DERBI DANA: Norvežanke odolele Španiji - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2013 - ŽENE DERBI DANA: Norvežanke odolele Španiji

DERBI DANA: Norvežanke odolele Španiji

IZ ZRENJANINA:
RADIVOJE KOSNIĆ

U derbiju C grupe Svetskog prvenstva, rukometašice Norveške je prema očekivanju  protiv  Španije imala najtežu prepreku u borbi za osvajanje prvog mesta u grupi – 22:20 (11:10).

Utakmicu su obeležile veoma jako odbrane, o čemu najbolje govori podatak da su obe golmanke ( Lunde i Navaro) branile ceo meč na visokom nivou. Na otvaranju derbija bilo je jasno da će odlučiti čvršća odbrana, povele su Španjolke sa 4-1, a u 13. minutu  Norveška  preko Loke prekida seriju i uspeva da postigne tek drugi gol za Norveška. Šutevi sa spoljnih pozicija Norvežanki završavale su često preko gola ili u okvir. U 16. minutu na teren izlazi Anja Hamerseng-Edin koja svojim prvim golom donosi izjednačenje 5-5. Do kraja polvremena igralo se gol  za gol, a Norveška prvi put na meču dolazi u vodjstvo tek u 28. minutu 10-9. Na odmor se odlazi rezultatom 11-10.

U drugom poluvremenu ista priča, gol na jednoj pa gol na drugoj strani. Ali Norvežanke ne ispuštaju  vodjstvo, ako se izuzme 40. min kada je Španija jedini put izjednačila na 15-15. Uvek  su Španjolke bile te koje su jurile rezultat, i mozda baž zbog tog podatka nisu uspele u toj nameri. Poslednji tračak nade da će Španija ipak uspeti da uzme makar bod aktuelnim šampionkama se dogodio u 57. minutu kada je pri vodjstvu Norveške 21-20 isključena na 2 minuta Alstad. Medjutim, Španija ne koristi igračicu više u polju, a sa druge strane Norveška iznudjuje 7m i donosi vodjstvo od 22-20, što se ispostavilo kao  i konačan rezultat. Imale su Španjolke identičnu situaciju u 58. minutu, opet 2 minuta isključenja za Norvešku i sedmerac ali fantastična Lunde brani i otklanja svaku dilemu o pobedniku derbija.

Kod pobednica najviše se istakla Nora Mork sa 8 postignutih golova, pratile su je Suland sa 4 i Hamerseng-Edin sa 3, kao i Lunde na golu.  Kod Španije najbolja je bila Marta Mange sa 4 koja je na kraju utakmice dobila nagradu za najbolju igračicu ovog derbija. Isto 4 gola postigle su Fernbandez i Piendo.

PRESS:

Drugi trener Norveške Mia Hermanson Hogdalh: „Izgubili smo prošli put od Španije, naši mečevi su uvek neizvesni i ovog puta smo mi pobedili. Španija je vrlo jaka reprnzetacija.“

Igračica Norveške Tonje Nostvold:“ Svaki put kada igramo prvi meč na nekom prvenstvu uvek je napeto, nervi su zetegnuti ali ja sam jako srećna sto smo osvojili ova dva boda.

Trener Španije Horhe Duenjas: „ Čestitam reprenzetaciji Norveške na zasluženoj pobedi. Ovo je bila veoma teška utakmica, gde su nijanse odlučivale. Zaista moram da pohvalim vašeg golmana koji u mnogome presudila ovaj meč“

Igračica Španije Marta Mange: „Imale smo jako dobat start, ali najvise zahvaljujući fantastičnoj odbrani koju je igrala Norveška mi nismo uspeli da pobedimo. Kao što je rekla pomoćni trener nekad pobedimo mi, pa nekad mi i tako u krug“ sa osmehom na licu je završila Marta Mange.