Francuska šampion planete! Hrvatska - Francuska 19:24 (12:11)! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Francuska šampion planete! Hrvatska – Francuska 19:24 (12:11)!

Francuska šampion planete! Hrvatska – Francuska 19:24 (12:11)!

Reprezentacija Francuske uradila je ono što nikome nije u ovoj rukometnoj deceniji. Posle Olimpijskih Igara u Pekingu, Karabatić, Omejer i drugovi, osvojili su Svetsko prvenstvo u Hrvatskoj pobedom nad domaćinom 24:19 (11:12) i tako potvrdili da su bez premcana planeti u ovom trenutku. Težak, napet meč je viđen u zagrebačkoj „Areni“ pred 15200 gledalaca, u kome su Francuzi imali više igrača na nivou jednog finala. Za titulu je zaslužan sistem Kloda Oneste, koji slama protivnike, a večerašnji heroji su Mišel Gigu, Danijel Narcis i Nikola Karabatić. Kada je heroja tako mnogo, ne moguće je izgubiti. Veliki kapetan, Petar Metličić će sigurno večeras tugovati sa svojim saigračima, ali će od sutra ujutru biti jasno da je ovo veliki uspeh za hrvatski rukomet, ne samo u ovom, već u svakom trenutku.

U totalnoj buci zagrebačke „Arene“ , nervozno je krenuo susret finala Svetskog prvenstva između Hrvatske i Francuske. Par oštrih faulova, nagovestili su da domaćin želi prebiti gosta, po dobrom, starom pravilu rukometa, ali to se samo ne može uraditi ekipi, koja je pripremljena kao Francuska. Dosta potezanja sa obe strane, rezultirao je velikim brojem sedmeraca, koje su realizovali Čupić na jednoj, odnosno Gigu na drugoj strani. Ako tu dodamo i Gorana Šprema na levom krilu domaćina, onda smo zaokružili najbolje aktere susreta u prvih petnaest minuta.  U nastavku, Čupiću se pridružio Vori, a Francuska je bila u rukama Danijela Narcisa, što zbog poslednja četiri pogotka u prvom poluvremenu, što zbog par grešaka u odbrani na prednjem halfu.   Za kraj, Čupić odvodi svoju rerprezantaciju na odmor sa +1 (12:11).

Blaženko Lacković je na startu drugog poluvremena odveo svoju reprezentaciju po prvi put na dve razlike (13:11), što je još više ohrabrilo publiku. Odmah iza toga sledi serija od 3:0 brzog i preciznog Mišela Gigua, najboljeg aktera ovog finala, i zvanično, najboljeg levog krila ovog prvenstva.  Minut kasnije, Ivano Balić podseća na najbolje dane efektnim golom sa zemlje za 14:14, ali to je bilo i sve od njega večeras. Domagoj Duvnjak dovodi Hrvatsku u vođstvo od 17:16 u 42. minutu, a kakav je bio ostatak utakmice, najbolje govori podatak da su igrači Line Červara do kraja meča postigli samo dva pogotka., tačnije samo jedan od pogotka Čupića za 18:18 u 45. minutu. Gigu nonšalatno baca jednu loptu Aliloviću pod noge, maši i ulazi u seriju od 0/3, što u narednih pet minuta drži rezultatsku distancu od samo jednog gola (19:18, 50m).  Bude se Karabatić i Narcis, i sa dva gola vode Fnracusku ka zlatu (21:18, 54.). Blaž Lacković smanjuje prednost na 19:21, pet minuta pre kraja, ali to je bilo sve od Hrvatske večeras. Kada Luk Abalo postiže gol sa sredine posle ukrštanja , Červar, kasno shvata da je blizu poraza, i zove tajm (19:22, 57.). Žerom Fernandez donosi pobedu Francuskoj, dvadesetitrećim golom, posle povrede prostora, koje danske sudije nisu dosudile, što izaziva haos na tribinama i terenu. Posledica svega, crveni karton Igoru Voriju i dosta predmeta na terenu. Zadnja dva minuta, Francuzi su skakali, Hrvati psovali, do zadnje zvižduka, koji se nije čuo zbog negodovanje publike.