KAĆA ODBRANILA, SRBIJA POBEDILA! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan KAĆA ODBRANILA, SRBIJA POBEDILA!

KAĆA ODBRANILA, SRBIJA POBEDILA!

Reprezentacija Srbije savladala je Dansku 23:22 (12:12) u četvrtom kolu grupe  B u Nišu posle velike borbe. Više od 4000 gledalaca u “Čairu” nosilo je srpske devojke do trijumfa, posle koga je jasno da će Srbija završiti na drugom ili trećem mestu na kraju preliminarne faze u zavisnosti od ishoda meča Brazila i Danske u poslednjem kolu. Srbija slavi Katarinu Tomašević, čuvara mreže našeg tima koja je svojim odbranama u poslednjoj fazi meča sprečila preokret, a zaustavljanjem šuta Torsgard u poslednjim sekundama meča i direktno uticala na to da prednost ostane sačuvana. Posle mnogo potrošenih živaca, sve greške i nelogičnosti se brišu, ostaju samo bodovi i pobeda koja uliva samopouzdanje pred nastavak prvenstva…

Meč je započela bekovska trojka Stoiljković – Lekić – Živković uz Ognjenović i Krpež na krilima, odnosno, Cvijić na liniji. Kao i duel sa Brazilom, i meč sa Dankinjama, otvorila je promašenim sedmercem Sanja Damnjanović. Dugo je trebalo našim devojkama da pronađu put do mreže odlične ….. . Posle Damnjanović pokušavali su Lekić i Krpež, da bi desno krilo srpskog tima na početku osmog minuta razbilo psihološku barijeru i smanjilo na 1:3.

Sa druge strane, odlično je napad vodila omalena Kristina Kristijansen na srednjem beku. Kada je pao prvi usledila su još dva gola za izjednačenje – 3:3 u 10. minutu. Brz protok lopte u napadu Danske, pravio je problem odbrani Srbije. Često i bez neke unapred utvrđene akcije, Dankinje su kroz kretnju i brz prenos lopte dolazili do šanse za gol.  Jorgensen je dovela svoju reprezentaciju u vođstvo (3:5), ali se u tom periodu igre razgoropadila Andrea Lekić, koja je sa tri vezana gola ponovo vratila u egal (5:5).

Nije išlo Jovani Stoiljković, zamenila ju je Sanja Damnjanović, koja je dobro otvorila meč golom za prvo vođstvo – 7:6 u 17. minutu. Proradila je za njom i Jelena Živković pa je danski selektor Jan Pitlik, poprilično besan, pozvao na tajm-aut – 8:7 (19.).

Razigrao se srpski napad, Lekić i Živković donele su najveću prednost – 10:7 (21.). Pivotmenka Grauholt okončava krizu svog tima, nakon čega Jelena Živković ponovo void Srbiju na +3 – 11:8. Serija loših napada do kraja poluvremena vratila je Dansku u život. Serijom 3:0, devojke Jana Pitlika su došle do 11:11, a na odmor se otišlo sa 12:12 golovima Sanje Rajović i najraspoloženije u bekovskoj liniji Dankinja, mlade Burgard.

KLACKALICA – GOL ZA GOL

Sanja Damnjanović je otvorila drugo poluvreme golom za vođstvo 13:12, pokazavši da par grešaka na kraju prvog dela nisu ostavili traga na samopouzdanju.  Damnjanović, Erić, pa Lojpur, tresli su mrežu, u prvom poluvremenu odlične, Poulsen.

Bošković je tražio idealnu sedmorku. Na teren je poslao Filipović i Popović, dok je Andrea Lekić i dalje dirigovala napadom Srbije. Igralo se gol za gol (13:13 – 17:17), sve dok na scenu nije stupilo levo krilo Danske Fisker koja je donela svom timu i vođstvo od +2 – 17:19 (45.).

5:0 POSLE TAJM-AUTA

Reaguje Bošković tajm-autom i to donosi preokret. Odbrana na čelu sa Katarinom Tomašević uzima pod svoje danske bekove, neutrališe Burgard i Kristijansen. Stižu golovi Krpež, Lekić, a Biljana Filipović sa sedmerca donosi prednost 20:19 u 52. minutu.

Pitlik zove na minut odmora svoje igračice, svestan da mora da ih trgne i vrati u meč. To mu ne polazi za rukom. Tomašević sa jedne, a Sanja Damnjanović sa druge strane, donose velikih +3 (22:19, 54.)

Ponovo Pitlik zove igračice na dogovor, ali bez efekta. Srpkinje imaju dva napada za +4, ali ih ne koriste., čak i kada imaju igračicu više na terenu. Umesto +4, Dankinje postižu gol sa igračem manje za 22:20 (57.).

DVA NAPADA ZA +4 – BEZ IDEJE SA IGRAČEM VIŠE

Krizu u napadu razbija Andrea Lekić svojim šestim golom projektilom sa devet metara za 23:20 na dva minuta i 50 sekundi pre kraja. U narednom napadu Kristijansen postiže gol iz sedmerca za 23:21, a Sanja Damnjanović dobija dva minuta kazne.  Još jedan loš napad kažnjava Fisker golom za 23:22 na 50 sekundi pre kraja.

FILIPOVIĆ BRZOPLETO – IZOSTAO TAJM-AUT?

Srbija kreće u poslednji napad, Biljana FIlipović šutira brzopleto 25 sekundi pre kraja, a pre toga naša klupa ostaje nema, bez tajm-auta i poslednjeg dogovora. Dankinje kreću u poslednji napad, ali šut Burgard zaustavlja Tomašević za veliku pobedu…