Slovenija pokorila Geteborg! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 Slovenija pokorila Geteborg!

Slovenija pokorila Geteborg!

Uroš Samardžić

Selekcija Slovenija pobedila je jednog od domaćina turnira, Švedsku, u Geteborgu u drugom kolu grupe F – 21:19 (10:9). Ljubomir Vranješ je na svom terenu u rodnom gradu, ali sa drugom reprezentacijom, bio koban po zemlju koja je četiri puta bila prvak Starog kontinenta.

Slovenci su na megdan Švedskoj izašli kao autsajderi, barem na papiru, što se nije videlo na gerfloru u Geteborgu. Tvrda utakmica, čvrte odbrane i tek po koja kontra, može da bude dobar opis 60-to minutne borbe za prvo mesto u grupi i prenošenje maksimalnog broja bodova u glavnu fazu. Tome je koraku bliža Slovenija, koja je konstantno bila u vođstvu, a Dean Bombač je rukometni rečnikom „hranio“ svoje bekove loptama, koji su to koristili tokom čitavog meča. Nakon 30 minuta igre, gost je na obaveznu pazu otišao uz gol prednosti.

Jure Dolenec je dominirao i nosio Sloveniju u drugom poluvremenu, a meč je završio sa sedam postignutih golova. Možda i ključni momenta meča dogodio se tri minuta pre kraja, kada je udarac Tolbringa sa krila zaustavio Ferlin (13 odbrana). Švedska je još jednom mogla da dođe do izjednačenja, 80 sekundi pre kraja imali su igrača više, ali su izabranici Ljubomira Vranješ dobro pomerali u odbrani te naterali Gotfridsona da napravi grešku u koracima. Gol koji je označio i definitivini kraj svake nade Šveđana postigao je Dolenec sa linije sedam metara 20-ak sekundi pre kraja meča.

U prvoj utakmici dana grupe F, Švajcarska je posle 14 godine posta na Evropskim prvenstvima zabeležila pobedu. Šmid i drugovi su u subotu popodne bili  bolji od Poljske, koja nije mogla da pruži veći otpor. Na kraju je bilo 31:24 (14:12). Neverovatan je bio Andi Šmid koji se zaustavio na 15. postignutom golu.

Nakon dva odigrana kola, Slovenija je prvoplasirana u grupi sa dve pobede, dok je Švedska druga, zbog boljeg međusobnog duela u odnosu na Švajcarsku. Poslednji mečevi ove grupe na programu su u utorak od 18 časova i 15 minuta. Parovi su: Slovenija – Švajcarska i Poljska – Švedska.