ĐER ODBRANIO TITULU: Budućnost nemoćna protiv favorita - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa ĐER ODBRANIO TITULU: Budućnost nemoćna protiv favorita

ĐER ODBRANIO TITULU: Budućnost nemoćna protiv favorita

2 komentari

Rukometašice Đera odbranile su titulu šampiona Evrope, pošto su u finalnom duelu prvog fajnal – fora u istoriji Lige šampiona savladale Budućnost rezultatom 27:21(15.10). U okršaju dva poslednja šampiona, bolji je bio “svežiji”, pa je tako mađarski prvak postao četvrti klub koji je uspeo da odbrani tron, a prvi od 2010-e. Đer je bez poraza završio takmičenje, i posle dva izgubljena finala dobio je drugo za redom, na čemu može da zahvali sjajnom treneru Ambrosu Martinu, koji je ovaj tim učinio pobedničkim.

Sam početak meča nagovestio je u kom će se smeru on odvijati. Kako u napadu, tako i u odbrani, Đer je bio mnogo bolji u prvom poluvremenu. Vrhunski je ofanzivom dirigovala Anita Gerbic, koja je najzaslužnija za raznovrsnost u tom delu igre starog – novog evropskog šampiona. S druge strane, jedino su Neagu i Dalbi donekle imale rešenja za raspoloženu Katrin Lunde. Njih dve su u prvom delu postigle po četiri gola. Krila Budućnosti nisu uputila ni jedan udarac za 30 minuta, jedino je Radmila Petrović pogodila iz sedmerca. I Dragana Cvijić je bila neutralizovana, tek u 28-om minutu je dobila priliku da se upiše u strelce. Povratak Milene Knežević nije doneo očekivan doprinos.
Tri odbrane u prva tri minuta Katrin Lunde omogućile su Đeru vođstvo od 2:0. Budućnost je prvi put zatresla mrežu tek u sedmom minutu, kada je pogodila odlična Kamila Dalbi. Prvo isključenje na meču zaradila je Dragana Cvijić, a Amorim i dva puta Bogner Bodi iskoristile su maksimalno igračicu više i stvorile opipljivih 6:2. Katarina Bulatović je svojim prvim golom nastavila seriju i primorala Adžića na prvi tajm – aut, 7:2 u 14-om minutu. Odlična je bila odbrana Đera, a napadi Podgoričanki bezidejni, tako da u prvom poluvremenu nije bilo ni nagoveštaja preokreta. Orban je donela novu najveću prednost, 12:6, a na odmor se otišlo rezultatom 15:10. Sredinom prvog dela, Hajdi Loke je pala preko kolena Suzane Lazović i pri tom je povredila, pa najbolja defanzivna igračica Lige šampiona nije mogla da nastavi meč, što se itekako odrazilo na stanje na terenu.

VOLTERING BEZ PODRŠKE
Katarina Bulatović prva pogađa u nastavku i vraća u veliki minus svoj nekadašnji, ali i budući klub. Ipak, Neagu i Cvijić ubrzo smanjuju na 16:12. Razbranila se Klara Voltering, a neagu i Dalbi dovele su svoj tim na minus tri u 38. minutu, 17:14, a da je bilo veće koncentracija posle odbijenih lopti nemačkog golmana, Budućnost je mogla i bliže. Da tako ne bude, kumovale su i brojne greške Milene Knežević koja nikako nije mogla da pronađe svoj ritam, a u seriju promašaja ušla je i Neagu. Da ne usledi kazna i odluka već u ranoj fazi drugog dela pobrinula se Klara Voltering koja je dobrano uštopovala protivničke bekove. Trećim svojim golom, Cvijić smanjuje na 19:16 u 45-om minutu. Međutim, kada se činilo da je Budućnost u pravom naletu, Milena Knežević, čiji je svaki potez propraćen burnim zvižducima sa tribina zbog poznatog incidenta sa Anitom Gerbic, nepotrebno pravi faul za isključenje i pomaže Đeru da se ponovo odlepi na pet razlike.“ Domaći“ tim bio je neočekivano učinkovit sa desnog krila, odakle su bez promašaja rešetale Bogner i Bodi i Adrien Orban, ukupno 6 od 6. Pri rezultatu 23:18 u 52. minutu, Dragan Adžić zove na dogovor pred poslednji pokušaj za spas finala. Brojna isključenja Budućnosti pomogla su Đeru da to spreči, Hajdi Loke šest minuta pre kraja pogađa za isti toliki plus, 25.19, i tada je sve bilo jasno. U 56-om minutu Aniko Kovačič je „raspalila“ po licu Milene Knežević i zaradila direktan crveni karton, što je naišlo na odobravanje većine navijača u Laslo Pap dvorani, koji su ovu situaciju videli kao osvetu za Milenin „ headbut“ iz prethodnog okršaja ovih rivala. Budućnost je imala dva igrača više, ali je Katrin Lunde sa dve spektakularne intervencije dala znak pristalicama mađarskog kluba da započnu slavlje. Sa malo raspoloženih igračica, bez i jednog gola sa krila, Budućnost nije imala šta da traži protiv moćnijeg rivala.
Finiš ipak nije protekao u veličanstvenoj atmosferi. Pred kraj meča došlo je do sudara glavama Dragane Cvijić i Rafael Tervel, iz kojeg je srpska reprezentativka izašla sa drastičnijim posledicama. Nekoliko minuta joj je ukazivana pomoć na terenu, posle čega je izneta na nosilima.
Najbolji strelac Lige šampiona, Anita Gerbic, ponovo je bila najefikasnija u svom timu sa pet golova, ispred Amorim i Orban sa po četiri. Katarina Bulatović je ugradila sebe u poslednju evro – pobedu u Đeru sa tri pogotka. Harizmatična Kragujevčanka i jedan od najboljih desnih bekova planete će od sledeće sezone ponovo obući plavo – beli dres Budućnosti. Najefikasnija u poraženom taboru bila je Kristina Neagu, strelac sedam golova. Pet je postigla Dalbi, četiri Cvijić.
Ishod finala je potpuno očekivan, između ostalog i zbog iscrpljujućeg polufinala za Budućnost. Ipak, ovaj poraz Podgoričanki može se ispostaviti jako skupim, pošto još uvek nije poznato koliko su ozbiljne povrede Suzane Lazović i Dragane Cvijić. I Dragan Adžić je svestan da je drugo mesto veliki uspeh, pa je sa osmehom i aplauzom dočekao kraj ovosezonskog izdanja najkvalitetnijeg klupskog takmičenja.