Grbović brži od sirene, Crna Gora pobedila Srbiju! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Grbović brži od sirene, Crna Gora pobedila Srbiju!

Grbović brži od sirene, Crna Gora pobedila Srbiju!

Obe reprezentacije su eliminisane, ali Crnogorci slave vrednu pobedu.

Golom Nemanje Grbovića u poslednjoj sekundi utakmice, reprezentacija Crne Gore pobedila je Srbiju 30:29 (15:14) i zauzela treće mesto u grupi C, čime je obezbedila prvi šešir u baražu za naredno Svetsko prvenstvo.

Srbije je eventualnom pobedom imala šansu da ostane u igri za drugi krug, ali nije je zalužila – Crna Gora je igru i rezultat, Srbije je samo jednom imala prenost, 18:17 početkom drugog poluvremena, kada je propustila trenutak da možda prelomi meč.

Lazar Kukić se iskupio za lošu partiju protiv Mađara, ali je generalno ekipa bila još slabija  u duelu sa Crnogorcima, koji su imali više energije i koncentracije.

SRBIJA – CRNA GORA 29:30 (14:15)

MINHEN – Olimpijska dvorana. Kapacitet: 12.050. Sudije: Kurtagić i Vetervik (Švedska).

SRBIJA: Cupara, Vorkapić 2, Kos 1, Abutović, Borzaš 1, Milosavljević, Kojadinović 3, Radivojević 4, N. Ilić 5, Pušica, Orbović 1, Kukić 7, Đorđić 2, Pešmalbek 2, Marsenić 1, Milosavljev

CRNA GORA: Matović, Bakić, Dragašević, M. Vujović 7, Čavor, Lazović, Čepić, B. Vujović 8, M. Radović 1, Kaluđerović 1, Vujačić, L. Radović, Anđelić, Borozan 6, Grbović 7, Simić

Nebojša Simić je paralisao protivnika u uvodnim minutima. Po dva zicera nisu iskoristili Marsenić i Vorkapić, uz odbranjen sedmerac Nemanji Iliću i dve početničke greške u dodavanje – to su razlozi crnogorskog vođstva 4:0. Uspeli su „Orlovi“ da pronađu rešenja sa bekovskih pozicija, ali ne i da odbrane dalekometnu paljbu Borozana i Branka Vujovića.

Nova odbrana Simića i dva dobra protrčavanja iza leđa odbrane doneli su Crnoj Gori 9:5, zbog čega je Đerona zatražio prvi tajm-aut u 15. minutu.

Milosavljev je uzvratio kolegi odbranjenim zicerom, probudio se Kukić  isvojim četvrtim golom smanjio na 9:8 – tajm-aut Šole.

Nije potrajala konstantnost u srpskom napadu, Orbović je ispustio loptu a Ilić propustio zicer, kao i prazan gol sa centra. Loše je odigran igrač više, a u odbrani je problem bio Branko Vujović – svaki neizlazak kažnjavao je golom, a neizlazak pasom ka crti.

Borzaša i Orbovića su sredinom poluvremena zamenili Kos i Kojadinović, Vorkapića Radivojević a Marsenića Pešmalbek.

Imala je Crna Gora i priliku za plus četiri, ali su obe reprezentacije igrale dobro periodično. Kos je uneo energiju, Kojadinović realizaciju a Kukić nastavio da rešeta, šestim golom je smanjio na 14:13. Dve prilike za izjednačenja Srbija je brzopleto prosula, pa se na odmor otišli sa minimalnom prednošću selekcije Vlada Šole – 15:14.

Kao i protiv Mađara, Cupara je stao među stative. Sa duplom odbranom je dao saigračima šansu za izjednačenje koju Pešmalbek nije iskoristio, ali je nešto dublja početkom drugog poluvremena konačno dala rezultata.

Igrao se 34. minut kada je Nebojša Simić daleko izašao da preseče kontru i tom prilikom nesmotreno startovao na Pešmalbeka. Dragan je uspeo da posledi loptu do Radivojevića koji je pogodio praznu mrežu za 16:16, a sudije su nakon video provere dodelile sjajnom golmanu Crne Gore direktan crveni karton. Na gol je morao Nikola Matović.

Još jedna kontra donela je Srbiji prvo vođstvo na meču – Nemanja Ilić za 18:17. Pogubili su se Crnogorci, ali  je Pešmalbek vratio momentum na njihovu stranu, kada je iz nove kontre, sam kao duh pred golom, pogodio Matovića u glavu i zaradio isključenje.

Umesto da vodi 19:17, Srbija je u 40. minutu gubila 20:18, golovima Grbovića, Luke Radovića iz cepelina i Branka Vujovića iz kontre nakon izgubljene lopte.

U narednom napadu, Milošu Orboviću je stradala zadnja loža. Pošto je Vejin ostavljen na tribinama, kao jedina opcija na desnom beku ostao je Uroš Kojadinović, o kojeg su se sudije nešto kasnije ogrešile poništivši mu čist gol zbog nepostojeće greške u koracima.

Pešmalbek se iskupio magičnim golom, ukradenom loptom i dobrim blokom, ali je Srbija prosula tri napada za izjednačenje, što je Vujović kaznio za 22:20 u 47. minutu. Đerona traži drugi tajm-aut.

Kojadinović je najjednostavnije moguće dodavanje na 20 metara od gola bacio u noge Milosavljeviću, a Abutović dobija dva minuta zbog nehotice udarca u bradu Borozana.

Matović se pretvara u Simića i brani čist zicer Milosavljeviću, a Grbović u Banhidija i lobuje Cuparu za 23:20, pa pogađa još jednom za 24:21.  Đorđić je u međuvremenu prekinuo crnu rupu od sedam minuta bez gola Srbije, ali je koncentracija i energija Crne Gore bila na višem nivou.

Kojadinović i Vokrapić uz intervenciju Cupare, vraćaju Srbiju na 23:24 u 52. minutu, ali su Borozan i Miloš Vujović „prodali“ cepelin. Đorđić smanjuje, Branko Vujović rešeta, Marsenić kupi odbitak za 26:25 uz isključenje Branka Vujovića, sedam minuta pre kraja.

Projektil Borozana iz mesta sa široke pozicije cepa mrežu, Ilić brzo uzvraća. Čavor puca preko gola, ali Matović brani Đorđiću pokušaj iz povoljne pozicije. Dobro se branila Srbija, protivniku je ostalo samo jedno dodavanje, ponovo je Borozan pokušao cepelin koji je ovoga puta bio neizvodljiv, ali je Radivojević ušao u golmanski prostor pa je dosušen sedmerac. Miloš Vujović siguran.

Konačno se vratio Kukić na teren i odmah pogodio, 28:27, dva i po minuta pre kraja. Borozan je promašio čist zicer, a Kukić otvorio poziciju Nemanji Iliću da izjednači na 28:28.

Cupara brani zicer Čepiću, Srbija u poslednji minut ulazi sa napadom za vođstvo. Nakon poslednjeg tajm-auta Đerone, šut Đorđića biva izblokiran, a Borozan iz kontre donosi prednost svojoj reprezentaciji.

Deset sekundi pre kraja, Milosavljević je iznudio sedmerac, koji je Bogdan Radivojević pretvorio u izjednačenje. Šola je odmah zatražio tajm-aut, do kraja je ostalo šest sekundi.

Šut Čavora odbrano je Cupara, ali je odbitak pokupio Nemanja Grović i u poslednjoj sekundi utakmice dao gol za pobedu Crne Gore.