Zagreb odneo čitav plen iz Bitolja na krilima čudesnog Mandića! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Zagreb odneo čitav plen iz Bitolja na krilima čudesnog Mandića!

Zagreb odneo čitav plen iz Bitolja na krilima čudesnog Mandića!

Veoma važna pobeda Zagrepčana kojom ostaju u borbi za osminu finala - Eurofarm Pelister i dalje na nuli.

Balkanski okršaj poslednjeg ovogodišnjeg kola grupne faze EHF Lige šampiona pripao je gostima. Eurofarm Pelister – Zagreb 22:23 (10:13).

Hrvatski šampion osvojio je važne bodove kojima je ostao u igri za mesto u osmini finala, dok se makedonski prvak bodovno nije pomerio sa mrtve tačke ni nakon desete utakmice.

U utakmici kojom su 60 minuta dominirali golmani, ekipa Andrije Nikolića kontrolisala je rezultat od prvog do poslednjeg minuta. Pri ulasku u poslednju šestinu duela, Pelister je uspeo da izjednači, ali je taj egal bio kratkog daha. Nestvarnu partiju pružio je Matej Mandić sa 21. odbranom, od toga čak 14 u prvom poluvremenu. S druge strane, maestralan i Kalifa Gedban sa 14 intervencija, ali nedovoljno za prvi bod.

Zagospodario je Matej Mandić među stativama od prvog minuta, i nije popuštao do odlaska na odmor. To je prouzrokovalo rano vođstvo Zagrepčana od 8:3 – Kavčić, Kos i Klarica su lako razbijali odbranu kroz sredinu i postizali lake golove.

Prednost gostiju mogla je biti i ubedljivija, da se nije razgoropadio i Kalifa Gebdan na drugoj strani. Sa tri uzastopno odbranjena zicera vratio je svoj tim u život, uz pomoć energije i preciznih šuteva iz tranzicije Kuzmanovskog i Petrovića.

Ipak, pri rezultatu 8:5, španski arbitri prave grešku – pokazuju Domenu Tajniku najpre dva minuta iako je očigledno bilo da nije namerno igrao nogom, a nakon burnog protesta, Slovenac dobija duplo isključenje. Nekoliko sekundi pre te situacije, Filip Kuzmanovski je zaradio svoje drugo isključenje.

Zagreb je iskoristio tu situaciju da se odvoji na 10:5, ali Gebdan ponovo pokreće nalet domaćina, tako što brani novi čist zicer pri rezultatu 11:6. Da nije bilo novih bravura Mandića, koji je poluvreme okončao sa čak 14 odbrana, razlika bi bila manja od tri gola.

Pokušao je Angelovski igrom 7 na 6 od starta drugog poluvremena, ali nije bilo dobro. Dolazili su „Zeleni“ u povoljne pozicije, ali je nedostajala realizacija, što je samo delimično kažnjeno – najpre su Dibirov i Mandić promašili prazan gol, ali se odmah potom Mandić ispravio, da bi i Morales bio precizan sa svog deveterca za 10:15.

To je nateralo trenera domaćin da se vrati igri 6 na 6, što je rezultovalo serijom 3:0 – Kuzmanovski iz sedmerca, Atanasijević pa Borzaš smanjuju na 13:15 i vraćaju neizvesnost u meč.

Počinjao je 44. minut kada je Domen Tajnik smanjio na 16:17 i naterao Andriju Nikolića da zatraži tajm-aut. Promenio je bekovsku postavu i to je dalo rezultata, pošto je Srna pogodio iz izrađene situacije. Međutim, desetak sekundi kasnije, isti igrač je skrivio treće isključenje i završio meč, što ekspresno kažnjava mladi Petrović za 17:18.

Bespoštedna, gruba borba koštala je isključenja i Rudija Serija u narednom napadu, mada su sudije napravile novi previd, jer je trebalo da isključe Petrovića umesto njega.

Ipak, silno motivisana i vrlo čvrsta odbrana Pelistera uvukla je veliku nervozu u zagrebačke redove. Igrao se 49. minut kada je Peševski napokon izjednačio, ali Čupić ekspresno vraća prednost posle brzog centra. Mandić brani Kosetskom iz čiste situacije, ali se Gebdan revanšira Čupiću na sličan način. Angelovski odlučuje da smiri strasti tajm-autom na polovini 50. minuta, pri rezultatu 18:19.

Međutim, Mandić je ponovo nepremostiva prepreka, u samo desetak sekundi brani dva zicera Kisumu, a Kavčić iz tranzicije pogađa za 18:20. Mogao je Klarica da odvoji Zagreb na plus tri, ali se ponovo itakao Gedban i ostavio svoj tim u životu.

Ipak, Mandić 20-om odbranom zaustavlja nalet Kuzmanovskog, a Gedban Kavčića. Na isteku 55. minuta, Kuzmanovski sa sedam metara smanjuje na 19:20. Klarica uzvraća, a dva golmana nastavljaju nadmetanje sjajnim odbranama. Dva minuta pre kraja, ponovo Kuzmanovski iz penala – 20:21.

Klarica i Sirotić izigravaju odbrani, a prvopomenuti sa široke pozicije postiže gol, a Vasiljev odgovara 60 sekundi pre kraja – 21:22. Nikolić zove poslednji tajm-aut, a Karpo Sirotić na asistenciju Kosa postiže odlučujući gol. Vasiljev je ponovo pogodio, ali vremena više nije bilo.

Matej Mandić je bio centralna figura sa 21. odbranom. Najefikasniji u pobedničkim redovima Klarica sa pet, Kavčić sa četiri, Čupić i Morales sa po tri gola. Po dva su dali Srna i Dibirov, po jedan Kos, Mandić, Sirotić i Faljić.

U redovima domaćina, Kalifa Gedban se zaustavio na 15 odbrana, a Kuzmanovski na osam golova. Četiri je dao Petrović, tri Peševski, po dva Tajnik i Vasiljev. Mrežu su pogađali još Atanasijević, Borzaš i Radivojević.

Takmičenje u Ligi šampiona nastavlja se u februaru.

Eurofarm Pelister – Zagreb 22:23 (10:13)

Eurofarm Pelister: Lesjak, Ghedbane 15 odbrana; Cehte, Tajnik 2, Kisum, Borzas 1, Tankoski, Radivojevic 1, Kuzmanovski 8, Kosteski, Petrovic 4, Atanaseivikj Pavle, Vasilev 2, Peshevski 3, Seri, Atanaseivikj Petar 1.

Zagreb: Grbavac, Mandic 21 odbrana + 1 pogodak; Kos 1, Ćavar, Faljić 1, Klarica 5, Gojun, Srna 2, Klis, Sirotić 1, Čupić 3, Dibirov 2, Kavčič 4, Glavaš, Cuni Morales 3, Suholežnik.