Šveđani do pobede na "danskoj" matrici - Balkan-Handball.com
Naslovna Arhiva Šveđani do pobede na "danskoj" matrici

Šveđani do pobede na "danskoj" matrici

Reprezentacija Srbije, po istoj matrici iz meča sa Danskom, poražena je od selekcije domaćina, Švedske 24:28 (13:12) u prvom meču glavne faze na SP 2011. "Sve po malo", uticalo je na konačni rezultat, koji predstavlja gorko saznanje za sve ljubitelje rukometa u Srbiji, koji neće imati priliku više da sanjaju san o polufinalu. Isključenja na dva minuta, uvek, kada su "Orlovi" imali priliku da se rezultatski odlepe, jedan napad, koji je trajao dva minuta, tribine koje su gorele u najvažnijim trenucima, kao i loš napad izabranika selektora Vukovića u drugom poluvremenu, uticali su da nedeljna utakmica sa Poljskom bude "meč lopta" u borbi za plasman u olimpijske kvalifikacije.

SRBIJA – ŠVEDSKA 24:28 (13:12)
Dvorana: „Arena Malme“. Gledalaca: 10000. Sudije: (Abrahamsen i Kristiansen obojica iz Norveške).
Isključenja: Srbija 10 minuta, Švedska 8 minuta.
Sedmerci: Srbija 3 (2), Švedska 5 (4).

SRBIJA: Šešum 3, Vujin 8, Nikčević 4, Ćurković, Toskić 1, Stanić (10 odbrana), Ilić 5, Marković, Marjanac, Prodanović,  Bojinović, Stojković 3, Rnić, Vilovski, Vučković , Stanković.
ŠVEDSKA: M. Anderson (jedna odbrana), Gustafson, K. Anderson 2, Kalman 1, Jernemir, Lenartson, Ekberg 6, Doder 2, Arhenius 2, Larholm 4, Karlen 5, Karlson, Sjostrand (13 odbrana), Larson, Petersen, Ekdal du Ric 6.
Kretanje rezultata: 1:2 (3.) 4:3 (5.) 7:5 (11.) 7:7 (16.) 9:10 (23.) 10:11 (24.) 13:11 (29.) 14:14 (34.) 16:17 (41.) 20:19 (47.) 20:23 (53.) 21:25 (56.)

Ne tako bučna domaća, švedska publika, kao danska, nije napravila adekvatnu domaćinsku atmosferu na i oko terena Malme Arene, što je reprezentaciji Srbije omogućilo da lakše uđe u utakmicu.  Na 6:0 Šveđana, ređali su se napadi „Orlova“, a prve golove postižu Ilić i Vujin.  Kako to obično biva u igri Srbije na ovom SP, kada dobro ide odbrana, onda škripi u napadu i obrnuto, Anderson, Larholm i Doder su, manje-više, individualnim akcijama uspevali da probiju zonu Srbije i postižu golove za Švedsku. U prvo vođstvo, Srbija dolazi preko Rastka Stojkovića za 4:3 na ulasku u šesti minut. Od tada, pa sve do sredine prvog poluvremena, izabranici selektora Vukovića su u vođstvu. Konsolidovana srpska odbrana, tera selektorski par Olson-Lindgren da zatraži tajm-aut već u 11. Minutu pri rezultatu 7:5 za „orlove“. Na gol Šveđana staje Sjostrand, koji podiže moral ekipi i vezuju par odbrana, a Ilić i drugovi, skoro osam minuta ne mogu da postignu gol (9:10 – 17:00). To čini Marko Vujin iz sedmerca za vođstvo Srbije od 8:7.  Od tada, pa sve do same završnice, reprezentacije se smenjuju u vođstvu, a važnije role imaju odbrane, kao i golmani, Stanić i Sjostrand. Selektor Vuković traži tajm-aut pri 10:11 za Švedsku u 25. Minutu. To budi Srbiju iz letargije, a faktor preokreta je svakako i isključenje Karlena, koje koriste Ilić i Nikčević da bi preokrenuli rezultat u dva minuta – 12:11. Na plus dva vodi Toskić, 13:11, da bi seriju „Orlova“ okončao Ekberg iz sedmerca za 13:12 (nakon čega je isključen Toskić), sa čim se otišlo i na odmor.

Prvi minut drugog poluvremena, doneo je novu prednost od dva gola razlike za Srbiju – 14:12. Prvo isključenje Danimira Ćurkovića, Šveđani koriste sa dva gola u mreži Stanića, a ubrzo zatim, Doder vodi svoju selekciju na 14:15 (35.). Novo isključenje Ćurkovića, održava Šveđane u minimalnoj prednosti. Na 17:17, Šveđani sa igračem manje igraju napad dva minuta, a sudije konačno sviraju pasivno, tek kada je domaćin postao kompletan u polju. Ilić održava nadu u životu i vodi Srbiju na 18:17. Ipak, generalno loš, spor i često predvidljiv napad „Orlova“, lak je plen za robusnu švedsku odbranu na ivici isključenja.  Vujin donosi poslednje vođstvo Srbiji, 20:19 u 48. Minutu, što je bilo praktično sve od Srbije na ovom susretu. U seriju ulazi prosečni levi bek domaće selekcije, Ekdal Du Ric, koji sa pet golova u poslednjih 14 minuta, praktično donosi pobedu svojoj reprezentaciji. Sa 20:19, Šveđani odlaze na 20:23, kada Vuković traži tajm-aut (53.), ispostaviće se bez većeg efekta. Poslednjih par minuta, gledali smo reprizu meča sa Danskom, u punoj hali domaćih navijača u Malmeu…