HRVATSKA – LITVA 34:26 (19:13)

POREČ – Dvorana Žatika. Gledatelja 3.500. Suci: Erdogan i Özdeniz.

HRVATSKA: Šego (9+0), Pešić (3+0), Blažičko; Mataija, Štrlek 1/1, Čupić 9/10 (0/1), Matulić 0/1, Vuković 8/12, Duvnjak 8/12, J. Valčić 3/4, Kopljar 2/4, Gojun, Vidović, Musa 1/1, Marić 2/4, Markotić 0/1. TRENER: Slavko Goluža.
LITVA: Rašimas (9+1), Pažemekas (1+0); Račkauskas 3/4 (1/2), Čepulis 2/2, Malašinskas 7/7, Novickis 2/4, Sabonis 1/2, Stankevičius, Strazdas 4/5, Babarskas 0/1, Eitutis 3/5, Grosas 2/3 (2/2), Drevinskas 1/3, Pleta 1/2, Švedas 0/2. TRENER: Gintaras Savukinas.
SEDMERCI: Hrvatska 1 (0), Litva 4 (3). ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Kopljar, Musa, J. Valčić), Litva -.
KRETANJE REZULTATA: 1:2 (3), 6:2 (9), 9:5 (15), 13:6 (21), 15:8 (24), 17:9 (26), 19:13 (HT) – 21:14 (34), 21:16 (36), 26:19 (44), 27:22 (52), 29:22 (55), 31:23 (56), 34:26 (E)

Skupina 2, 6. kolo: HRVATSKA – Litva 34:26, Španjolska – Rumunjska 36:23. Konačni poredak: Hrvatska 12, Španjolska 8, Litva 4, Rumunjska 0.

Hrvatska u prvoj utakmici u Litvi (21:19) nikad nije vodila 4 razlike, ovaj put u ispunjenoj porečkoj Žatiki 6:2 je imala već u 9. minuti golom Domagoja Duvnjaka. U Litvi joj je trebalo preko 50 minuta za 19 golova, u Poreču je 19 zabila do poluvremena.

Litva je opet pokušavala nešto uraditi sa svojim 'divljim' obrambenim formacijama, pokušavala od početka nekom kombinacijom 4-2 i 3-3, ali to baš i ne može proći pokraj brzih igrača tipa Duvnjaka, Vukovića, pa onda s klupe i Josipa Valčića. Puno kretanja bez lopte, križanja, utrčavanja na crtu i Litavci su razbijeni u kratkom periodu.

Trojac Duvnjak, Vuković i Čupić su zabili 25 od 34 gola, Hrvatska je do poluvremena prisilila goste na 10 izgubljenih lopta, već do odmora zabila 8 od 8 kontri, naravno u kojima je prednjačio Čupić. Problema nije bilo, mada je svima već bilo dosta rukometa, ipak je to bila posljednja utakmica sezone, slijedi odmor od nekih mjesec i pol dana, pa onda nova sezona koja donosi EP u Srbiji, kvalifikacije za Olimpijske igre, nadamo se potom i Igre u Londonu, uz sva ona klupska, neizbježna natjecanja.

Čestitam svim igračima koji su izborili put u Srbiju, kao i publici koja je danas bila odlična. Bilo je teško igrati, vruće, a i kraj sezone, no to je sport i mi moramo težiti pobjedama, posebno pred ovakvom publikom – izjavio je Slavko Goluža nakon utakmice za Hrvatsku televiziju.

Goluža je tako svoje prve kvalifikacije odradio maksimalnim učinkom, šest utakmica – šest pobjeda, a s takvim učinkom, od svih 28 momčadi se može pohvaliti samo još Mađarska, koja je pak igrala u najlakšoj skupini s Makedoncima, Estoncima i s BiH, koja se više borila međusobnim odnosima u reprezentaciji nego s protivnicima.

Čupić je prednjačio golovima, u jednom trenutku je zabio kontru, sudario se s fotorepoterkinjom iza gola, i dok se on ustao Litva je izgubila loptu samo da bi Čupić dobio još jedan lagani gol. Zabio i otišao na klupu, ali ga je Goluža, pomalo iznenađujuće vratio u zadnjih 10 minuta nakon što su se gosti dovukli na -5. Osim Čupića treba posebno izdvojiti Vukovića, koji je osim 8 golova podijelio 5 asista, a Marin Šego je na golu skinuo 9 lopti.

Bez glavnih igrača (Balić, Vori, Lacković, Valčić, Alilović, Zrnić, Buntić, Ninčević…) Hrvatska je odradila Rumunje i Litavce, koji spadaju u donji rukometni razred Europe, ali unatoč tome naznačila neke nacrte momčadi za budućnost.

Goluža ima razloga za zadovoljstvo i mir, barem do Srbije i Eura gdje će se opet napadati vrh i tražiti bolje izdanje nego u Švedskoj. (M. Krasić)