SPAS U ZADNJI ČAS: Čelica donio pobjedu sa 15 metara - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SPAS U ZADNJI ČAS: Čelica donio pobjedu sa 15 metara

SPAS U ZADNJI ČAS: Čelica donio pobjedu sa 15 metara

IZ ARENE
TOMISLAV LAURIĆ

Zagrebačka je Arena i nakon gostovanja La Rioje nepokorena tvrđava. Iako je publika ovoga puta bila daleko od najboljeg izdanja te je vise ličila na kazaližnu sve do posljednjih 10-ak minuta, Vujevići su mladići savladali španjolskog protivnika sa 31:30 (16:13). Dramatičnije nije moglo; Čelica je sa 15 metara osramotio Riojinog vratara Gomeza i donio Zagrebu prolazak u osminu finala, najvjerojatnije sa treće pozicije.

PPD ZAREB – NATURHOUSE LA RIOJA  31:30 (16:13)

Gledalaca: 6.000
Isključenja:  PPD Zagreb 6 minuta (Šušnja 2×2, Brozović 2), Naturhouse La Rioja 8 minuta (Garabaya 2×2, Vigo Gerpe 2, Garcia Rubio 2)
Sedmerci: PPD Zagreb 2/2, Naturhouse La Rioja 2/2
PPD ZAGREB: Ivić (9 obrana, prvih 45 minuta), Stevanović (3 obrane, posljednjih 15 minuta), Mihić 1, Brozović 2, Stepančić 2, Čelica 3, Šprem, Čorić 1, Šebetić 3,  Raković, Horvat 6(2), Šušnja 2,  J. Valčić 6, Mandalinić 1, Vuglač 3, Kovačević 2
NATURHOUSE LA RIOJA: Aguinagalde Aquizu, Gomez Lite (9 obrana, cijeli meč), Migallon Sanchez 1, Garcia Lorenzana 3, Jimenez Reina 4, Vigo Gerpe 4, Garabaya Arenas 2, Stenmalm 2, Rocas Comas 2, Cacheda Gonzalez 5, Rodriguez Alvarez 2, Fernandez Perez 4, Garcia Rubio, Romero Rodriguez 1, Eilert
SEMAFOR: 2:0 (2′), 3:1 (5′), 4:4 (7′), 5:5 (9′), 9:5 (17′), 9:7 (20′), 12:7 (22′), 12:9 (23′), 14:11 (26′), 16:13 (30′), 16:17 (34′), 18:17 (36′), 20:20 (39′), 21:24 (46′), 24:25 (48′), 26:28 (52′), 28:28 (55′), 30:30 (59′), 31:30 (60′)
IGRAČ UTAKMICE: Duško Čelica

VEČER ZA ZABORAV: Luka Stepančić

Hrvatski je prvak kvalitetnije otvorio ključnu utakmicu u borbi za treću poziciju. Preko svojih iskusnih pulena, kapetana Zlatka Horvata te Jose Valčića, Vujevićev sastav koristi tehničke pogreške Španjolaca te brzo odlazi na dva pogotka prednosti. U tome ga ne sprječavaju niti dvije obrane gostujućeg vratara Gomeza u prvih pet minuta. Kada je konačno proradio i poznati, prilično moćni La RIojin napad, za povratak u egal (4:4) su im trebale svega tri minute.

Iako do tada Zagrebaši još uvijek čekaju na prvu uspješnu intervenciju Ivića, Španjolci nikako ne mogu prijeći u vodstvo. Silne tehničke pogreške (čak osam u prvom poluremenu) su uvelike sputavale njihovu igru, što su PPd-ovci uspješno koristili. Do 17. minute, kada im se već priključio Ivić sa dvije obrane, kreiraju seriju od 4:0. Bio je to početak ‘ludila’ mladog hrvatskog vratara koji Rioji brani još dvije kontre te Zagreb diže svoju prednost i na, ispostavit će se maksimalnih, pet pogodaka razlike (12:7).

Završnica prvog dijela pripada Rioji koja unatoč novim Ivićevim obranama dvije minute prije kraja prvog dijela dolazi na 15:13. Spasonosno po Zagreb, karate kidbrani Rocasov cepelin i gura Čelicu u polukontru. Bosansko-hercegovački reprezentativac bravurozno iza leđa pronalazi Brozovića kojem preostaje mirno realizirati zicer za konačnih 16:13 nakon prvih 30 minuta igre.

PET MOMENATA UTAKMICE:
– ŠEBETIĆ SA TRI VEZANA GOLA ODVOJIO ZAGREB NA 11:7 (21. minuta)
– IVIĆ NADBRANIO GOMEZA 8:5 U PRVOM POLUVREMENU
– LA RIOJA U PRVOM DIJELU NAPRAVILA 8, A ZAGREB U NASTAVKU ČAK 10 TEH. POGREŠAKA
– ARENA ZAGREB NAPOKON GROMOGLASNO PODRŽAVA PPD (52. minuta)
– ČELICA IZNENADIO GOMEZA SA 15 METARA

Zagrebova radost s poluvremena nije dugo trajala. Svega četiri minute nastavka bile su dovoljne kako bi Španjolci postigli jednako toliko pogodaka i poveli po prvi puta u Zagrebovoj dvorani. Nizale su se PPD-ove tehničke pogreške, učinili su ih čak osam u trećoj četvrtini susreta, ali unatoč tome ostali na relativno prihvatljiva tri pogotka zaostatka – ništa što se ne bi moglo dostići.

Počeo se buditi Zagreb, a s njime i (poluprazna) Arena nakon što je Horvat to zatražio po realiziranom penalu u 48. minuti susreta. Kulminaciju navijanje doživljava u 52. minuti susreta nakon čega domaćin s dva vezana pogotka izjednačava na 28:28. I kada se činilo da sve ide na njihov mlin, počeli su novi problem zbog kojih su se svi redom u dvorani mogli početi hvatati za glavu.

Mlađi je Valčić prvo promašio razna vrata nakon tehničke greške Španjolaca. Uspio se iskupiti u idućem napadu, no već minute kasnije je zicer zapucao Brozović te održao La Rioju na životu. Čelicinim pogotkom Vujevićev tim ponovno izjednačuje na 30:30, a onda slijedi neviđen scenarij. Rioja ne uspijeva realizirati svoj zadnji napad pod pasivnom igrom, ali lopta ide toliko daleko od Ivića da prolazi dobrih 6-7 sekundi. Španjolci uspijevaju učiniti prekršaj na 15-ak metera od svojih vratiju i čini se kako će meč završiti s miroljubivim neriješenim ishodom. No, s time se nije složio Čelica koji i nije imao neki pretjerano dobar dan, ali se na kraju u potpunosti iskupio. Odapeo je s 15 metara iskosa u ruku Riojinog igrača koji je stajao u bloku, lopta se od njega odbila s vrlo neugodnom rotacijom i pala točno pred vratara Gomeza. On se nije uspio snaći te je praktički pospremio loptu u vlastitu mrežu za konačnih 31:30.