POLJSKA PIŠE ISTORIJU: Prvo polufinale! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2013 - ŽENE POLJSKA PIŠE ISTORIJU: Prvo polufinale!

POLJSKA PIŠE ISTORIJU: Prvo polufinale!

Poljska definitivno postaje hit ovogodišnjeg Svetskog prvenstva, posle Rumunije pale su u četvrtfinalu  i vicešampionke sveta – Francuska, 22-21 (11-8). Ostvarila su se očekivanja selektora Poljske Rasmusena da će sve karte baciti na odbranu i uspeo je u tome. Pobedio je Francusku upravio njihovim oružijem.

Utakmica je počela nešto sigurnijom igrom Francuske, povele su preko Dembele i Signate uz blagu nervozu Poljakinja koje su verovatno bile impresionirane značajem ovog meča, što je trajalo samo do 10. minuta. Tada kreće crvena rapsodija koja ustvari znači seriju Rasmusenove čete od 7-0, za 10-5 u 21. minutu, najviše preko Vojtas i najbolje igračice meča Karoline Siodmiak.Ništa baš nije polazilo za rukom u napadu Francuskinjama, grešile su u prenosu lopte ali možda najveći njihov problem je bio fantastična odbrana koju je sve vreme diktirao danski stručnjak na klupi Poljske. Za tren su se konsolidovale aktuelne vicešampionke, i na odmor se odlazi sa 11-8.

Drugo poluvreme otpočinje u lavovskoj borbi, Poljska kao da je sa zadovoljstvom prihvatila stil igre koji inače igraju Francuskinje sa izuzetnom snažnom odbranom. Već u 37. minutu time-out je zatražio selektor Francuskinja Alan Porte, pri rezultatu 16-13 i potom vezuju dva gola za priključak od minus 1. Kada su svi pomislili da je Francuska spremna za veliki preokret, Poljakinje podižu zid na liniji od 6m. Nastavljaju da igraju onako kako je zacrtano i ne dopuštaju protivnicama ni da izjednače do kraja meča. Ljutio se selektor Francuske na sudijski par iz Danske, nekoliko grubih faulova nad Aleksandrom Lakrabere nisu osankcionisali isključenjem, zatim poništili su gol iste igračice koji je bio navodno posle sviranja faula, tako da se nervoza samo podizala u redovima trenera Portea. Menjao je francuski stručnjak odbranu, 5-1 sa flasterom na organizatorku napada Kingu Brizdu, pa 4-2 ali ni to nije pomoglo da ih sustignu jer nije bile adekvatne realizacije u napadu. Puno tehničkih grešaka, poklona protivnicama, promašaja gola na kraju i straha od poraza, kad se sve sabere nije bilo dovoljno da se pobedi Poljska. Poslednju šansu da nešto urade donela je Paola Baudouin koja je smanjila na 21-20 iz sedmerca uz isključenje. Sasvim dovoljno vremena da se uradi nešto, ali kao po pravilu usledile su greške u napadu, promašeni šutevi pored gola.

Tačku na ovaj meč postavlja već pomenuta Siodmiak iz kontre koja je proistekla iz jedne u nizu greški Francuskinja, za 22-20. 30 sekundi pre kraja. Rasmusen traži time-out na kome govori kako da sačuvaju prednost do kraja, uspevaju u tome, dodavaju se kako bi prošlo vreme, Dembele seče jednu loptu i postiže gol za konačnih Poljska – Francuska 22-21.

RASMUSEN: NEMAM REČI

Kim Rasmusen, selektor Poljske: „ Nemam reči. Pobediti jednu ekipu svetske klase kao što je Francuska je zaista neverovtano. Analizirao sam njihovu igru do detalja, znao sam da će nam biti jako teško danas ali smo uspeli. Presrećni smo, još uvek ne verujemo šta nam se dogadja.“

Kinga Grizb: “Sanjale smo ovo na početku prvenstva, i sada nam se sanj polako ostvaruje“

Alan Porte:”Čestitam ekipi Poljske na fantastičnoj igri danas i želim im puno sreće u nastavku takmičenja. Veoma sam razočaran našom igrom danas, dali smo im previše poklona u tehničkom smislu i to nije moglo da ode na dobro. Naravno ti pokloni su verovatno izazvani od strane njihove neverovatne odbrane koju su odigrale. Mi smo u fazi renoviranja tima, imamo mnogo novih mladih igračica pre kojima je nadam se sjajna budućnost“.

Koumba Cisse, desni bek Francuske: “ Ne znam šta bih rekla u ovom trenutku, ovo je bila teška utakmica za nas, jako sam razočarana kao i sve moje igračice.“