SP U19: Hrvatska s debelim kamatama naplatila Portugalu za U18 EURO - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP U19: Hrvatska s debelim kamatama naplatila Portugalu za U18 EURO

SP U19: Hrvatska s debelim kamatama naplatila Portugalu za U18 EURO

U neslužbenom razgovoru nakon utakmice s Ruandom, hrvatski selektor Ivanković prisjetio se U18 Eura i Podgorice 2022. godine. Tada je Hrvatska odmjerila snage s Portugalom, imala u 57. minuti +1, sedmerac i dvije minute igrača više – i uspjela izgubiti. Očito se taj poraz jako dobro urezao u Krehino pamćenje, a danas je došlo vrijeme na naplatu. Portugalci su se uspjeli držati u ritmu gol za gol tek u nekoliko uvodnih minuta, no do kraja susreta potpuno su potonuli i upisali vrlo težak poraz rezultatom 27:38.

Prvo isključenje Malinaricha trebalo je biti prilika Portugalu da dođe do prve značajnije rezultatske prednosti, no dogodilo se u potpunosti suprotno. Obrana Hercega, dva pogotka Čaprića i jedan Glivetića za hrvatsku prednost od 7:4 i prvu minutu predaha vidno neraspoloženog portugalskog selektora Santosa. Pogotkom Monteira prekinuo je Portugal svoj period od preko šest minuta bez pogotka

Varaždinska publika mogla je nakon dugo vremena vidjeti nekoć vrlo prepoznatljivu hrvatsku zonu 3-2-1 s kojom su se Portugalci itekako namučili sredinom prvog poluvremena. Nekoliko puta ‘upecali’ su se i napravili probijanje, a u 20. minuti pokušaj dijagonale na krilo požrtvovno je spriječio Bajan. Isti igrač u idućem napadu prebacuje portugalskog vratara Gunesa, povećava prednost na dotad rekordnih 12:7.

Santosu nije preostalo išta drugo, negoli pozvati i drugu minutu predaha. Niti nakon nje ništa nova. I dalje portugalske muke sa zonom malih Kauboja. Dvije vezane obrane Hercega, laki pogodci Čaprića i Bajana. U 23. minuti Portugal je poduplan na velikih 14:7. Tek nakon suspenzije Glivetića uspio je sastav sa zapada Europe povezati nekoliko kvalitetnih minuta, no to je bilo dovoljno samo za doći na -5 i opet potonuti. Još tri obrane Hercega u posljednje tri minute prvog poluvremena uz poroznu obranu Santosevih pulena rezultirali su odlaskom na odmor s konačnih 19:12 u korist domaćina prvenstva.

U nastavku Portugal pokušava pobijediti protivnika njihovim ‘oružjem’. Još dublja zona, pomalo nalik korejskoj, ali daleko neuspješnija. Kad hrvatskom igrom dirigira izuzetno agilni Glivetić onda igranje takve zone djeluje kao posljednji potez očajnika. Niti pola minuta nisu izdržali Portugalci, prije negoli im je Glivetić postigao svoj osmi pogodak. Nadovezao se i Malinarić za prvih +10 na utakmici (25:15) u 36. minuti susreta.

Ono što je trebao biti glavni derbi skupine, pretvorilo se u revijalnu utakmicu. Stoga je selektor Ivanković u posljednjih 20 minuta odlučio opet značajno izrotirati sastav. A publika je u nedostatku zanimljivosti na terenu odlučila zabavu potražiti u skandiranju legendarnom sportskom komentatoru Dragi Ćosiću, na što im je ikona hrvatskog sportskog novinarstva uzvratila aplaudiranjem.

Na terenu u posljednjih 15-ak minuta samo jedna promjena: posustala je i hrvatska obrana. Redale su se prilike na obje strane terena, atraktivni pasovi na pivota prema pivotu ili krilu. Samo je realizacija posustala u nekoliko navrata. Vratari Prpić s jedne i Morgado s druge strane spriječili su da utakmica ode i uvjerljivo preko 70 pogodaka. Prpić je s tri obrane u posljednjoj minuti utakmice stavio također stavio točku na ‘i’. Veliko slavlje Hrvatske s konačnih 38:27 i više nego zaluženo; slijede dueli sa Slovenijom i Mađarskom za prolaz u finalnu fazu natjecanja.

PORTUGAL: Gunes 1 obrana, Morgado 4 obrane, Teixeira V. 1 obrana; Ferreira 2, Machado 1, Calunga, Leite 4, Teixeira T. 1, Teixeira D. 2, Magalhaes 2, Oliveira 4, Sousa 7, Monteiro 1, Lourenco 3, Costa, Podolskyy
Selektor: Ricardo Santos

HRVATSKA: Herceg 9 obrana i 1 gol, Prpić 9 obrana; Glivetić 8, Bajan 4, Ivanišević 2, Molc 2, Čaprić 8, Zovak, Borovec 2, Bartolić, Jurić 4, Krupić 2, Tkalec 1, Krstić 2, Malinarich 1, Petrović 1
Selektor: Krešo Ivanković

Sedmerci: Portugal 1/2, Hrvatska 1/3

Isključenja: Portugal 12 minuta, Hrvatska 8 minuta

Kretanje rezultata: 2:2 (3’), 4:7 (11’), 6:9 (15’), 7:10 (19’), 7:14 (22’), 9:15 (24’), 11:16 (26’), 12:19 (30’), 14:21 (32’), 15:25 (36’), 17:27 (40’), 18:29 (43’), 20:31 (48’), 23:36 (55’), 27:38 (60’)

IGRAČ UTAKMICE: Aleksandar Čaprić