa je u 14. minutu već 8:4.  Ulazak Ivana Balića ne donosi osveženje igri hrvatske reprezentacije. Dosta „pročitanih“ polaza i pokušaja doturanja lopte Voriju, završava u rukama poljske odbrane, pa tako Poljaci brzim polukontrama i probuđenim šuterima, Bileckim i Jureckim, spevaju da se vrate u meč. Dolaze i do 13:13, ali Vori u poslednjim sekundama meča, vodi domaćina na odmor sa prednošću (14:13).

Drugo poluvreme je počelo odlično za Hrvate. Prvo Čupić, onda Kopljar i Vori, doveli su Hrvatsku do velike četiri razlike (18:14). Poljaci, slično početku susreta, nisu imali rešenja u napadu, a odbrana im je delovala porazno. Totalno izgubljena ekipa Bogdana Vente u grotlu „Arene“, ušla je u niz tehničkih grešaka, koje su Hrvati redovno kažnjavali. Kada je Jurecki ostavio loptu na „izvolite“ Čupiću, i kada je ovaj postigao dvadeseti gol iz kontre za „Kockaste“ (20:14, 39m), Venta je posegao za zelenim kartonom i odveo ekipu na tajm-aut.  To ništa značajno nije promenilo u rezultatu i igri njegovog tima. Losert brani sedmerac Tlučinskom na 22:15, što dovodi do euforije i nagoveštava plasman u finale. Metličić iz „cepelina“, Čupić iz kontre postižu pogotke, a Poljaka nigde.  U 48. minutu je 25:16, i svetski vicešampion je na kolenima.  Alilović ubija poslednju nadu u povratak. Ivan Čupić nastavlja da rešeta mrežu Šmala, ušavši u svoj dvocifreni niz.  Slavlje je već uveliko trajalo par minuta pre kraja meča. Na terenu par egzibicija, nagovestilo je da ekipe pomirene čekaju borbu za zlato, odnosno bronzu.