"Kup Nacija": Sklenak presudio Srbiji u Vršcu - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan "Kup Nacija": Sklenak presudio Srbiji u Vršcu

"Kup Nacija": Sklenak presudio Srbiji u Vršcu

2 komentari

Reprezentacija Srbije, poražena je u poslednjem kolu „Kupa Nacija“. U Vršcu je od našeg državnog tima bila bolja reprezentacija Češke 23:24 (10:15). Loše prvo poluvreme, nije mogla da nadomesti ozbiljnija igra „Orlova“ u nastavku. Stizali su Vujin i ostali Čehe čitavo drugo poluvreme, došli i do nerešenog rezultata na dva minuta kre kraja (23:23), ali je odlični Sklenak sa par poteza rešio meč u korist svoje reprezentacije. Kod Srbije, dobar je bio Darko Stanić sa 12 odbrana, a najefikasniji, Marko Vujin sa pet golova. Kod gostiju, sjajni Mrkva je sakupio 22 odbrane, a Sobol postigao šest golova. U konačnom plasmanu, Srbija je zauzela treće mesto.

SRBIJA – ČEŠKA 23:24 (10:15)
VRŠAC
HALA – „MILENIJUM“
GLEDALACA – 1200
SUDIJE – Volodkov i Zotin
SRBIJA: Marjanac 4 odbrane, Šešum 4/9, Vujin 5/16, Nikčević 1/2, Đukić 2/5, Toskić 1/1, Stanić 11 odbrana, Ilić (1)/6, Milić, Stojković 0/2, Rnić 2/3, Mitrović 0/1, Nenadić 2/3, Pavić 2/3, Beljanski 3/4, Marjanović
ČEŠKA: Mrkva 22 odbrane, Nočar 5/6, Vitek, Vranji, Kubeš 1/1, Motl, Jiha 5/10, Filip 0/4, Sobol 6(1)/7, Motl, Mraz, Galia, Juriček 3/4, Hinjek, Šik, Sklenak 4(1)/9
IGRAČ UTAKMICE: Tomaš Mrkva
KRETANJE REZULTATA: 2:0 (5.) 3:5 (14.) 3:8 (16.) 6:12 (24.) 8:12 (27.) 14:20 (37.) 18:21 (49.) 18:22 (50.) 21:22 (54.) 23:23 (58.)
Kao i u mečevima sa Hrvatskom i Mađarskom, srpski rukometaši su dobro počeli. Prvi napad Čeha, uspešno seče Ivan Nikčević, postiže gol iz kontre, što će osim jednog iznuđenog šuta iz „mrtvog ugla“ biti i jedini učinak u prvom delu kapitena „Orlova“ na ovom susretu. Kao i Hrvati dan ranije, i Česi postižu prvenac tek na isteku šestog minuta za 2:1. Odbrana sa Nenadićem kao isturenim igračem, koji je imao zadatak da uspori Jihu u njegovim zaletima na gol, imala je rezultata, ali je napad trojke Šešum – Nenadić – Vujin bio problem. Gotovo sedam minuta bez gola (Marko Vujin pogađao na početku i kraju posta), sa mlakim pokušajima, koje je uspešno zaustavljao raspoloženi Mrkva, naterali su selektora Vukovića da u 11. minutu načini izmenu i uvede Ilića umesto Nenadića, a Šešuma prebaci na sredinu.  Međutim, Česi prave seriju 4:0 u četiri minuta, ubijajući samopouzdanje Darku Staniću (otvorio meč sa par sjajnih odbrana) iz lakih kontri preko Jana Sobola.

Na 3:7, Vuković traži tajm-aut, ne bi li prekinuo pad svojih igrača, ali mu to ne polazi za rukom.  Još jednom bezidejan srpski napad kažnjava Sobol iz kontre, a ne izlazak u duel i Filip Jiha projektilom sa 10 metara za rekordnih 4:10 u 20. minutu. Boljitak u igri naše reprezentacije donosi nešto bolja odbrana (opet je Nenadić zaigrao prednjeg), pa Nenadić iz polukontre i Ilić iz sedmerca smanjuju na 8:12. Sa velikih +5 na odmor Čehe vodi raspoloženo levo krilo, nočar sa dve efektna gola (10:15).

Bojan Beljanski otvara drugo poluvreme sa dva pogotka, ali i Jiha nastavlja svoju golgetersku seriju pa Česi u u 35. minutu imaju rekordnih +7 (12:19).  Vuković daje šansu Mitroviću da poveže Šešuma i Vujina od starta drugog dela, a u 35. minutu, po prvi put na teren ulazi i Momir Rnić, koji započinje meč isključenjem na dva minuta.  Sledi period dobrih odbrana, i jedne i druge reprezentacije. Selektor Čeha Liptak menja odmara Nočara, Sobola i Jihu, glavne poluge u prvom poluvremenu, što se odražava na igru njegovog tima. David Juriček postiže gol za 21:15 u 40. minutu i tada počinje gotovo desetominutni period bez gola Češke. Dva puta Rnić i Petar Nenadić iz kontranapada, vraćaju Srbiju u meč (18:21, 49.).
Filip Jiha dobija specijalnog čuvara u Petru Nenadiću i do kraja meča više ne postiže gol, ali se zato razigrao srednji bek Tomaš Sklenak, koji je pravio „dar mar“ u igri 1 na 1.  Razigrali su se „Orlovi“ i na krilima publike postižu tri gola za – 21:22 u 54. minutu. Šešum postiže efektan gol od prečke, Česi bacaju loptu u aut, a Milan Đukić donosi egal – 23:23 na dva minuta pre kraja.

SKLENAK PRESUDIO "ORLOVIMA"

Odlični Sklenak fintom izbacuje Beljanskog, a sudije isključenje dodeljuju Toskiću, da bi 20 sekundi kasnije, Sklenak postigao gol sa igračem više na asistenciju Jihe (konačnih 23:24). Minut pre kraja, Vuković traži tajm-aut, nakon koga Mitroviću baca „cepelin“ Marjanoviću na levo krilo, koji pravi prestup. Darko Stanić brani četvrti šut zaredom iskusnom Filipu sa desnog krila, ali odmah zatim, dobija crveni karton zbog prigovora. Vremena da se izvede napad, nije više bilo…

SRBIJA DESETKOVANA

Reprezentacija Srbije je u meč sa Česima ušla bez povređenih, Nenada Vučkovića i Nikole Manojlovića, dok je i Momir Ilić bio premoren, pa ga je Vuković štedeo. Sredinom drugog poluvremena, povredio se i mladi Slobodan Pavić.