JEDNA OD NAJLUĐIH: Magdeburg skinuo krunu Barsi nakon antologijskog rolerkostera! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa JEDNA OD NAJLUĐIH: Magdeburg skinuo krunu Barsi nakon antologijskog rolerkostera!

Nastavljamo da se ponavljamo iz godine u godinu – u nestvarnoj konkurenciji kelnskih drama, gledali smo jednu od najspektakularnijih! Sudar giganata u prvom polufinalu nije mogao biti završen na drugačiji način – nakon serije penala, koja je bila podjednako „luda“ kao i prethodnih 70 minuta epske borbe, Magdeburg je sprečio „het-trik“ Barselone i plasirao se u finale Lige šampiona!

Nakon 60 minuta rezultat je bio 31:31 (16:18), nakon 70, 39:39, a u seriji sedmeraca 2:1 za Magdeburg.

Utakmica kakvu je nemoguće prepričati  i opisati, čije je amplitude nemoguće nabrojati, epilog je dobila u vidu čak četiri nerealizovana sedmerca Barse po isteku 70 minuta.

Magdeburg će se za titulu boriti protiv boljeg iz drugog polufinala, u kojem se od 18.00 sastaju PSŽ-Kielce.

Barselona je u prvom poluvremenu bila za nijansu bolja zahvaljujući pre svih Emilu Nilsenu (devet odbrana), ali je Magdeburg  u nastavku uspeo da zaustavi Cindrića i Makuca, i uz par sjajnih odbrana Portnera dođe do preokreta. Dobar deo meča, Barsa se branila dubokom 3-2-1 zonom, u kojoj je briljirao Blaž Janc. Uprkos slabijem golgeterskom učinku, bio je veliku problem rivala i u napadu, iznudivši puno višaka i dva isključenja.

Dve odrbane De Vargasa bile su dovoljne da se Barsa vrati u minimalno vođstvo. U 57. minutu, teže se povredio Gisli Kristjanson, a na ulasku u poslednji minut, lopta se uz puno sreće odbila Arinju za 31:30. Pet sekundi pre kraja, Smits pogađa za egal, a Damgard na volšeban način pred šestercem brani loptu koja bi završila u praznoj mreži, pa se otišlo u produžetak (2×5 min).

Tu se nemačkom predstavniku ukazao Marko Bezjak, jedan od heroja utakmice. Slovenački veteran je sam doveo Magdeburg do plus dva, lomio protivničku odbranu kao da ima bar 15 godina manje, ali je Barselona još jednom pokazala šampionski gen, i uspela da se vrati preko Janca i Engesana. Nilsen je odbrani poslednji pokušaj Damgarda iz teške pozicije, pa je meč otišao u penal seriju.

A tamo – kulminacija drame. Posle golova Hronkea, Abelja i Smitsa, krenula je serija promašaja. Vane, Ričardson i Mem su promašili na identičan način – prejakim udarcem o podlogu, posle kojih je lopta sva tri puta završila preko prečke. De Vargas je odbranio Petersonu, Damgard pogodio prečku, ali je ogromni Majk Jensen zaustavio pokušaj Fabregasa, kada je postalo jasno da će Evropa dobiti novog šampiona!

Kaj Smits je pogodio 12 puta mrežu Barselone, Mikael Damgard osam,  a Gisli Kristjanson pet. Junak u produžecima 37-godišnji Marko Bezjak dao je četiri pogotka. Osam odbrana Portnera, dve Jensena, ali su obojica bili odlični u penal seriji.

Na drugoj strani najefikasniji Engesan sa devet pogodaka, jednim više od Abelja, i tri više od Fabregasa. Roviti Dika Mem je četiri puta pogodio. Dobar je bio Emil Nilsen sa 11 odbrana, uz tri De Vargasa.

Magdeburg će se boriti za drugu titulu prvaka Evrope. Jedinu je osvojio 2002. godine.