Težak poraz od Poljske! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaHrvatska 2009 Težak poraz od Poljske!

Težak poraz od Poljske!

Reprezentacije Srbije doživela je svoj drugi poraz u okviru polufinalne grupe (prvi ako ne računamo onaj sa Danskom) u meču sa selekcijom Poljske 23:35 (7:21). Šta reći, osim da želimo što pre da zaboravimo ovaj dan  i jedan od najubedljivih poraza u istoriji srpskog rukometa. Nije to bilo ekipa iz prethodnih porečkih, a i prvog zadarskog dana Svetskog prvenstva. Kao da je remi sa Nemcima, isterao i poslednji atom snage iz „Orlova“. Delovali su umorno, usporeno, dekoncentrisano i doživeli su katastrofu.  Polufinale je sada završena priča. Sada sledi dan pauze, pa utakmica sa Makedonijom, u kojoj bi pobeda mogla da dovede Srbiju do lepog uspeha na prvom velikom takmičenju kao samostalne države.

Srbija je odigrala katastrofalno prvo poluvreme.  Totalno prazni, rukometaši Srbije, nisu imali rešenja, a ni snage za agresivnu 6:0 odbranu Poljaka.  Nekolicinu šuteva sa bekovskih pozicija, skidao je Šmal, a ni lopte koje su išle prema Toskiću na crti, nisu dovodile do realizacije. Da će Poljaci razbiti „Orlove“ u prvom delu, najavila je serija od 6:0 između sedmog i 14. minuta, kada rastrčana poljska krila, te braća Jurecki, pune mrežu Pejanovića i sa 3:2 vode svoju reprezentaciju do velikih 9:2.  Dva gola, Stojanovića i Ilića bude nadu u kakav-takav povratak, ali samo na trenutak.  Nova mini serija Poljaka i zaključni gol, robusnog Bartoša Jureckog 13:5, za čije kretnje nisu imali rešenja halfovi u zoni Srbije,  krajem devetnaestog minuta tera selektora  Cvetkovića da zatraži minut odmora.  Ni on ništa nije doneo, budući da je izraz lica igrača govorio da im je potreban barem jedan dan, kako bi mogli da ponovo odigraju na vrhunskom nivou. Sjajni Slavomir Šmal na golu deprimira, ovoga puta i Dobrivoja Markovića sa krila, tako da svetski vicešampion odlazi sa 14:6 na 19:6, a skor na poluvremenu je poražavajuči za Srbiju – 21:7.

Početak drugog poluvremena, nije doneo ništa novo sa rezultatske strane, iako su „Orlovi“ izašli rešeni da, koliko-toliko smanje rezultatsku distancu, svežina Poljaka, veći broj igrača u rotaciji i ozbiljnost, i pored vođstva od četrnaest golova na poluvremenu, nije im to dozvolila. U srpskom timu, serija golova Momira Ilića, ali umorna i spora varijacija odbrane 4+2, pa 5-1, koju su pokretljivi Poljaci lako probijali. U 42. minutu,  Jurašik postavlja 29:13, a samo dva minuta kasnije i 30:14, iz kontri, kao na treningu.  Tada je već bilo jasno kakav će ishod meča biti. Do kraja susreta, angažovaniji Srbi, u nameri da spreče bruku, spustili su prednost Poljaka, koja je u jednom trenutku iznosila i 17 razlike (14:31),  na „razumniju“ meru.