Nikčević sačuvao san o Londonu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Arhiva Nikčević sačuvao san o Londonu!

Nikčević sačuvao san o Londonu!

Golom Ivana Nikčevića pet sekundi pre kraja, reprezentacija Srbije je izborila remi sa Poljskom 25:25  (14:15) i tako sačuvala šanse za plasman na Olimpijske Igre u Londonu. Iako se u 56. minutu (22:25) činilo da je sve izgubljeno, „Orlovi“ su postigli tri poslednja gola u infarkt završnici, dva u zadnjih 40 sekundi i tako došli do prvog boda na turniru u Alikanteu.  Fanatična borbenost, donela je veliki bod, ali je sada „hleb i pogača“ u rukama Španaca, koji će sutra morati da savladaju Poljsku, dok će Srbija prethodno morati da savlada Alžir sa više od tri gola razlike.

Isključenja:  14 minuta /  8 minuta
SRBIJA: Marjanac tri odbrane, Šešum 1, Vujin 3, Nikčević 6, Manojlović 1, Toskić, Stanić deset odbrana i dva sedmerca, Ilić 5(3), Marković, Prodanović 2, Stojković 5, Rnić, Beljanski, Nenadić, Čutura 2, Stanković
POLjSKA: Šmal 12 odbrana, Vihari, Jaška , K Lijevski 3, Kučinski, Jahlevski 2, Tkačik 3, Bilecki 2, Višnjevski 4, Jurecki B 2, Jurašik 4, Jurecki M 3, Jurkievič, Lijevski M 1, Sipržak, Rosinski 1
KRETANjE REZULTATA: 2:0 (2.) 4:1 (6.) 5:5 (13.) 6:7 (16.) 9:11 (22.) 12:12 (27.) 17:16 (39.) 19:18 (45.) 19:20 (50.) 21:21 (51.) 21:23 (54.) 22:25 (56.)

Odličan početak Srbije, bio je krunisan vođstvom od 4:1, kada je u šestom minutu selektor Poljaka, Bogdan Venta bio primoran da zatraži tajm-aut, ne bi li zaustavio brodolom svoje ekipe. Do tada, odbrana „Orlova“, bila je ona iz januara, a meč je sa dva rutinska gola, kao i protiv Španaca, otvorio Ivan Nikčević uz pogotke Čuture i Prodanovića. Uspeo je Venta u svojoj nameri, u čemu je pomoć imao i u brojčanoj prednosti nakon isključenja Alema Toskića, kada Poljaci postižu dva gola preko Adama Višnjevskog (4:3) i postaju potpuno ravnopravan rival u duelu, koji na kraju nije odlučio putnika na Olimpijske Igre.

Ponudio je Veselin Vuković sve boljem poljskom napadu sa Mihalom Jureckim kao vođom, odbranu 5-1 sa Nikčevićem kao isturenim, ali ih to nije poremetilo. Sa igračem više posle isključenja Nikčevića, došli su na 5:5, a koji minut kasnije i do vođstva golom Kšištofa Lijevskog (6:7, 16.). U tim trenucima, bezidejni napad „Orlova“, bez šuta spolja, pokušao je da razdrma minutom odmora Veselin Vuković.

Priliku da se vrati u vođstvo, Srbija propušta posle isključenja Tkačika i Jurašika u 20. minutu (8:8). Šest na četiri, „Orlovi“ primaju tri, a postižu samo jedan gol. Na 9:11, Vuković je promenio indisponiranog Stanića, ubacio Marjanca, koji je to, kao i protiv Španaca vratio sa par efektnih odbrana do kraja poluvremena. Usledio je period bolje igre u odbrani, a na „crti“ i u kontri, Ilić je pronašao Rastka Stojkovića koji je vezao tri gola za tri minuta i doneo novo izjednačenje – 11:11 (24.).

Do kraja poluvremena, igralo se gol za gol. Marko Vujin postigao je svoj prvi gol u 29. minutu za 14:14, da bi Poljake na odmor sa golom prednosti odveo rapsoloženi Višnjevski svojim četvrtim pogotkom (14:15).

Na početku drugih 30 minuta, odbrana je bila ponovo jači segment igre izabranika Veselina Vukovića. Osim gola Rosinskog, kada se lopta nesrećno probila kroz ruke Stanića, mreža Srbije, ostala je netaknuta do 40. minuta. No, ni napad „Orlova“ nije bio bolji. Osim veze Ilić – Stojković, nije bilo drugog rešenja da se savlada Šmal. Kao i u prvom poluvremenu, dva minuta sa igračem više, umesto naših, koriste poljski rukometaši da povedu preko Jurašika – 17:18.

Žarko Šešum, zamena za Ilića, doneo je izjednačenje svojim prvim golom, a Rastko Stojković i vođstvo– 19:18 (45.). Imali su „Orlovi“ šansu i za +2, ali loptu Šešuma upućenu Stojkoviću na crti hvataju Poljaci i iz kontre vraćaju u egal preko Jahlevskog – 19:19.

Do. 51 minuta, igralo se gol za gol. Sa jedne strane, Ilić i Vujin, sa druge, Tkačik i Bilecki, uveli
su svoje timove u poslednju fazu meča – 21:21.

Danske sudije u jednom napadu isključuju Beljanskog i Manojlovića (prilikom gola Tkačika), a brojčanu prednost, Poljaci koriste da se odlepe na +2 (21:23, 54.). Tajm-aut Vukovića, urodio je plodom, Nikčević vraća nadu (22:23), ali samo na kratko. Poljski bekovi lete po terenu, Bilecki, a zatim i Lijevski (u trenutku kada je Srbija imala igrača više) postižu golove za velikih +3 (22:25, 57.).

Nisu se predali „Orlovi“. Na 59:20, Prodanović je vratio nadu da se može barem do remija (24:25). Poljaci nemaju rešenja na presing Srbije u poslednjih 40 sekundi. Mihal Jurecki šutira 10 sekundi pre kraja, Stanić hvata i baca kontru Nikčeviću, koji pored dvojice pratilaca „na leđima“, postiže gol za zlatni bod Srbije – 25:25 pet sekundi pre kraja.

U poslednjem pokušaju, Poljaci jedino iznuđuju crveni karton za Nikolu Manojlovića, ali mreža ostaje ista, kao i san o Londonu…