Morača progutala Grke, Crna Gora ide na Svetsko prvenstvo! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Morača progutala Grke, Crna Gora ide na Svetsko prvenstvo!

Morača progutala Grke, Crna Gora ide na Svetsko prvenstvo!

U fantastičnoj atmosferi najveće podgoričke dvorane, reprezentacija Crne Gore uspela je da se plasira na Svetsko prvenstvo u Poljskoj i Švedskoj narednog januara, pošto je u revanš meču baraža savladala Grčku 33:25 (16:12). U prvom duelu, „Heleni“ su pobedili 25:23.

Crnogorci će tako prekinuti post od deset godina neigranja na planetarnoj smotri. Poslednji put su se na Mondijalu našli 2013, što je bilo njihovo prvo učešće od nezavisnosti.

Nezgodni, rukometno sazreli Grci bili su tvrd orah za četu Zorana Roganovića. Dvomeč je prelomljen sredinom drugog poluvremena, kada se domaćin od 45. do 51. minuta odvojilo na nedostižnih plus sedam. Grčka je početkom nastavka prišla na gol zaostatka i delovalo je da može do senzacionalnog plasmana na SP. Međutim, najpre je Branko Vujović zadržao glavu tima iznad vode monstruoznim skok šutevima kada nije išlo u napadu, a potom se ukazao najveći protagonista ovog uspeha – Nebojša Simić.

Kao što se i očekivalo, fenomenalni čuvar mreže bio je faktor odluke. Serijom odbranjenih zicera je „Ubio Grke u pojam“, ujedno razradio igru u tranziciji. Nadovezale su se odlične akcije i u pozicionom napadu, proključala je Morača, a razlika rasla do 29:22. Bila je to serija 9:2 od koje rival nije mogao da se oporavi, iako se nije predao. Prišla je Grčka na minus pet, ali bliže nije mogla.

Fenomenalni Nebojša Simić zaustavio se na 18 odbrana, duplo više od Bukovinasa na drugoj strani, koji je imao pomoć Papantonopulosa (četiri odbrane). Branko Vujović je čak devet puta pogodio, Miloš šest, a Radojica Čepić pet. Dimitrios Ciras je predvodio grčki tim sa osam golova.

Meč je sa tribina posmatralo 6.000 gledalaca, što je rekordna poseta na bilo kojoj rukometnoj utakmici u ovoj zemlji.