SP U19: Kolaps u posljednjih 8 minuta ostavio Sloveniju bez četvrtfinala - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SP U19: Kolaps u posljednjih 8 minuta ostavio Sloveniju bez četvrtfinala

SP U19: Kolaps u posljednjih 8 minuta ostavio Sloveniju bez četvrtfinala

Slovenska računica pred početak posljednjeg kola druge faze natjecanja bila je jasna: pobijediti Portugalce sa 7 i više pogodaka razlike te čekati pomoć Hrvatske u posljednjem duelu dana, kako bi se domogli mjesta u četvrtfinalu. Glavna prepreka u tom pohodu bio je Vasco Teixeira, zahvaljujući kojem se Slovenija nije uspjela odvojiti na poveću prednost u prvih 15-ak minuta susreta. I zahvaljujući kojem je Portugal na poluvremenu imao minimalnu prednost od 10 9. Tijekom završnih 20 minuta utakmice Marušić se pretvorio u slovensku verziju Teixeire, predvodio svoj tim do prednosti od pet pogodaka razlike u 53. minuti. Ali zahvaljujući potpunom raspadu Slovenije portugalski sastav uspijeva još jednom preokrenuti te upisati pobjedu rezultatom 28:26.

Rezultatska važnost današnjeg duela evidentno se uvukla pod kožu oba sastava. Igralo se vrlo oprezno na obje strane terena, dugo su se gradili napadi kako bi se došlo do kakve-takve prilike za pogodak. Ali niti one nisu bile iskorištavane. Semafor je pokazivao 3:57 kada je Kovačević postigao prvi pogodak na utakmici.

Portugal je još malo pričekao da zatrese slovensku mrežu. Učinio je to lijevi krilni Nuno Oliveira – u pravilu najsigurniji portugalski realizator u dosadašnjem dijelu turnira. Što nije pokazao u narednom napadu, kada je debelo zapucao prvi sedmerac svoje momčadi. Na drugoj strani terena Marklovi su puleni uspjeli kreirati nekoliko stopostotnih prilika za pogodak, ali briljirao je portugalski vratar Vasco Teixeira.

Pet obrana upisao je Teixeira kroz uvodnih 15 minuta utakmice, no njegov je tim unatoč tome i dalje bio u minimalnom rezultaskom zaostatku. Morao je mladi portugalski vratar ubrzo spašavati ekipu još dva puta, kako bi konačno došli do prednosti. Do 21. minute Santosev sastav radi seriju 4:0, a slovenske muke u tom je period dodatno pogoršala i direktna diskvalifikacija defanzivca Smoliča.

U 22. minuti svojim prvim pogotkom za 7:5 Kompare prekida golgeterski post svoga sastava. U tom periodu Marklova selekcija značajno podiže tempo igre, uvjerljivo brže dolazi do izglednih prilika za pogodak. Za razliku od uvodnog dijela utakmice, sada ih i koriste te se u 27. minuti pogotkom Bagića Zbečnika vraćaju u rezultatski egal. No, do kraja poluvremena više ne uspijevaju zatresti protivničku mrežu, dok na suprotnoj strani Monteiro poentira za konačnih rezultat 10:9 u korist portugalskog sastava. Pred sam odlazak na odmor slovenska je klupa još zaradila opomenu zbog učestalih protesta na nekoliko diskutabilnih odluka egipatsko-argentinske sudačke kombinacije.

Nastavak je donio bitno drugačiju, puno tečniju igru današnjih suparnika. Prilike su stvarane i iskorištavane, V. Teixeira nije bio niti blizu razine iz prvoga poluvremena. Slovenija je pokušala s promjenom vratara, što do 40. minute nije dovelo do značajnog poboljšanja situacije na terenu. Portugalci su se opet odvojili na dva pogotka prednosti.

Ali u narednim minutama Marušić brani nekoliko portugalskih zicera, dok Mlivić torpedira Teixeiru te u 44. minuti vraća rezultatsku prednost na slovensku stranu. Santos poziva minutu predaha, ali isti slovenski dvojac mu i nakon nje zagorčava život. Plus dva za Marklov tim pred ulazak u posljednjih 15 minuta susreta; nada za prolaz u četvrtfinale i dalje je živjela.

Na terenu je postojao samo jedan tim. Portugal se u potpunosti izgubio, kada mu je suparnik stao u nešto dublju zonu. Redale su se greške; već u 50. minuti imaju četiri pogotka prednosti. I dvije prilike za otići na +5, što ne koriste. Prvo Kompare promašuje iz dobrog kuta s krila pa Mlivić ne pogađa prazna vrata preko cijelog terena. Ono što njima nije pošlo za rukom, pošlo je kapetanu Hriberšeku iz sedmerca dvije minute kasnije.

Isključenje portugalskom kapetana Machada bila je dodatna voda na mlin Marklova sastava, no još jedan neiskorišteni zicer i tehnička pogreška u situaciji s igračem više ‘zacementirali’ su prednost na četiri pogotka. A vrlo lako je moglo bit ii +6 u slovensku korist na ulasku u posljednjih pet minuta utakmice. Umjesto toga novi pogodak Ferreire za portugalskih -3 pa potpuna dekoncentracija i dvije krive izmjene igrača, prvo Korošeca pa Begića Zbačnika, za kraj slovenskih nadanja o prolasku u četvrtfinale.

U svega pet minuta Portugal se uspio vratiti s -5 u rezultatski egal i tako u samoj završnici eventualnom pobjedom povećati sebi izglede za prolaskom u četvrtfinale. Što su i  učinili protiv slovenskog sastava koji se u potpunosti raspao. Nakon neuspješnih napada vraćanja u obranu više nije bilo; sijevnule su još dvije akcije preko desnog krila Ferreire, a ljevoruki mu kolega T. Teixeira na samom isteku vremena postavlja konačnih 28:26.

PORTUGAL: Gunes 4 obrane, Morgado, Teixeira V. 7 obrana; Ferreira 6, Machado 4, Calunga, Leite 5, Teixeira T. 3, Teixeira D., Magalhaes 1, Oliveira 3, Sousa 1, Monteiro 3, Lourenco 2, Costa, Podolskyy
Selektor: Ricardo Santos

SLOVENIJA: Marušić 8 obrana, Mesarec 1 obrana; Jelen, Smolič, Korošec 1, Malović 1, Hriberšek 7, Muhič, Mlivić 7, Kačičnik, Kompare 3, Ključanin 1, Omahen 1, Zajc, Begić Zbačnik 4, Kovačević 1
Selektor: Aleksander Markl

Sedmerci: Portugal 1/2, Slovenija 3/3

Isključenja: Portugal 10 minuta, Slovenija 12 minuta
(diskvalifikacija Smolič u 17. minuti)

Kretanje rezultata: 0:1 (4’), 1:1 (7’), 2:2 (12’), 3:4 (15’), 7:4 (21’), 7:5 (22’), 9:9 (27’), 10:9 (30’), 12:12 (34’), 15:13 (37’), 17:15 (40’), 17:19 (45’), 18:22 (50’), 19:24 (53’), 22:25 (55’), 25:25 (58’), 28:26 (60’)

IGRAČ UTAKMICE: Antonio Machado