Nema pravde u Poreču! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Nema pravde u Poreču!

Nema pravde u Poreču!

Rukometaši Srbije doživeli su težak poraz u drugom kolu grupe „D“ Svetskog prvenstva od zvaničnog evropskog šampiona, selekcije Danske 36:37 (22:16). Težina  poraza ogleda se u propuštenoj šansi da se savlada reprezentacija, koja je već bila viđena u borbi za medalju. Na tugu „Orlova, Lase Boesen je zakucao loptu iza Stanićevih leđa na samo tri sekunde pre kraja za dva velika boda na putu za polufinale. Na sve to se potrefila i teška povreda Ivana Nikčevića, koji je pokidao Ahilovu tetivu, i tako završio na najgori mogući način završio ovo prvenstvo.  U najboljoj utakmici koju je reprezentacija Srbije odigrala u svojoj kratkoj istoriji, najefikasniji su bili Ilić (10) i Bojinović (8), ali svi momci do jednoga, dali su sve od sebe i mora im se odati priznanje, što su od večeras, konačno, bez dvojbe, vratili veru u srpski rukomet. Skepsa više nije u modi.

Da se utakmica završila posle prvog poluvremena, naslov bi glasio „Savršena Srbija“. Fantastični su bili svi do jednoga. Bekovska trojka Ilić-Bojinović-Ilić, ponekad i na prvi pogled, nerezonskim šutevima, parala je mrežu Kaspera Hvita, tako da je već posle deset minuta morao na klupu.  Svemu je prethodila teška povreda Nikčevića, koji je već u trećem minutu bio iznet sa terena.  Na njegovo mesto, došao je Danijel Anđelković, koji je u 7. minutu doveo Srbiju na 7:3. Dobar početak, zasenio je još bolji nastavak. Agresivna odbrana, jedino je padala na sjajnom Kristijansenu, koji je uspevao da savlada Pejanovića u nekoliko navrata. Ipak, to je bilo i sve od Danaca u tim trenucima. Sa 9:6, „Orlovi“ odlaze na 14:6 u 17. Minutu, igrajući u svojevrsnom transu, koji je pratio huk tribina, velikog broja srpskih navijača, ali i Porečana. Od tog trenutka, izabranici Jovice Cvetkovića ulaze u igru gol za gol, da bi očigledan umor postave koja je počela utakmicu, kao i nedovoljno alternativa na bekovskim pozicijama, doveli do prvog pada. Sjajni Lars Kristijansen spušta na -4 (17:13). Aca Stojanović sa dva gola, te Ratko Nikolić vode Srbiju na fantastičnih +7 (20:13), da bi se na odmor otišlo sa opet fantastičnih -22:16.

Početkom drugog dela, nakon odmora, Srbija nastavlja igrati u visokom ritmu. Sada Momir Ilić ulazi u seriju koja vodi „Orlove“ do 30:23 u 41. minutu kada selektor Danaca, Urlih Vilbek traži tajm-aut. To je bila i prekretnica ovog meča. Tempo ili u prevodu trkanje sa ekipom, koja je izmislila „trku“ u savremenom rukometu, ostavila je traga na ključnim figurama u našem timu.  Za osam minuta od minuta odmora Danske, došli smo do prvog izjednačenja (30:30) nakon početnih 1:1. Najiskusniji, Nikolić i Bojinović daju novi impuls nade momcima, i vode nas na 32:30. Ipak, u tim trenucima, pali se Mikel Hansen, igrač na koga smo u najavi i upozoravali. Njegov top u ruci ispaljuje iza Stanića i po prvi put, uz pomoć Boesena vodi Dansku u vođstvo 34:35. Klackalica nas vodi do 36:36 u poslednjem minutu. Stojanović nesrećno pogađa prečku, a Boesen sa bekovske pozicije na 59:57 stavlja nam ruke na lice.