SP U19: Hrvatska u četvrtfinalu, Mađari u suze! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP U19: Hrvatska u četvrtfinalu, Mađari u suze!

SP U19: Hrvatska u četvrtfinalu, Mađari u suze!

Stopostotni učinak hrvatske selekcije u varaždinskoj Areni prekinut je protiv Mađarske. Iako je već i prije samog početka susreta bilo jasno da samo teoretski mogu ostati bez četvrtfinala, mali Kauboji nisu išta prepuštali slučaju. Već do poluvremena osigurali su si prednost od 15:11, no u drugom poluvremenu neka druga priča. Značajno više oscilacija u redovima domaćina u odnosu na ranije utakmice, prava drama u završnici. Mađari su imali posljednji napad za pobjedu i prolazak u četvrtfinale, no ostalo je konačnih 28:28. Hrvatska će kao osvajač skupine u četvrtfinale, dok Mađari kao jedni od favorita turnira ostaju bez mjesta u četvrtfinalu.

Portugalska pobjeda nad Slovenijom u ranijem suretu značila je da Hrvatsku samo teorije dijeli od prolaska u četvrtfinale. Nisu si smjeli dozvoliti poraz od 10 i više pogodaka razlike, a već od samog starta pokazali su da o tome niti ne razmišljaju previše. Podjednako silovito ušli su u utakmicu kao i prethodnih dana i uspostavili dominaciju na terenu.

Mađarska je slovila za nominalno najjačeg protivnika u dosadašnjem dijelu turnira, no i oni su pokleknuli već na samom otvaranju. Obrana je propuštala na sve strane, stvarali su se ogromni haustori za prolazak na šest metara, što su domaćini turnira lakoćom koristili. I u svega osam minuta igre uspjeli stvoriti prednost od pet pogodaka. Selektoru Kisu nije preostalo išta drugo, negoli pozvati prvu minute predaha.

Reakcija njegova tima bila je instantna. Značajno kvalitetnije defanzivno izdanje praćeno napadačkom tranzicijom dovodilo je do bitno izrađenijih situacija za pogodak. A i na postavljenu hrvatsku zonu također je postojalo rješenje u vidu njihova najboljeg šutera, lijevog beka Tamasa Kovacsa. Niti sedam minuta bilo je dovoljno da se Mađari vrate na minimalni zaostatak.

Reakcija hrvatskog selektora Ivankovića potpuno jasna i očekivana – pritiskom na taster poziva prvu hrvatsku minutu predaha. Po samoj snazi pritiska tastera, koji se dobrano čuo i na vrh tribina Arene Varaždin, moglo se vrlo jasno zaključiti koliko je (ne)zadovoljan trenutnim izdanjem svoga sastava. Niti idući hrvatski napad nije prošao pa su Mađari u 18. minuti vratili utakmicu u potpuni rezultatski egal.

Bilo je to dovoljno da se Ivankovićeva selekcija ponovno uozbilji i odigra rukomet sličan onom sa samog početka. Uvjerljivo čvršće ispred Perića, koji je danas zamijenio Hercega kao starter među vratnicama, pa su Mađari do kraja poluvremena uspjeli postići još svega dva pogotka. Napad također tečniji, a u realizaciji se najviše ističe Bajan sa šest pogodaka u prvom poluvremenu. Upravo je Bajan lukavo prebacio mađarskog vratara Lovistyeka i za konačnih 15:11 pred odlazak u svlačionice.

Plejadu pogodaka u drugom poluvremenu otvorio je efektnim šutom Kovacs, no to je bilo sve od Mađarske na otvaranju nastavka. U idućih pet minuta na terenu su uvjerljivo iskočila dva hrvatska reprezentativca: vratar Prpić sa tri obrane te pivot Krstić s jednako toliko pogodaka. Dovoljno za povećanje prednosti malih Kauboja na 18:12 u 35. minuti.

Povezao je Prpić još dvije borane u iduće tri minute, ali njegovi suigraču nisu iskoristili priliku za još veće rezultatsko odvajanje i potencijalno rješavanje pitanja pobjednika. Mađarska veže dva pogotka, Lovistyek brani sprječava Bajanov pogodak iz cepelina. Nekoliko sekundi kasnije na dvije minute isključen je Krstić i momentum se nedvojbeno seli na mađarsku stranu. Ali na scenu opet stupa Prpić i brani Feketeov zicer, dok se u napadu budi Čaprić: prvo izbara sedmerac, a minutu kasnije upisuje se i u listu strijelaca.

I sredinom nastavka, baš kao i u prvom poluvremenu, opet manja ‘crna rupa’ hrvatskoga sastava. Ne koriste kvalitetno igrača više, već primaju dva pogotka te promašuju jedan zicer. Uslijedilo je i isključenje Borovca, a Balogh svojim četvrtim pogotkom niotkuda vraća Mađarsku na svega dva pogotka zaostatka. A onda opet nekoliko obrana Prpića, dva lagana pogotka i već do 50. minute hrvatski sastav ima +5 i dovodi Mađare na rub ispadanja s turnira.

Selektor Kis reagira pozivanjem svoje druge minute predaha. Njegov sastav još jednom kvalitetno reagira: postiže pogodak te potom izbara sedmerac i zarađuje isključenje Čaprića. A onda se na sedmercu ukazuje, pogađate tko – Prpić. Ali prave podrške suigrača nije bilo, pa Mađarska sedam minuta prije kraja dvoboja opet dobiva priliku vratiti se na -2. Srećom po domaćine, Balogh sa šest metara promašuje cijela vrata. a Borovec ubrzo vraća prednost na četiri pogotka.

Ipak, hrvatska se prednost vrlo brzo istopila. Već u 56. minuti Mađari se vraćaju na minimalni zaostatak, nakon čega dolazi do već viđenog scenarija. Čaprić izbara sedmerac, Bajan ga realizira. Mađari preko Feketea opet dolaze na -1, no krug se zatvara pa Čaprić i Bajan u istim ulogama vraćaju hrvatskom sastavu prednost 28 :26 dvije minute prije kraja susreta.

A tada potpuna drama. Sve ono što je Ivankovićev sastav gradio kroz 58 minuta utakmice, umalo je uspio prosuti u posljednje dvije minute. Potpuna dekoncentracija i nepotrebne pogreške pružile su Mađarskoj napad za pobjedu, koja bi ujedno značila i prolazak u četvrtfinale. Postavili su se 7 na 6, Toth je kreirao zicera na liniji za Feketea koji pogađa vratnicu i rezultat ostaje 28:28, na opće razočaranje mađarske selekcije.

HRVATSKA: Herceg, Prpić 17 obrana; Glivetić 2, Bajan 9, Ivanišević, Molc 3, Čaprić 2, Zovak 1, Borovec 1, Bartolić, Krupić 1, Krstić 7, Petrović 1, Ćosić 1, Bjeliš
Selektor: Krešo Ivanković

MAĐARSKA: Lovistyek 11 obrana, Radwanszki; Terjek, Csorgo, Kathi 2, Fercsik, Fekete 4, Nagy 1, Szucs 5, Balogh 2, Torok-Vida, Kovacs 6, Hermann, Molnar 2, Toth 5, Szepesi 1
Selektor: Akos Kis

Sedmerci: Hrvatska 5/5, Mađarska 0/1

Isključenja: Hrvatska 8 minuta, Mađarska 8 minuta

Kretanje rezultata: 3:1 (2’), 5:3 (6’), 8:3 (8’), 9:9 (18’), 12:10 (22’), 14:11 (26’), 15:11 (30’) 18:12 (35’), 20:15 (41’), 22:20 (45’), 25:20 (50’), 26:23 (55’), 27:26 (58’), 28:28 (60’)

IGRAČ UTAKMICE: Marko Bajan