HRVATSKA BEZ FINALA Nadoknadili -7, ali Cacheda srušio snove - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP juniori 2013 HRVATSKA BEZ FINALA Nadoknadili -7, ali Cacheda srušio snove

HRVATSKA BEZ FINALA Nadoknadili -7, ali Cacheda srušio snove

Milan Krasić

U jednoj sparnoj sarajevskoj noći gledali smo u skoro praznoj Zetri (da nije bilo ostalih reprezentacija) velikih 70 minuta rukometa, definitivno najbolja utakmica SP-a. Španjolska je dobila Hrvatsku 36:35, nakon produžetaka, pošto je Šime Ivić golom u rašlje u zadnjoj sekundi, Hrvatskoj donio prvo izjednačenje na utakmici i šansu u produžetku izboriti finale.

– Vjerovao sam da ću zabiti gol, vjerovao sam da ćemo dobiti, nisam uopće sumnjao da ćemo ići u finale – govorio je Ivić, mada ovaj put nije bilo dovoljno.

Produžetak je pripao Španjolcima, Mandalinićev šut za novi egal nije ušao, lopta je odsjela na vrhu gola i počelo je veliko španjolske slavlje. Hrvatska nije naučila iz lanjskog poraza u Turskoj, u finalu EP-a. Nije Dujšebajev bio taj kojeg je trebalo potpuno uštopati, omaleni srednjak Viga Pablo Cacheda je bio junak Furije. Mirko Herceg će ga posebno zapamtiti…

– On nas je malo izbucao, nismo ga uspjeli dovoljno zadržati, to je sigurno bio jedan od problema – reći će Ivić, koji je u završnici jedva stajao na parketu, ali pokazao ogromno srce i odigrao strašno drugo poluvrijeme.

– Digao sam se u odnosu na prvo.

U prvom 1/4 iz igre, u drugom jedan od ključnih ljudi preokreta, sa 6/8 u drugih 30 minuta.

– Malo je falilo jer smo loše počeli. Kuća se gradi od temelja i tu smo falili. Da smo bili bolji, odlučniji u početku, uzeli bi pobjedu sigurno, bez problema, ovako smo sami sebi zagorčali život, ali eto, idemo osvojiti to treće mjesto.

Španjolska je dominirala parketom u prvih 30 minuta, već u 6. minuti imala 4:0. Hrvatski golmani su prvu loptu obranili kada je na semaforu pisalo 26:06 (Filip Ivić), a rezultat ogromnih 16:9. Već do tada Goluža je promijenio tri obrane, počeo s Obranovićem na prednjem u 5-1, pa ‘spustio’ u 6-0, da bi pokušao s Pavlovićem na 5-1.

– U početku je problem bio u glavama, više nego išta… Počeli smo u grču, ta neka Španjolska, ne znam ni ja što… Bolji smo od svih reprezentacija, individualno i ekipno, samo eto, što nam se događaju te žute minute…, bolji smo 100 puta od svih – u jednom dahu je govorio Šime Ivić.

Na poluvremenu hrvatski trener vuče zanimljiv potez, kasnije će se pokazati kao jedan od presudnih. Ante Kaleb ne igra dobro, to svatko vidi. Ostavio ga je na klupi do kraja utakmice, Obranović je zaigrao na srednjem, uz Mandalinića i Ivića, povremeno Vuglača. I Hrvatska je dobila druge konotacije. Lopta bolji protok, napad djelovao ubrzanije, a Obranović završio sa 6/6 iz igre.

– U poluvremenu smo rekli da nema predaje i da idemo od početka, možemo se vartiti jer imamo vrhunsku obranu, to se i pokazalo, samo eto, malo umor nas je svladao na kraju i gluposti.

Mi bi istaknuli više gluposti, manje umor. Uraganski početak nastavka već u 34. donio -2 (18:16), a onda i nekoliko napada za egal, kada su Španjolci izgledali izbezumljeno, ali nevjerojatne greške Mandalinića (prijestup u kontri) i Šušnje (težak faul u napadu u polukontri), odnose šansu za već tada uhvatiti rivala. Kada je Cacheda zabio u 59. za 30:17, a prije toga Tokić promašio zicer, izgledalo je gotovo. No Tokić, Mandalinić i Ivić već spomenutim golom, odvode jednu ludu utakmicu u produžetak. Imala je Hrvatska i tri vodstva u tih dodatnih 2×5 minuta, ali je Cacheda zabio 34 sekunde prije kraja za pobjedu. Ovaj put ga nitko nije mogao zaustaviti, kao i cijele večeri na parketu Zetre.

Hrvatska je napravila previše gluposti, primila previše golova u trenucima kada su sudačke ruke bile u zraku i španjolcima prijetilo oduzimanje lopte, nije imala obranu na razini prošlih kola, a ovakvu Španjolsku je teško dobiti s igrom na ‘tko će zabiti gol više’. To nije hrvatski stil, naročito ne Golužin.

Momci zaslužuju ogromne pohvale, trebalo se vratiti sa -7, uspjeli su, ali nisu prelomili. I po tko zna koji put u zadnjih 10 godina slijedi borba za brončanu medalju. Protivnik je Francuska, ista ona od koje se izgubilo golom iz deveterca u četvrtfinalu prije dvije godine u Argentini. Odnosno deveterac je odveo u produžetak, gdje su Francuzi slavili. Finale će igrati Španjolska i Švedska, vrlo uvjerljiva i dominantna cijelo prvenstvo, protiv Francuza 29:24.

IZ SARAJEVA: Milan Krasić