Hrvatska jasno vidi Pariz iz Hanovera: Besprekorno poluvreme za veliku pobedu nad Austrijom! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Hrvatska jasno vidi Pariz iz Hanovera: Besprekorno poluvreme za veliku pobedu nad Austrijom!

Vrlo verovatno ključnu pobedu za plasman na Olimpijske igre, reprezentacija Hrvatske ostvarila je fantastičnom partijom u drugom poluvremenu protiv Austrije – 35:29 (16:16).

Ogromna dva boda na debiju Dagura Sigurdsona, donose rasterećenje pred okršaj sa Nemcima u subotu, jer, ukoliko ne dođe do nekog kruga uz čudnu gol razliku, balkansku selekciju će, ako ne ranije, trijumf nad Alžirom u nedelju odvesti u Pariz.

Nakon 30 minuta mučenja i konstantnog sustizanja raspoloženih Austrijanaca, usledila je rapsodija u drugom poluvremenu. U nekoliko navrata su Hrvati uspevali da sustignu dva razlike, ali ne i da povedu. Briljirao je Bilik, uz podršku pivotmena Vagnera, Janka Božovića ali pre svega Hutečeka, koji je izgarao na najodgovornijim pozicijama u oba pravca. Igrao se 15. minut kada je Jakovu Gojunu zbog neopreznog starta pokazan crveni karton, ali to nije dalje odredilo tok meča.

Jer, to što bekovska trojka nije imala dovoljno kvalitetne zamene, ili se pak slovenački stručnjak nije usudio da ih koristi, skupo je koštalo Aleša Pajoviča. Sa četiri beka u rotaciji je uspeo da napravi veliko iznenađenje na Evropskom prvenstvu, ali ovoga puta nije imao takvu podršku među stativama.

Hrvatska je meč prelomila početkom nastavka, kada je, serijom 4:0, ne samo prvi put povela već i stekla plus tri. Za to su pre svega zaslužne odbrane Mandića, koji je skinuo dva zicera i otvorio kontre saigračima. „Blickrig“ je upotpunio i zaustavljen sedmerac Kuzmanovića, na hrvatskih 20:17.

Kratka klupa naterala je Pajoviča da zaigra 7 na 6 – uspeo je da zaustavi brodolom dobrim napadima, ali samo na kratku. Predvođena fenomenalnim Martinovićem, napadački savršenim Šipićem, uz odličnu rolu i Načinovića na crti, Hrvatska je neko vreme održavala tri razlike, pre nego što je zadala završni udarac.

Mandić, a kasnije i Kuzmanović, razbranili su se maksimalno u drugom poluvremenu. S druge strane, magija Meštla sa EHF Euro 2024 je očigledno iščezla, mladi golman nije bio ni senka čudotvorca od pre dva meseca, a bez toga, Austrija nije imala šta da traži protiv razigranog rivala.

Prednost je rasla – u 45. minutu plus pet, a u 51. plus sedam. Svestan eventualne relevantnosti gol-razlike, Islanđanin je tražio „full-power“ u napadu do kraja, i opreznu odbranu, bez isključenja. Završilo se sa velikih plus šest. Hrvatska je jako blizu plasmana na Olimpijske igre.

U prvom meču ove grupe, Nemačka je ranije danas pobedila Alžir 41:29 (16:13).

HRVATSKA – AUSTRIJA 35:29

HRVATSKA: Mandić, Duvnjak, Martinović (9), Srna (6), Načinović (2), Šoštarić (5), Jelinić (2), Kuzmanović, Mihić, Glavaš, Šipić (4), Lučin, Gojun🟥, Mamić, Karačić (1), Cindrić (4), Klarica (2), Maraš

AUSTRIJA: Möstl, Huteček (2), Živković, Bilyk (8), Wagner (4), Weber (3), Frimmel (3), Bergmann, Mahr, Nigg (1), Herburger(3), Božović (5), Miskowetz, Dambock, Belos, Mittendorfer