SP U19: Dvadeset slabih minuta izbrisalo hrvatski san; Gonzalez stao na 11/11 - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP U19: Dvadeset slabih minuta izbrisalo hrvatski san; Gonzalez stao na 11/11

SP U19: Dvadeset slabih minuta izbrisalo hrvatski san; Gonzalez stao na 11/11

Španjolska je selekcija pred početak turnira slovila za prvog favorita. Bilo je jasno da se do pobjede protiv aktualnih europskih prvaka može samo uz perfektnih 60 minuta igre, što je večeras u varaždinskoj Areni izostalo. Završnica prvog dijela donijela je 10 ‘crnih’ napadačkih minuta pa je Furija na poluvremenu imala prednost 15:11. Otvaranje nastavka donijelo je pak defanzivnu krizu hrvatskog sastava. Uz 11 primljenih pogodaka u isto toliko minuta španjolski se tempo više nije mogao pratiti. Poraz 29:37 i osiguravanje duela za broncu s Egiptom u nedjelju od 17:30. Dva i po sata kasnije španjolska će kaznena ekspedicija u pohod na novo zlato kontra danskih vršnjaka.

U duelu timova koji su pokazali ponajbolju igru u dosadašnjem dijelu turnira, prvi se istaknuo španjolski vratar Perez Mendez koji brani Tomšićev sedmerac i odbijanac, a pogotkom desnog krila Delgada mali Hispanosi po prvi puta dolaze u rezultatsku prednost. Doduše, ona nije dugo potrajala zahvaljujući već viđenom scenariju. Fernandezov sastav nekoliko minuta ostaje bez rješenja na duboku zonu domaćina prvenstva, što Hrvatska iskorištava pogodcima Krupića i Glivetića.

Doduše, nije niti Ivankovićev sastav u tom period izgledao napadački impresivno. Ali je u odnosu na svog protivnika tijekom uvodnih 15 minuta imao nešto raspoloženijeg vratara u Prpiću i blagu naklonost sreće. Mali Hispanosi tri su puta pogađali vratnicu u navedenom periodu, a dodatne su si probleme stvorili dvjema vezanim tehničkim greškama. Krupić svojim prodorom po prvi puta dovodi svoj sastav na dva pogotka prednosti, a svega 16 sekundi kasnije Čaprić uspijeva potpuno ‘izvozati’ svoga čuvara i efektno poentirati za hrvatskih +3.

I kada je djelovalo da baš sve ide na ruku domaćina, Fernandezova minuta predaha u potpunosti je promijenila stanje na terenu. Španjolci su ulascima krila na drugog pivot ai proigravanjima na liniju šest metara u potpunosti promijenili tijek utakmice. Svega četiri minute bile su im potrebne da pogotkom svog prvog kreatora igre Pisonera vrate rezultatsku prednost na svoju stranu.

Selektoru Ivankoviću preostalo je jedino pozvati time-out i vjerovati da će i njegov tim uzvratiti jednako munjevito i silovito kao što je to učinio suparnik tek koju minute ranije. Ali to nije bio slučaj; mali su Kauboji ušli u španjolski mlin. I sreća je prešla na njihovu stranu: Herceg brani kontru, ali se lopta odbija španjolskom pivotu koji s(p)retno izbara sedmerac i isključenje Čaprića.

Već u 23. minuti hrvatski je sastav bio na minusu od tri pogotka, no tek su tada kola domaćina turnira krenula nizbrdo. Napad se u potpunosti zaustavio, apsolutno nikakvih rješenja na španjolsku zonu nije bilo. A svaki individualni pokušaj fizički nadmoćniji protivnik relativno je lako zaustavljao. Tek pred sam kraj prvog poluvremena Bajan iz sedmerca zabija za 11:15 i prekida 10-minutni napadački post svoga sastava.

Druga dionica otvorena je vrlo ujednačenim nadmetanjem timova koji su u dosadašnjem dijelu turnira pokazali ponajbolju igru. Hrvatska je živjela na prodorima desnog beka Krupića i proigravanjima na pivota, Španjolska na realizaciji desnog krila Delgada. I kad se činilo da su domaćini konačno uhvatili ritam, kad su se vratili na tri pogotka minusa, Furija je opet odgovorila u skladu sa svojim nadimkom.

Posložile su se sve kockice u Fernandezovom timu, u potpunosti je profunkcionirao i napad. Pokušao je Ivanković promjenom zone, stala je Hrvatska puno pliće, ali i za to je protivnik imao kvalitetna rješenja. Uključujući i nekoliko vrlo atraktivnih cepelina, kojima su dodatno oraspoložili i iznenađujuće velik broj svojih navijača. Čak 11 pogodaka uspjela je postići Španjolska u isto toliko minuta nakon povratka s poluvremena, odvojila se na +7 i u potpunosti kontrolirala večerašnje polufinale.

Jedini tko je i dalje funkcionirao na istoj razini bio je desni bek Krupić, koji svojim devetim pogotkom u 42. minuti smanjuje na 20:26. Stao je konačno i napad Fernandezova tima na nekoliko minuta, ali da slučajno situacije ne izmakne kontroli pobrinuo se Đorđe torpediranjem hrvatskih vrata pod 90 za povratak na +7. Nadovezao se Perez Mendez dvjema obranama i hrvatskoj je klupi preostalo samo pozvati drugu minutu predaha i vjerovati u čudo tijekom posljednjih 12 minuta utakmice.

Nije djelovalo da će se čudo dogoditi. Nastavila je Furija istim ritmom; već u 51. minuti po prvi puta došla  do dvocifrene prednosti. Pa u potpunosti stala. Odgovorio je Herceg novim obranama, napad na moslavački pogon preko Čaprića i Jurića vraća na -6 u svega dvije minute igre. Španjolski selektor Fernandez samo je u čudu pogledao prema službenom semaforu te pozvao svoj drugi time-out.

Domaćinu je praktički niotkuda vraćena nada u rezultatski povratak, ali je podjednako brzo i ugašena. Odgovorila je Furija nakon svoje minute odmora podjednako kvalitetno kao i u prvom poluvremenu, otišla opet na +8 i definitivno riješila pitanje pobjednika. U završnih pet minuta publika je imala priliku vidjeti pravu golijadu na oba kraja terena, a Španjolska svoje finale s Danskom osigurava konačnim rezultatom 29:37. Igrač utakmice španjolski desni krilni Gonzalez zaustavio se na savršenom učinku 11/11.

Furiji je preostao još samo jedan korak da europskom zlatu pridodaju i svjetsko, a tu će bitku voditi u Areni Varaždin u nedjelju od 20:00 sati. Hrvatska će pak u istoj dvorani od 17:30 protiv Egipta tražiti svoju priliku za okončanje turnira s brončanom medaljom oko vrata.

HRVATSKA: Herceg 11 obrana, Prpić 2 obrane; Glivetić 3, Bajan 4, Molc 1, Čaprić 7, Zovak, Borovec, Tomšić 2, Jurić 1, Krupić 9, Krstić, Malinarich 2, Petrović, Ćosić, Bjeliš
Selektor: Krešo Ivanković

ŠPANJOLSKA: Perez Mendez 7 obrana, Amores Hernandez 3 obrane; Ocana Matas 1, Castillo Oliveras 2, Aja Garate 2, Cikuša Jeličić D. 5, Romero Holguin 5, Herrero Polvorosa, Conde Alcaraz, Barrufet Torrebejano 2, Pisonero Cartujo 3, Guijarro Moreno 1, Cikuša Jeličić P. 4, Arzoz Azofra, Gonzalez Unciti 11, Delgado Molina 1
Selektor: Javier Lopez Fernandez

Sedmerci: Hrvatska 4/6, Španjolska 4/4

Isključenja: Hrvatska 10 minuta, Španjolska 8 minuta

Kretanje rezultata:
1:1 (3’), 3:2 (6’), 4:3 (10’), 5:5 (12’), 8:5 (15’), 9:7 (17’), 9:10 (19’), 10:13 (23’), 10:15 (28’), 11:15 (30’),  14:17 (33’), 15:21 (36’), 17:23 (39’), 19:26 (41’), 22:29 (48’), 22:32 (51’), 26:32 (53’), 27:35 (55’), 29:37 (60’)

IGRAČ UTAKMICE: Xavier Gonzalez Unciti