SP U19: Mađarska na mišiće do bodova protiv Slovenije - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball SP U19: Mađarska na mišiće do bodova protiv Slovenije

SP U19: Mađarska na mišiće do bodova protiv Slovenije

Napokon rukomet! Egzotika u varaždinskoj Areni polako se približava svoje kraju. Nakon serije rezultatskih ‘kamilica’ mađarsko-slovenskim duelom započele su bitno kvalitetnije rukometne predstave, kakve bi se u Varaždinu trebali gledati sve do kraja prvenstva. Tijekom 60 minuta duela visokog ritma i punog rezultatskih preokreta obje su ekipe imale svoje prilike za ostvariti pobjedu, a Mađari su u samoj završnici susreta pokazali klasu više, osigurali pobjedu rezultatom 29:25 te u drugu fazu natjecanja prenose dva vrlo bitna boda.

Slovenski je sastav bitno kvalitetnije otvorio susret. Napad je funkcionirao besprijekorno; Mađari nisu imali ikakva rješenja za kombinacije današnjih suparnika. Vrhunac napadačke kreativnosti dosegnut je u 11. minuti susreta, kada iz cepelina svoj drugi pogodak postiže Mlivić za slovensku prednost 8:5.

Od tog momenta kola polako kreću nizbrdo za tim selektora Markla. U nekoliko navrata dolazi do bezidejnosti u napadu, obrana je također vrlo propusna. Već u 18. minuti prednost se u potpunosti istopila (10:10) a minutu kasnije pogotkom Terjeka mađarski sastav po prvi puta na utakmici dolazi preuzima rezultatsko vodstvo.
Muke po selektoru Marklu nastavljene su isključenjem Ključanina na koje se nadovezao i direktan crveni karton za Korošeca zbog nes(p)retnog udaranja protivnika u lice. Mađari maksimalno koriste dvostrukog igrača više, odlaze na prednost od 13:10, a slovenski je izbornik primoran pozvati svoju prvu minute predaha.

Uslijedila je i promjena vratara. Pred slovenska je vrata stao Marušić i s dvije obrane spriječio još veće odvajanje Mađara, a 10-minutni napadački post konačno je svojim prvim pogotkom za 13:11 prekinuo Malović. Slovenski se sastav konsolidirao, Marušić povezao još dvije obrane i početkom posljednje minute prvog poluvremena omogućio svojem timu priliku za ponovno izjednačenje. Trećim pogotkom na utakmici to je i ostvario kapetan Hriberšek za konačnih 14:14 nakon prvih 30 minuta igre.

Nastavak duela donio je rovovsku bitku. Oba sastava osjetno su podigla razinu agresivnosti u obrani, što su urugvajski arbitri poprilično hrabro dozvolili. Važnost osvajanja dva boda i prenošenja istih u drugu fazu natjecanja bila je evidentna. U takvom se taktičkom nadmudrivanju bolje snašla Mađarska te u 39. minuti otišla na tri pogotka prednosti. Pet minuta kasnije rezultat je glasio 21 :17 i uslijedila je nova minuta selektora Markla i pokušaj buđenja slovenskog sastava.

Molnar je ubrzo u nastavku igre ‘kopirao’ Korošecov start prema licu protivničkog igrača, zaradio crveni karton i pružio slovenskom sastavu priliku za ponovni priključak. Novi pogodak kapetana Hriberšeka, još jedna obrana Marušića i realizacija Omahena prepolovili su mađarsko vodstvo (22:20) u svega 90 sekundi. Odličan period slovenske igre nastavili su Zajc izborenim novim isključenjem te Kačičnik svojim drugim pogotkom za dolazak na minimalni zaostatak.

Ali više od toga nije išlo. U samoj završnici susreta Mađarska je obrana bila izuzetno čvrsta i harmonična. Pokušao je selektor Markl igrom bez vratara u posljednjh pet minuta, no bio je mađarski sastav spreman i za tu opciju. Novi pogodak Balogha za 26:22 uz zarađeno isključenje Kovačevića osigurali su Mađarima bitno mirniju završnicu. Sastav selektora Kisa rutinski je priveo utakmicu kraju, ostvario pobjedu rezultatom 29:25 i prenio vrlo bitna dva boda u drugu fazu natjecanja.

MAĐARSKA: Lovistyek 10 obrana, Radwanszki; Terjek 6, Czabula, Csorgo 8, Kathi 1, Fekete 2, Nagy, Szucs, Balogh 3, Torok-Vida, Kovacs 5, Hermann, Molnar 2, Toth, Szepesi 2
Selektor: Akos Kis
SLOVENIJA: Marušić 10 obrana, Mesarec 1 obrana i 1 gol; Jelen, Smolič, Korošec, Malović 1, Hriberšek 4, Muhič, Mlivić 6, Belej, Kačičnik 2, Ključanin 4, Omahen 5, Zajc 1, Begić Zbačnik, Kovačević 1
Selektor: Aleksander Markl
Sedmerci: Mađarska 4/4, Slovenija 3/5
Isključenja: Mađarska 12 minuta, Slovenija 14 minuta
Diskvalifikacija: Molnar u 47. minuti, Korošec u 21. minuti
Kretanje rezultata: 1:3 (4’), 4:5 (7’), 5:8 (11’), 8:10 (15’), 10:10 (18’), 13:10 (22’), 13:11 (25’), 14:14 (30’), 16:15 (36’), 18:15 (39’), 21:17 (44’), 22:21 (51’), 24:21 (53’), 26:22 (57’), 29:25 (60’)
IGRAČ UTAKMICE: Kristof Csorgo