SPU19: Hrvati se mučili s Austrijom, za polufinale protiv moćnih Šveđana - Balkan-Handball.com
Naslovna Arhiva SPU19: Hrvati se mučili s Austrijom, za polufinale protiv moćnih Šveđana

SPU19: Hrvati se mučili s Austrijom, za polufinale protiv moćnih Šveđana

Milan Krasić

Kažu sportski eksperti kako u knockout fazi natjecanja nije bitno kako igraš, već jesi li pobijedio ili nis. Ispostavilo se tako i u susretu osmine finala SP-a za igrače do 19 godina u kojem je Hrvatska nadjačala austrijske kolege rezultatom 29:25. Bio je to duel koji je igrom podsjetio na sam početak natjecanja – otvaranje susreta ponovno je donijelo dosta nervoze te je prvi hrvatski pogodak, kojim je Hrvatska otvorila seriju 3:0, pao tek nakon nešto manje od tri minute igre. Ipak, Austrija ne posustaje te vrlo brzo izjednačava rezultat na 3:3 te daje do znanja kako Ćurkovim igračima ne predstoji jednostavan zadatak.

U početku smo bili malo nervozi i nesigurni u sebe. Uzrok je vjerojatno tijesan poraz od Španjolske – smatra desni vanjski Buneta, jedan od ključnih hrvatskih igrača prvog poluvremena.

hrvatska_buneta_94

U trenucima kada je Austrija preuzela vodstvo, Buneta iznuđuje dva probijanja, postiže pogodak te presjeca kontranapad Austrije – dovoljno da Hrvatska ponovno vrati rezultat pod svoju kontrolu i barem malo umanji nesigurnost koja se osjetila u oba pravca, ali obrana je bila ta koja je ipak nešto više trpjela – do 14. minute susreta Hrvatska nije imala niti jednu obranu vratara.

Ključ pobjede bio je u „skupljanju glava“ nakon poraza od Španjolske i želji za revanšom Austriji za poraz na prošlogodišnjem Europskom prvenstvu – smatra vratar Grahovac, koji je do kraja susreta zamijenio Cvitkovića te prikupio osam obrana.

Općenito bolja razina hrvatske obrane do kraja prvog poluvremena ipak nije bila dovoljna da bi se ostvarila prednost veća od dva pogotka – na odmor Hrvati odlaze sa svega 13:11 i bilo je evidentno kako Austrijanci nisu protivnik kojeg će se lako slomiti.

Vjerovali smo u malo lakši prolazak, međutim promašili smo previše zicera koji su susret učinili neizvjesnijim – procjenjuje Buneta te dodaje:
–  Unatoč tome, mislim da se kroz utakmicu vidjelo da smo bolja i kvalitetnija ekipa te da zaslužujemo prolaz.

Ako je suditi po tehničkim pogreškama, Hrvatska je sasvim sigurno zaslužila prolaz – Austrijanci su ih napravili čak 12 više, ukupno 19, no spomenuta loša realizacija zicera isti nije učinila previše uvjerljivim. Mogući razlog nešto niže razine koncentracije pri šutu smatralo se i eventualno prerano gledanje na duel sa Šveđanima koji predstoji u četvrtfinalu, no Grahovac i Buneta vrlo su rezolutno kazali:
Nisu nam misli bile usmjerene njima. Nakon grupe idemo utakmicu po utakmicu, tko god da nam je protivnik.

hrvatska_94hrvatska_94

Drugo poluvrijeme pokazalo je ipak nijansu bolju igru Hrvatske, prvenstveno u obrani koja je bila jača i za danas vrlo raspoloženog Mamića. Gledatelji su se složili – ovo je bila njegova najbolja utakmica na turniru, a slično bi se moglo reći i za pivota Bećirija koji je utakmicu završio sa pet pogodaka, bez promašaja.  Hrvatska se prednost većim dijelom nastavka kretala od tri do pet pogodaka – Austrija se više nije uspjela približiti i ozbiljno zaprijetiti. Idući protivnik je aktualni viceprvak Europe Švedska, koja je razbila Bjeloruse, no čini se kako to hrvatske mlade rukometaše ne brine previše.

– Možda zbog osvojene medalje u Austriji na papiru jesu favoriti, ali nismo došli ovdje bojati se ikoga. Idemo po medalju – zaključili su nakon uspješno odrađene utakmice.