Teška pobeda Srbije! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Teška pobeda Srbije!

Teška pobeda Srbije!

Reprezentacija Srbije ostvarila je veoma važnu pobedu na putu ka Evropskom prvenstvu u Austriji. U niškom „Čairu“ pred 5000 domaćih navijača, teškom mukom, pala je selekcija Bosne i Hercegovine 28:23 (12:12). Apsolutno najbolji akter meča, bio je Momir Ilić sa 13 (7) postignutih pogodaka, bez čije sjajne role, pitanje je kako bi se susret komšija završio. Pored njega, za „Čair“ uvek pravi Pejanović na golu sa 13 odbrana, a stamene i čvrste Bosance, u igri su držali Obradović sa pet, te Toromanović, Martinović i Harmandić sa po tri pogotka. Pobeda od pet golova razlike je u toliko značajnija, s obzirom da bi eventualni isti broj bodova na kraju kvalifikacija, značio da Srbija ide na EP zbog bolje gol razlike u međusobnim susretima (28:31 u Sarajevu).

Stihijska 3 -3 odbrana, taktičko iznenađenje Cvetkovića, nije impresioniralo Bosance, koji su koristili veliku promaju na crti od šest metara, upošljavajući Toromanovića ili po utrčavanju, Jaškića. Sa druge strane, pozicioni napad „Orlova“ je opet bio spor, bezidejan, sa mnogo solo pokušaja, vođenja lopte i neodlučnosti, tako da nije ni čudilo to što je na semaforu Srbja bila u minusu u prvih petnaest minuta susreta.  Formacija „3-3“ se menja u 5+1, pa 4+2 na Harmandiću i Terziću, jedinim desnorukim bekovima bosanske reprezentacije, i to počinje da funkcioniše.  Uroš Mitrović, koji je na poziciji levog krila posle desetak minuta zamenio Dobrivoja Markovića, iz kontre po prvi put dovodi „Orlove“ u vođstvo od 7:6 u 19. minutu.  Malo dobrih poteza gubilo se u masi teških faulova, previjanja po terenu i pokušaja isceniranja isključenja. Taktika „prebiti protivnika“ očigledno je bila prisutna na obe strane, koje su individualno mogle da nam prirede znatno bolji rukomet. Na jednoj strani, Terzić je za par minuta nekoliko srpskih rukometaša poslao na „Gerflor“ i na klupu, dok sa druge strane, Harmandića i Obradovića nisu štedeli Bojinović, Ilić i ostali. Srbija po prvi put +2 ima u 22. minutu na 9:7 preko Ilića, ali se Bosanci brzo vraćaju. Harmandića i Terzića pod „flasterima“, zamenio je Obradović, koji veoma lako nadigrava uspavani ostatak zone „Orlova“ i vodi svoju selekciju u egal na odmor – 12:12.

Prvih par minuta drugog poluvremena nagovestili su bolju igru Srbije. Sada je na redu 3:2:1 odbrana, koja se najmanje svidela gostima. Poslednji egal, Bosanci su imali u 32. minutu na 13:13, a Anđelković izaziva buru oduševljenja kod publike, kada postiže gol za 15:13. Umornog Stojanovića na terenu menja Stanojević, koji se ne snalazi najbolje sa masivnijim bosanskim halfovima. Sa druge strane, Danijel Anđelković sa dva-tri prodora, podsetio je na najbolje reprezentativne dane.  Taktika „prebiti protivnika“, polako počinje da daje znake na umoru gostiju, što Srbija koristi nošena tribinama.  Sa 18:17, Srbija odlazi u 49. minutu na 22:17, ponajviše zahvaljujući Ilićevim realizatorskim sposobnostima, dobroj odbrani i odličnom Pejanoviću na golu. Međutim, Bosanci opet hvataju priključak i na samo šest minuta pre kraja dolaze na 24:22. To je bilo i sve od selekcije, koja je neupućene iznenadila dobro igrom i koja će, uz jaču klupu i veći broj kvalitetnih igrača, moći da dogura dosta. Marko Vujin dobija šansu i koristi je u poslednjih desetak minuta sa dva projektila u mreži Grahovca, koji je zamenio Tahirovića. Momir Ilić nastavlja nastavlja da broji do 13, a napadi Bosanaca su sve slabiji i dekoncentrisaniji. Na kraju, 28:23, dovoljno za radost srpskih igrača i navijača, ali uz igru za zaborav, ni nalik onoj, koju smo imali prilike da gledamo u većem delu Svetskog prvenstva pre samo dva meseca.

Srbija – BiH 31:28 (12:12)
Gledalaca – 5000

Srbija: Pejanović 12 odbrana, Stanić 7 odbrana, Kojić 1, Vujin 2, Stojanović 2, Ilić 13, Bojinović 1, Marković 1, Anđelković 4, Nikolić 1, Mitrović 2.
BiH : Tahirović 10 odbrana, Martinović 3, Obradović 5, Harmandić 3, Stojanović 2, Grahovac 2 odbrane, Jaškić 3, Terzić 3, Stojanović 2.

LIVESCORE: 13-12 Ilić; 13-13 Obradović;14-13 Ilić(P); 15-13 Anđelković; 15-14 Harmandić; 16-14 Ilić(P); 16-15 Obradović; 37 min; 2 min. Anđelković;17-15 Ilić(P); 17-16 Stojanović; 18-16 Anđelković, 41 min; 18-17 Jakšić; 19-17 Anđelković; po 2 min za Toskića i Toromanovića; još 2 min Bojinović; 20-17 Ilić; 21-17 Anđelković 45 min; tajm BiH; 22-17 Ilić(P); 22-18 Jaškić; 22-19 Martinović; 2 min Anđelković, 51 min; 23-19 Vujin; 23-20 Stojanović; 24-20 Ilić; 24-21 Martinović; 53 min; 24-22 Toromanović; 25-22 Mitrović; 26-22 Ilić(12 gol); brani Pejanović;27-22 Vujin; 57 min; brani Pejanović; faul u napadu Ilić; brani Pejanović; zatim Ilić krade loptu i gol u kontri 28-22, isključenje Terzića; 59 min; 28-23 Harmandić. KRAJ!