Istorijski trijumf Srbije! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Istorijski trijumf Srbije!

Istorijski trijumf Srbije!

Reprezentacija Srbije, ostvarila je istorijsku prvu pobedu na velikim takmičenjima kao nezavisna država, savladavši Ukrajinu 25:23 (14:10) u drugom kolu Grupe A na Evropskom prvenstvu pred 4000 gledalaca u “Kombank Areni”. Do prvih bodova na EHF EURO 2012, došlo se posle igre toplo-hladno, loše po živce navijača, uz maestralnu seriju odbrana Katarine Tomašević, koja je presudila protivniku. Vodila je naša reprezentacija nekoliko puta sa pet golova razlike, ali su Ukrajinke uspele da se vrate u meč sredinom prvog poluvremena i postanu pretnja do samog kraja meča.

SRBIJA – UKRAJINA 25:23 (14:10)

Hala „Kombank Arena“
Gledalaca – 4000
Sudije: Floresku I Duta
Isključenja: dva minuta /14 minuta
Sedmerci: 3(2) / 6(4)

SRBIJA: Krpež 1, Popović 5, Lekić 4(2), Damnjanović 5, Erić, Risović jedan sedmerac, Rajović 2, Pop Lazić 3, Ognjenović, Filipović 1, Tomašević 18 odbrana, Nišavić 3, Milošević 1, Stoiljković, Liščević, Dmitrović.

UKRAJINA: Lasenko, Lajuk 1, Pidpalova 1, Šutska 2, Managarova 5, Borščenko 4(3), Cibulenko, Vaščuk 1, Turkalo 1, Parhomenko 9 odbrana i sedmerac, Nikolajenko 2(1), Redka, Timošenkova, Glibko 3, Burlačenko, Stelmak.

IGRAČ UTAKMICE: KATARINA TOMAŠEVIĆ (SRBIJA)

KRETANJE REZULTATA: 0:2 (2.) 4:2 (8.) 5:5 (13.) 7:7 (19.) 9:7 (21.) 12:8 (27.) 16:11 (37.) 17:16 (42.) 21:18 (49.) 23:19 (54.) 24:21 (58.)

Na prvi gol Srbije koji je postigla Sanja Damnjanović, čekalo se pet minuta. Toliko je trebalo Srpkinjama da pronađu rešenje za agresivnu ukrajinsku odbranu i na startu raspoloženu Parhomenko na golu. To je bio znak za početak serije golova Pop Lazić, Nišavić i Lekić, kojima je Srbija sa 0:2 preokrenula na 4:2 u osmom minutu.

Ukrajinkepostižu tri gola (4:5, 13.), koristeći penaldžijske sposobnosti najbolje igračice, levog krila Viktorije Borščenko u periodu kada srpski napad nije najbolje funkcionisao. Bekovska trojka koja je počela utakmicu Damnjanović – Lekić – Popović, mučila se sa pokretljivim i visokim Ukrajinkama, pa su golovi dolazili više kao plod dobre odbrane i iz nje kontranapada. Nije bilo šuta spolja, kao ni adekvatnih asistencija za Slađanu Pop Lazić na “crti”.

Jelena Popović je svojim prvim golom izjednačila na 5:5, a u egalu igralo se sve do 20. minuta i tajm-auta zatraženog od strane srpske klupe (7:7). Drugi gol Sanje Damnjanović , kao i Jelene Nišavić, odveo je našu reprezentaciju po prvi put na +2 posle uvodnih 4:2 i to u 21. minutu (9:7).

Ukrajinke ulaze u problem sa isključenjima, pa tako gotovo do kraja poluvremena provode brojčano slabije na terenu. To je iskoristila desna strana napada Srbije i svojim golovima donela +4 u 27. minutu (12:8). Glavni egzekutor, bila je Jelena Popović, koja je vezala tri pogotka u poslednjih osam minuta poluvremena, uz Kaću Krpež, koja je na terenu zamenila na kratko povređenu Ivanu Milošević.

Šansu da se na odmor ode sa +5, 14:9, propuštena je lošom reakcijom odbrane, koja je dozvolila da Ukrajinke sa dva igrača manje u poslednjoj sekundi preko Borščenko dođu do desetog gola.

Posle golova Damnjanović i Lekić za 16:11 u 37. minutu, malo ko u “Kombank Areni” nije pomislio da je blizu kraj otpora Ukrajinki. Međutim, upravo tada kreću problemi u igri srpske reprezentacije. Serija grešaka u napadu, bez raspoložene igračice, koja bi nadigrala izuzetno motivisane Ukrajinke, dovela je do serije lakih golova gošći za totalan povratak u meč – 17:16 (42.). Opuštanje ili nešto drugo, tek po koja odbrana Katarine Tomašević, održavala je Srbiju u vođstvu posle ubedljivih +5. Andrea Lekić je srljala praveći greške u napadu, Popović ušla u serju promašenih “zicera”, a rešenja nije bilo ni od kratkih rola Liščević i Filipović.

Tek ponovni ulazak Sanje Damnjanović dao je smisao napadu Srbije. Sa dva vezana gola, Srbija je ponovo došla do +3 (21:18) u 49. minutu. Mlada Jovana Risović, ni drugi put nije dozvolila da joj postignu gol sa sedam metara (prvi put lopta otišla preko gola), što je bila inicijalna kapisla da se otkrave ruke i u napadu. Viškovi za Milošević i Nišavić, doneli su nove golove na konto Srbije, a 23:19 u 54. minutu, ostalo je nedostižno za Ukrajinke. Do kraja meča, Katarina Tomašević je sa još par odbrana potvrdila titulu najzaslužnije za prvu istorijsku pobedu državnog tima, koji se večeras mučio, ali i prevazišao ballast od devet poraza na Evropskim prvenstvima od 2006. godine.