"Furija" poslala "orlove" kući - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan „Furija“ poslala „orlove“ kući

„Furija“ poslala „orlove“ kući

Reprezentacija Srbije, eliminisana je sa Svetskog prvenstva u Španiji posle poraza od Španije 31:20 (20:12). „Furija“ je meč prelomila već u prvom poluvremenu, a „orlovi“ nisu uspeli da se adaptiraju na 10.000 domaćih navijača, a pre svega, oporave od prethodnih poraza od Poljske i Slovenije…

SRBIJA – ŠPANIJA 20:31 (12:20)
SARAGOSA – HALA: “PRINC FILIP“
GLEDALACA: 10000
Sudije: Horaček i Novotni (Češka)

SRBIJA: Dragaš, Šešum 3, Vujin 2, Nikčević 2, Toskić 2, Stanić 10 odbrana i sedmerac , Ilić M 3(1), Zelenović 1, Gajić, Prodanović  1, Vučković, Mitrović 1, Stanković, Krsmančić, Nenadić 4, Marsenić  1
ŠPANIJA: Siera jedan sedmerac, Šterbik devet odbrana, Entrerios 2, Rokas 7(1), Makeda 2, Tomas 4, Sarmiento 5, Aginagalde 4, Kaneljas 1, Montoro 1, Moros, Ruesga, Garsija, Rivera 4, Arino, Gvardiola 2
KRETANjE REZULTATA: 3:3 (6.) 3:6 (11.) 3:7 (12.) 4:9 (15.) 6:11 (18.) 8:14 (23.) 9:16 (25.) 11:20 (30.) 13:22 (32.)  16:22 (43.) 17:23 (46.) 17:26 (50.) 18:28 (54.)

U uzavreloj atmosferi hale “Princ Filip”, dobro su “orlovi” započeli duel sa Špancima pred 10.000 domaćih navijača.  Petar Nenadić je odlično poveo srpski napad i uz Momira Ilića držao Srbiju u igri do 3:3 (7.). Dva nepostojeća isključenja Nenadića i Prodanovića, dala su Špancima krila da se odlepe već u ranoj fazi meča. Brojčano oslabljeni, izabranici selektora Vukovića, nisu uspevali da budu opasni po gol Šterbika, niti da odgovore na agresivnu odbranu i pogibeljne startove Morosa, Makede i drugova.

Čas posla su Tomas, Rivera i Kaneljas doneli 6:3 svojoj selekciji, nakon čega je Vuković zatražio minut odmora. To ništa nije promenilo na terenu. Šansu su dobili Šešum i Vujin, ali je broj tehničkih grešaka bio toliki, da ni odlični Darko Stanić (sedam odbrana za 20 minuta) nije mogao ništa da uradi. Nakon divljačkog nasrtaja Morosa nad Nemanjom Zelenovićem, koji je kažnjen crvenim kartonom od, domaćinu naklonjenih, Čeha, Horačeka i Novotnija, prednost Španaca se vrtela na 4, 5 golova – (9:5 – 11:6, 18.).

Nije bilo raspoloženog pojedinca u srpskom timu. Španska odbrana na ivici isključenja ili možda i preko nje, totalno je sasekla prenos lopte u srpskom napadu. Lopte za krila nije bilo, sve se odvijalo u par metara, idealno za gorostasne Špance, koji su lako prekidali svaku akciju. I odbrana “orlova” nije bolje funkcionisala, usledile su solo akcije Sarmienta i Entreriosa, a Aginagalde je bio potpuni kralj “crte”. Sa 14:8 u 23. minutu, prednost je rasla sve do +9 pred sam kraj poluvremena – 20:11.

Furiozno su krenuli Španci i u nastavku, postigli dva gola za 22:13, a onda 12 minuta ostali bez pogotka. No, dobru odbranu, “orlovi” nisu iskoristili da se rezultatski vrate u meč. Umesto toga, razbranio se Arpad Šterbik, vezao par odbrana, a serija Srbije 3:0, nije mnogo promenila na terenu (22:16, 43.) do prekida španskog posta. Vuković je šansu dao Urošu Mitroviću na srednjem beku, dok su se na bekovima smenjivale sve raspoložive snage.

Kakva-takva nada u rezultatski povratak, trajala je još par minuta, sve dok agresivna španska odbrana nije dovela do serije lakih golova. Alberto Rokas, postigao je tri u seriji i tako zapečatio sudbinu “orlova” na SP 2013. U 50. minutu, bilo je 26:17 i slavlje domaćina moglo je da počne.