Juniorsko EP (ž): Šoštarićeva Hrvatska među 8 u Europi, slijede Srbija i Švedska - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball Juniorsko EP (ž): Šoštarićeva Hrvatska među 8 u Europi, slijede Srbija i Švedska

mila toto Mlade hrvatske rukometašice (U19) ostvarile su nešto što je uoči jučerašnjeg dana bilo malo realno i u što nije puno ljudi vjerovalo. U ludom raspletu posljednjeg kola razigravanja 1. kruga Hrvatska je dobila Poljsku 28:20, nakon što je Danska tukla Mađarsku 31:22 i zbog bolje gol razlike (-3) zauzela drugo mjesto ispred Mađarske (-5).

Dankinje i Mađarice su igrale prvu utakmicu, Dankinje već do odmora imale +8, u nastavku u jednom trenutku i +12, ali je završilo 9. To je našem stručnom stožeru razjasnilu situaciju uoči Poljske, koja je već ranije ispala. Za četvrtfinale je trebala pobjeda od 7 razlike…

Silno motivirane i agresivne, Šoštarićeve cure su grizle od prve minute, svaki duel, svaka lopta, nisu priznavale izgubljeno. Obrana je bila sjajna, Jukić na gol, trenerovim riječima "bolje od toga ne može". Već na početku je bilo 4:1, do kraja poluvremena Hrvatska stalno u prednosti, iako je promašila tri zicera i penal. Na odmoru je bilo 11:7, uz 4/5 šut Katarine Ježić i 10 obrana Jukić (nakon susreta proglašena najboljom hrvatskom igračicom).

U nastavku Poljska nije spuštala ispod 3, a pet je prvi put bilo novim golom sjajne Ježić, koja je osim napadačkog dijela imala strašno težak posao u obrani, na poljskim ljevakinjama, ogromnim Zych i Andrzjewskom, u 42. minuti (17:12).

Obrana nije popuštala niti u jednom trenutku, Toto (na slici) je sigurno 'trpala' sedmerce, u drugom dijelu zabila nekoliko predivnih golova sa 8-9 metara, a čak 4 penala je izborila Plahinek s lijevog krila.

– Plahinek je odlično odigrala protiv Poljakinja i u kvalifikacijama. Danas su one počele s drugom golmanicom, koja je protiv Danske branila sve živo, ali je nismo razbranili i ubrzo su mijenjali – reći će Šoštarić, koji je prije svega čestitao svojim curama…

– Unijele su ogromnu količina emocija i ovo je nagrada za sve što su do sada radile. Prije svega obranom i uz odličnu Jukić dobili smo potrebnom razlikom. Idemo i dalje korak po korak, sada smo uspijeli ući u prvu europsku ligu.

Hrvatska je trebala 7 razlike, a prvi put je +7 bilo golom upravo Plahinek u 45. minuti (20:13). Plahinek je nešto kasnije podigla razliku i na 25:15, ali bez drame ipak nije moglo. Poljska dolazi na 25:18, nakon velike gluposti Dragišić, koja je unatoč trenerovim povicima da pusti krilo, zaradila dvije minute i darovala Poljakinjama penal. Međutim Marija Milić je podigla na 26:18, Poljakinje zabile još jedan prije konačnog čavla u poljskom, ali i mađarskom kovčegu… Mila Toto je 8 sekundi prije kraja zabila za 28:20, za četvrtfinale, za dvije utakmice protiv Švedske i Srbije, dvije utakmice do polufinala, dvije do raja. Hrvatski ženski rukomet nikad nije bio tako daleko.

– Srbiju dobro znamo i puno mi je draže što je ona prošla, a ne Francuska. Švedska igra rukomet sa tri pucača, imamo neke njihove snimke i sigurno ćemo se dobro pripremiti – najavio je izbornik Šoštarić, čija je ogromna zasluga u ovom plasmanu.

Osim cura koje smo posebno istaknuti, treba reći da je Dora Krsnik dva dana bila na injekcijama, ali se ipak našla u početnoj postavi, sredinom prvog dijela opet dobila neugodan udarac, propustila dio utakmice, u nastavku se vratila na parket i zabila dva važna gola u drugih 30 minuta. (M. Krasić)

———————————————————–

HRVATSKA – POLJSKA 28:20 (11:7)

LEEK – Sportcentrum Leek. Gledatelja 100. Suci: Amar i Dino Konjičanin (BiH).

HRVATSKA: Jukić (15+0), Razum, Sanader; Čović, Plahinek 5/7, Jakara, Krsnik 3/3, Vučković 0/1, Vukojević 0/2, Dragišić 0/2, Toto 10/17 (6/7), Pasarić, Žuliček, Ježić 7/8, Milić 3/10. IZBORNIK: Nenand Šoštarić.
POLJSKA: Wawrzynkowska, Montowska, Matuszczyka, Maczka 6, Gadzina 4, Andrzejewska 3, Grobelska 2, Zych 2, Fierka 1, Krolikowska 1, Wata 1, Drablik, Galinska, Maczka, Piechnik, Wasiak.

SEDMERCI: Hrvatska 7 (6), Poljska 4 (4). ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta (Ježić, Krsnik, Vučković, Dragišić), Poljska 10 minuta.

——————————————————

SKUPINA C

1. kolo: Danska – Hrvatska 33:22, Mađarska – Poljska 31:27; 2. kolo: Hrvatska – Mađarska 28:28, Danska – Poljska 28:26; 3. kolo: Hrvatska – Poljska 28:20, Danska – Mađarska 31:22.

Poredak: Danska 6 (92:70), Hrvatska 3 (78:81), Mađarska 3 (81:86), Poljska 0 bodova (-14).