PESAK U RUKAMA: "Orlovi" sa +8 na revanš u Brno! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan PESAK U RUKAMA: „Orlovi“ sa +8 na revanš u Brno!

PESAK U RUKAMA: „Orlovi“ sa +8 na revanš u Brno!

Reprezentacija Srbije ostvarila je ubedljivu pobedu nad Češkom 23:15 (13:6) u prvom meču baraža za odlazak na Svetsko prvenstvo u Kataru. Odličnom igrom u odbrani, koju je sa svojih 17 odbrana predvodio sjajni Darko Stanić, “orlovi” su došli do velikog kapitala pred revanš u Brnu naredne subote, ali i pokazali, koliko još rezerve ima u ovom sastavu. Uz puno uspona i veliki pad koji je trajao u većem delu drugog poluvremena, čini se, Ilić i drugovi su propustili šansu da dotuku protivnika i dvocifrenom razlikom sve reše i pre revanša u Češkoj. Rekordnih +9, ipak je smanjio mladi Kasal golom u poslednjoj sekundi i tako ostavio malu nadu svom timu da bi mogao da vidi pustinju narednog januara.

Pored sjajnog Stanića, odlični su bili Momir Ilić, strelac sedam golova, kao i, u prvom poluvremenu, Ivan Nikčević sa pet, odnosno, Marko Vujin sa istim učinkom. Kod Čeha, penaldžija Stržinek je postigao šest golova.

SRBIJA – ČEŠKA 23:15 (13:6)
Hala “Čair”
Gledalaca – 3000
SRBIJA: Stanić 15 odbrana i dva sedmerca, Kocić, Pušica, Vujin 5(1), Nikčević 5, Krsmančić 1, Radivojević,  Ilić 7, Stojković 1, Ilić N. 2, Mitrović 1, Beljanski 1, Rnić, Vučković, Zelenović, Mitrović 1
ČEŠKA: Babak, Bečvar, Galia, Horak, Hrstka, Jiha, Jurka, Kasal, Kubeš, Motl, Petrovski, Sindelar, Sobol, Stehlik, Štohl, Stržinek
KRETANJE REZULTATA: 2:0 (3.) 3:2 (7.) 6:2 (11.) 7:4 (17.) 8:5 (19.) 13:5 (29.) 14:6 (32.) 14:8 (36.) 15:10 (41.) 16:11 (48.) 18:12 (53.) 21:12 (57.)
IGRAČ UTAKMICE: Darko Stanić (Srbija)

Odlično postavljena odbrana predvođena sjajnim Darkom Stanićem sačekala je indisponirane Čehe u niškoj hali “Čair“.  Bez nedovoljno spremnog Jihe u napadu, češki bekovi predvođeni povratnikom na teren posle dvomesečne pauze zbog povrede, Pavelom Horakom, nisu predstavljali ozbiljnu prepreku za motivisanu odbranu sa Beljanskim i Pušicom u ulozi dva centralna igrača.

Produkt dobre odbrane i sjajnog Stanića bili su laki golovi u kojima je prednjačio najraspoloženiji u timu „orlova“, Ivan Nikčević, koji je već do 19. minuta nanizao pet golova na svom kontu. Upravo je Nikčevićev gol za 5:2 iz kontre u osmom minutu nagovestio dobar rezultat naše selekcije.

Srpski pozicioni napad u liniji sa Ilićem, Vučkovićem i Vujinom, nije briljirao, pa su se Česi rezultatski održali u igri sve do 19. minuta i rezultata 8:5. Osim kapitena Ilića, koji je uspevao da savlada Galiju, ostalima nije išlo. Marko Vujin se ispromašivao (1/6), po običaju, beskoristan po ostatak tima, pivotmene i prinudno desno krilo, Nemanju Zelenovića, koji ga je menjao na poziciji drugog u odbrani, a njegovom razigravanju, nije pomogao ni ulazak Marka Krsmančića na poziciju srednjeg beka.

Srećom, pa je odbrana bila vrhunska. Uplašeni Česi nisu imali rešenja za Stanića, koji je bio u svom elementu. Usledila je serija 5:0 u deset minuta, u kojima je razgoropađeni golman Metalurga branio sve što su Stehlik, Horak i društvo šutnuli, a sa druge strane, kapitenski, Momir Ilić je na minut pre kraja doneo velikih 13:5. Sa velikih plus sedam otišlo se u svlačionicu…

Gol iz sedmerca Marka Vujina za 14:6 na startu drugog poluvremena, neočekivano, bio je uvod u šutersku krizu srpskog tima. Samo dva gola u narednih 16 minuta (16:11, 48.), naterala su selektora Vladana Matića da zatraži tajm-aut, iako je pre toga promešao karte i na teren umesto Ilića, Vučkovića i Vujina poslao Rnića, Krsmančića i Zelenovića.

ČEKAJUĆI UROŠA…

Pretilo je da „orlovi“ od gotovog naprave veresiju i Čehe vrate u život pred revanš u Brnu za sedam dana, ali je Matić ipak pronašao igrača koji je pokrenuo tim – Uroša Mitrovića. Agilni srednji bek, uneo je živost u bekovsku trojku „orlova“ i odličnom saradnjom sa Momirom Ilićem pokrenuo tim. Predugo je sedeo na klupi. Proradila je i saradnja sa „crtom“ gde se našao Rastko Stojković, pa je u 57. minutu na semaforu stajalo – 21:12. Nešto pre toga, „krv je proradila“ pa su Beljanski i Jiha, zbog klinča dobili crvene kartone.

Probudili su se Česi u poslednjih par napada, i sa tri gola u poslednja tri minuta, sprečili katastrofu. Marko Vujin je vezao tri efektna gola na samom kraju, podsetivši kako igra u Kilu, poslednji na desetak sekundi pre kraja, ali je mladi Kasal sa poslednjim zviždukom postavio konačnih – 23:15. Prednost velika, koja približava Srbiju Dohi…