SEHA (5.kolo): Bosna nanela prvi poraz Nexe-u - Borac slavio u Ljubuškom - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanSEHA SEHA (5.kolo): Bosna nanela prvi poraz Nexe-u – Borac slavio u Ljubuškom

SEHA (5.kolo): Bosna nanela prvi poraz Nexe-u – Borac slavio u Ljubuškom

Rukometasi sarajevske Bosne BH Gas, savladali su u utakmici petog kola SEHA lige Nexe iz Nasica 26:23 (12:12). Ovo je ekipi hrvatskog vicesampiona prvi poraz u regionalnom takmicenju, a Sarajlije su dobrom igrom najavile izlaz iz rezultatske krize.

Bosna – Nexe 26:23 (12:12)
Bosna: Martinović (11 odbrana), Terza, Međić 1, Tojčić 3, Bašić 1, Čakić 6, Halilbegović 1, Raković 3, Tatar, Vujadinović 1, Pažin, Gorenac, Vražalić 3, Savić 1, Mesarić 6, Jusufović. Trener: Irfan Smajlagić

Nexe:
Lelić (2 odbrane), Kozina 1, Mataija 1, Eter 1, F. Lelić 4, Mrđenović, Barišić 2, Varvodić 1, Kedžo, Markotić 7, Slišković, Pivac, Obad 3, Kević 1, Velić 2, Šunjić ( 8 odbrana). Trener: Kasim Kamenica.

Isključenja: Bosna 6 minuta, Nexe 10 minuta.
Sedmerci: Bosna 1 (1), Nexe 2 (2).
Dvorana: Ramiz Salčin: Gledalaca: 1000
Sudije: Mošorinski i Pandžić – oba Srbija.

BANJALUČANI POSLE 11 GODINA SLAVILI U LJUBUŠKOM

Rukometaši Borca iz Banja Luke, potvrdili su svoj kvalitet i slavili na gostovanju Izviđaču iz Ljubuškog 23:20 (13:9).

HRK IZVIĐAČ Mi GRUPA: Tolić (7 obrana), B. Burić (11 obrana), Miličević 3, Milas, Malinović 1, Zeljić 4, Grbavac 2, S. Burić 3, Matić 2, Kordić, Boras 2, Vegar, Ilić 1, Džeba 1, Pavlak, Tomić 1.

Trener: Zdenko Grbavac.

RK Borac m:tel: Ljubišić (16 obrana), HaseljićSabljić, Panić 1, Tešić, Stojanović 1, Mikić, Mandić, Šubara, Obradović 6, Karačić 4, Trivundža 7, Čelić, Đukić 4, Vranješ.

Trener: Dragan Marković.

Sedmerci: Izviđač 1/1, Borac –.

Isključenja: Izviđač 4, Borac – minuta.

Napokon se i to dogodilo. Borac je čekao jedanaest godina da dođe do pobjede nad Izviđačem u Gradskoj športskoj dvorani u Ljubuškom, i to mu je pošlo za rukom, tek, u novoosnovanoj SEHA ligi. Borac je dosada, što u prvenstvenim utakmicama Premijer rukometne lige, što u natjecanju za Kup BiH u rukometu, odigrao tek dvije utakmice neriješeno u Ljubuškom, 32:32, 08.10.2005. i 22:22 10.11.2007. godine. Međutim,  sinoć je Borac više nego zasluženo došao do pobjede i prvog slavlja u Ljubuškom.

"Skauti" su se u prvih dvadesetak minuta uspijevali oduprijeti raspoloženim Banjalučanima, poveli su 2:0 i u tom periodu su promašili dvije čiste prilike što su rukometaši Borca iskoristili i uhvatili rezultatski priključak. Izviđač se držao do rezultata 7:7, ali nakon toga sve teže i teže su dolazili u gol priliku. Na duboku obranu Borca, koja je sprječavala protok lopte između vanjskih napadača "Skauta", Izviđač nije imao odgovora. Vanjski igrači su se puno trošili, ali bez značajnijeg učinka što je omogućilo Banjalučanima da iz kontri i polu-kontri sa nekoliko "lakih" golova odu na odmor sa četiri gola viška.

Drugo poluvrijeme proteklo je u pravoj rovovskoj borbi, i jedna i druga ekipa su se mučile u napadu, a i vratari, kod jednih i drugih, su bili na visina zadatka, tako da su golovi na postavljene zonu teško padali. Stečenu prednost iz prvog dijela Borac je sigurno održavao, u nekoliko navrata ta prednost je iznosila i šest golova prednosti. Izviđač je pokušavao stići rezultatski zaostatak i kad bi se ukazala kakva takva prilika ispriječio bi se sjajnim obranama vratar Ljubišić. Na kraju  Borac je slavio zasluženo rezultatom 23:20, poluvrijeme 13:9.

I ovaj put Izviđačev vratarski tandem Tolić i Burić bili su na visini zadatka, ukupno su obranili 18 šutova Borčevi rukometaša što iznosi visokih 42%, pri čemu je Burićev postotak u drugom poluvremenu iznosio, čak, 52%. Kod Borca vratar Ljubišić je također imao 44% obranjenih udaraca na svoja vrata, osim njega u momčadi Borca istakli su se Trivundža sa sedam, Obradović sa šest, te Karačić i Đukić sa po četiri postignuta pogotka. Kod Izviđača najviše pogodaka postigli su Zeljić četiri, te Burić i Miličević po tri.

izvor: sportsport.ba ,izvidjac.com