POLUFINALEEE - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan POLUFINALEEE

POLUFINALEEE

U infarkt završnici reprezentacija Srbije je obezbedila prvo polufinale na Evropskim prvenstvima, pobedivši Francusku 18:17 (10:6). Junak meča, „žena sa sto ruku“, „ministarka odbrane“, „mama Kaća“, „Munja“ i još mnogo toga, Katarina Tomašević, odbranila je dve kontre u poslednjem minutu i tako sprečila svetske vicešampionke da preokrenu rezultat.

srbija_francuska_arena (146)SRBIJA – FRANCUSKA 18:17 (10:6)
Kombank Arena
Gledalaca – 7000
Sudije:  Repkin i Gusko (Belorusija)
SRBIJA: Krpež , Popović 2, Lekić 1, Damnjanović 2, Erić, Kačarević, Rajović 5, Pop Lazić, Ognjenović 4(2), Filipović 1,  Tomašević 18 odbrana, Nišavić, Milošević 1, Stoiljković, Liščević 1
FRANCUSKA: Danset 1, Kamto 1, Aglon 1, Pino 3, Mendi, Baduin 3(2), Pradel, Gnabou, Brune, Dembel, Brune, Darle 11 odbrana,Tervel 2, Goirani, Piehos, Sinjat 4, Lakabrer.
IGRAČ UTAKMICE: KATARINA TOMAŠEVIĆ
KRETANJE REZULTATA: 0:1 (3.) 3:3 (8.) 6:3 (15.) 8:4 (22.) 9:4 (26.) 10:5 (28.) 11:11 (38.) 11:12 (40.) 13:14 (44.) 16:16 (49.)

Kako su to i isticale u najavi meča sa “Trikolorkama” naše reprezentativke, u igri Francuske od samog starta je sve kretalo od Mariame Sinjate, koja je u prvih par puta bila prava enigma za srpsku odbranu, postigavši tri gola za svoju selekciju. Čvrste i agresivne u odbrani, Francuskinje nisu dopuštale našim bekovima da dođu do idealnih pozicija za šut, tako da su dva od četiri gola Srbije na startu postignuta iz sedmerca preko Svetlane Ognjenović.

Upravo su golovi našeg levog krila preokrenuli rezultat u srpsku korist – 4:3 u 10. minutu. Nešto pre toga, roletnu na gol je stavila Katarina Tomašević, koja je sa lakoćom zaustavljala šuteve robusnih francuskih bekova, a čini se, još lakše “zicere” sa šest metara. Prodor Kristine Liščević, pa “cepelin” koji je Ognjenović bacila Jeleni Popović, podigli su na noge publiku u “Kombank  Areni”, a Srbiji doneli 6:3 na početku 15. minuta, nakon čega je selektor “Trikolorki”, Olivier Krumbholc pozvao na tajm-aut.

No, ni to nije pomoglo aktuelnom svetskom vicešampionu. Odbrana Srbije je besprekorno funkcionisala, Tomašević branila sve, toliko da se u jednom trenutku video strah francuskih bekova uopšte da pokušaju da upute šut na gol. Do narednog minuta odmora u 22. minutu, na koji je pozvao Saša Bošković, Francuskinje su postigle još samo jedan gol, a Srbija dva preko devojke koja ne može da promaši na ovom prvenstvu, Sanje Rajović (8:4).

srbija_francuska_arena (112)Nije bilo raspoložene Francuskinje, faul za faulom, pa 12 odbrana Katarine Tomašević, objašnjenje su za podatak da su svetske vicešampionke svoj peti gol postigle tek u 27. minutu, kada je Aglon iz kontre smanjila na 9:5. Gol za velikih +5 (10:5) u 29. minutu, postigla je Ivana Milošević, koja je zamenila pucački neraspoloženu Katarinu Krpež, koja je ipak odradila veliki deo posla u odbrani čuvajući Sinjate. Do kraja poluvremena, Baduin se upisala u strelce iz sedmerca, a Srpkinje propustile priliku da odu u svlačionicu sa pet golova prednosti – 10:6.

Odlično prvo poluvreme, završeno sa +4, anulirano je već u 38. minutu, kada je nekada zvanično najbolja igračica sveta, Alison Pino izjednačila na 11:11. Do tada, serija grešaka u napadu, bezopasni pokušaji Damnjanović, Lekić i Popović, i tek samo jedan gol Sanje Rajović. Zaigrale su “Trikolorke” odlično u odbrani iz koje su dobili i kontru. Kao da je na teren izašla druga ekipa u odnosu na prvo poluvreme.

srbija_francuska_arena (91)Serija 6:1 Francuskinja, kojim su došle do vođstva 12:11 u 40. minutu nakon početnih 3:2, naterala je Sašu Boškovića da zatraži tajm-aut. Saveti su očigledno urodili plodom, usledila su dva vezana gola za vođstvo 13:12, Andree Lekić i Sanje Damnjanović. Francuskinje su odgovorile istom merom i sa dva brza gola Pino i Tervel ponovo došle do vođstva – 13:14 u 44. minutu.

srbija_francuska_arena (114)

Tražio je idealnu bekovsku postavu Saša Bošković. Umesto Lekić i Popović, na teren je poslao Liščević i Filpović, koja se ponovo našla na poziciji desnog beka. Ubrzo je usledio i odgovor, pa se posle Sanja Rajović, i Biljana Filipović upisala u strelce – 15:15 (47.). Nastavila se igra gol za gol. Prvi gol Lakabrer, anuliran je drugim pogotkom Sanje Damnjanović – 16:16 (49.).

Na scenu stupa odlična Kleopatra Darle na golu “Trikolorki”. Brani dva pokušaja Ivane Milošević, jedan sa igračem manje, pa su Francuskinje preko Pino imale priliku i za +2 (16:17) u 53. minutu, ali je na golu bila maestralna Kaća Tomašević.

Nepogrešiva Sanja Rajović je bravurom na “crti” iz okreta vratila nadu  17:17 u 54. minutu. Usledilo je isključenje Katarine Krpež, koje Francuskinje nisu uspele da iskoriste, ali zato jeste Ceca Ognjenović koja je izazvala “delirijum” u Areni golom sa desnog krila iz ereta “5 na 6” za 18:17 na tri i po minuta pre kraja.

srbija_francuska_arena (168)Odmah je usledila kontra Francuskinja, ali šut Dembele, zaustavila je Tomašević. Napad za +2 na tri minuta pre kraja, završio je tehničkom greškom, pa su Francuskinje sa loptom u rukama otišle na tajm-aut – 17:18 na dva minuta i 20 sekundi pre kraja.

No, golova do kraja nije bilo. Meč je rešila neverovatna Kaća Tomašević, koja je odbranila dve kontre u roku od 30 sekundi. Nakon toga, slavlje je moglo da počne.