SP KADETA: Slovenija 'zakuhali', ali i osvojili skupinu - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP KADETA: Slovenija ‘zakuhali’, ali i osvojili skupinu

SP KADETA: Slovenija ‘zakuhali’, ali i osvojili skupinu

Utakmica dostojna finala Svjetskog prvenstva za kadete kojem je domaćin Rusija odlučivala je o pobjedniku skupine D. Aktualni europski prvaci Francuzi postavili su se pred Slovence, aktualne prvake Olimpijskih igara mladih. I nije im to u početku išlo najbolje. Svega tri minute bile su dovoljne Kastelicu da prikupi fantastične četiri obrane, a njegovim suigračimaJancu, Malusu i Marguču da rasparaju protivničku mrežu. Start iz snova koji nije dugo potrajao.

Francuzi su nakon et minuta konačno shvatili da igraju vrlo bitnu utakmicu. Posložili su obranu, ostavili Sloveniju preko pet minuta bez pogotka i izjednačili na 3:3. Nedugo zatim preselilo je vodstvo na francusku stranu; Minne je prvi puta odveo svoj tim na +2 u 13. minuti susreta. Ali ubrzo su slovenske haubice pokazale da su najbolje kada je najpotrebnije: Janc sa tri i Malus sa dva vezana pogotka donose novo izjednačenje (11:11) devet minuta prije odlaska na odmor. Nadovezali su se potom i njihovi suigrači, do kraja poluvremena postigli još šest pogodaka. Dovoljno tek za minimalnu prednost od 16:17 nakon 30 minuta, zahvaljujući nešto poroznijoj obrani.

Konačno su se Janijeve trupe konsolidirale i pred svojim vratima početkom drugog dijela. Pet zabijenih pogodaka i tek jedan primljen u prvih šest minuta nastavka dovele su Sloveniju bitno bliže osvajanju skupine. U velikoj mjeri zahvaljujući povratku Richardsona u ulogu ‘dirigenta igre’, Francuzi su u 45. minuti stigli do zaostatka od 23:26. I tada imali veliku priliku za potpunim dostizanjem protivnika. Slovenski pivot Stojnič, izuzetno bitan u oba pravca igre, zaradio je minutu kasnije svoje treće isključenje.

A onad je uslijedio Minne show: Jedan od redovno racionalnijih i inteligentnijih francuskih igrača prvo je bez ikakvog razloga nakon pet sekundi s igračem više šutnuo metar preko gola, odigrao lošu obranu i skrivio sedmerac, te još dva puta u napadu bio u svom filmu. Sve to dovoljno za velikih, vrlo ugodnih 29:23 Slovenije nešto više od 11 minuta do kraja susreta.

Baš tako su vjerojatno pomislili i Janijevi puleni pa su prestali igrati. Niti su postojali u napadu niti u obrani – dovoljno Francuzima da u nešto više od minute postignu tri pogotka. Niti to nije bilo dovoljno upozorenje pa su nakon Moljkova pogotka Trikolori uspjeli kreirati još jednu seriju od 4:0 i stvoriti pravu dramu. Tri minute prije kraja susreta na semaforu je pisalo 30:30.

Slovenska je struka pozvala minutu predaha i dogovorila fantastičnu akciju kojom je na pladnju kapetan Malus dobio priliku za šut. Iskoristio ju je na jednako kvalitetan način, no već u idućem napadu sin velikog Jacksona Richarsona (Melvyn) vraća dramu na početak.  Kotar se minutu prije kraja pobrinuo za povratak rezultatske prednosti na stranu svoga tima, ali Richardson se baš zainatio i još jednom vratio utakmicu u egal. Na sreću, više od toga mu nije pošlo za rukom. U posljednjem su napadu slovenski reprezentativci bez većih problema, vrlo staloženo i dostojno pobjednika skupine sačuvali jedan, ali vrlo vrijedan bod.

FRANCUSKA U19 – SLOVENIJA U19 32:32  (16:17)
Gledalaca: 500
Isključenja: Francuska U19 8 minuta (Lagarde, Kamtchop, Fabregas, Mem), Slovenija U19 10 minuta (Stojnič x3, Kavčič, Malus)
Sedmerci: Francuska U19 2/3, Slovenija U19 3/4

FRANCUSKA U19: Harbaoui 7 obrana, Gauthier 0 obrana; Mocquais 2, Ferrandier, Lagarde 2, Garain 2, Minne 8, Kounkoud 3, Nozeran, Pelayo 1, Kamtchop 2, Bouchillou, Fabregas 3, Lenne 1, Richardson 6, Mem 2

SLOVENIJA U19: Kastelic9 obrana, Leben; Moljk 1, Stojnič 2, Kavčič, Vlah, Kocbek, Janc9, Krečič, Prevolnik, Kotar2, Malus7, Sokolič4, Planinc, Marguč6, Cvetko1

SEMAFOR: 0:3 (3′), 3:3 (9′), 6:4 (13′), 7:6 (15′), 8:8 (17′), 10:10 (20′), 13:11 (23′), 13:13 (25′), 15:15 (28′), 16:17 (30′), 17:18 (31′), 17:22 (36′), 18:24 (39′), 21:25 (42′), 23:26 (45′), 23:29 (48′), 26:29 (51′), 26:30 (53′), 30:30 (57′), 32:32 (60′)

IGRAČ UTAKMICE:Jaka Malus

Jaka Malus, lijevi bek:

Hrvati su već izjavili da bi htjeli igrati sa Slovenijom u osmini finala. Bi li i Slovenci htjeli zaigrati sa Hrvatskom?

Pa mislim da ako imamo neke ciljeve, onda trebamo igrati sa svima. Sa Hrvatima, zna se kako je uvijek. Vrlo teška utakmica jer ima rivalstvo među ekipama i bit će vrlo teško. Znamo mi njih, znaju oni nas.

Danas zadnjih 10 minuta vodstvo 29:23 pa 30:30… Što je bio razlog tog pada u igri?

Kad smo imali +5, prestali smo igrati. Kao da nam je to dovoljno, da imamo +5 i daje kraj utakmice. To ne smijemo da radimo, moramo igrati do kraja!

Je li to bila najbolja moguća opomena, upozorenje za slovenski tim pred nastavak natjecanja?

Da, da. U pravo je vrijeme došlo. Ovo je bila posljednja utakmica u grupi, ali sad više nema prostora za grešku!