Stativa odvela Francuskinje u finale! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaRIO 2016 Stativa odvela Francuskinje u finale!

Stativa odvela Francuskinje u finale!

Prvi finalista ženskog Olimpijskog turnira u Rio de Žaneiru je reprezentacija Francuske, koja je u dramatičnom finišu uz dosta sreće savladala Holandiju sa 24:23 (17:13).

Bile su Francusknje bliže pobedi čitavim tokom polufinala, ali su u završnici izbegle produžetke najpre zahvaljujući maestralnom golmanu Lejno, a potom i stativi, koja je sprečila Lois Abing da donese svom timu poravnjanje tri sekunde pre kraja.

Holandija je nešto bolje započela utakmicu, vodila sa 4:2 i 5:3, ali su konce od tada pa do finiša držale izabranice Oliviea Kumbroca. Na ovom turniru briljantna Aleksandra Lakabrer je svojim golovima preokrenula rezultat, održavala Francusku u minimalnoj prednosti, da bi Dembele i Niombla u završnici prvog dela povisile na maksimalnih plus četiri, sa koliko se otišlo na odmor.

Drugo poluvreme nije bilo ni izbliza efikasno kao prvo – odbrane su dominirale na obe strane, a Francuskinje su u čvrstoj igre uspele da se održe na bezbednoj razlici. Holandija je gravitirala između minus dva i minus tri, a sjajna Lejno ih je sprečavale da dođu do egala.

Ipak, Šnelder uspeva da svoj tim u poslednju šestinu borbe za finale uvede sa minimalnim zaostatkom – 22:21. Lakabrer i Pino su odbili dva naleta Holanđanki, pre nego što je usledio period od šest minuta bez gola. Van der Heijden uspeva da ga prekine tri i po minuta pre kraja – 24:23. Ispostavilo se da je to konačan rezultat.

Devojke Henka Grenera su propustile puno dobrih prilika da u dramatičnom finišu dođu do izjednačenja. Lejno je zaustavila čistu kontru Angele Maleštajn 90 sekundi pre kraja. Ipak, drugoplasirana je reprezentacija prošlog Mondijala je dobila novu priliku da izbori dodatnih 10 minuta – Pino je promašila, a Niombla pomalo požurila sa faulom za isključenje, i tako poklonila Holanđankama 23 sekunde za napad sa igračicom više.

Čekale su do poslednjih trenutaka, Abing je imala povoljnu poziciju za udarac sa levog beka, ali je stativa bila saveznik prvom finalisti Olimpijskih Igara.

U pobedničkim redovima, Pino je postigla sedam a Lakabrer šest golova, dok je na drugoj strani najefikasnija bila Van der Hejden sa osam pogodaka.

U drugom polufinalu sastaju se Rusija i Holandija (01.30).