NEZABELEŽENO, EPSKI: Hrabri Flensburg srušio Barselonu za nemačko finale! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa NEZABELEŽENO, EPSKI: Hrabri Flensburg srušio Barselonu za nemačko finale!

NEZABELEŽENO, EPSKI: Hrabri Flensburg srušio Barselonu za nemačko finale!

Nemačko finale u Nemačkoj. To je ishod jedne od najuzbudljivijih rukometnih predstava u istoriji ovog sporta, u kojoj je Flensburg nakon sedmeraca savladao Barselonu 41:38 (18:17, 32:32, 36:35, 5:3). Preokretom koji se jedino može objasniti kao snaga volje, Vranješov tim je izborio produžetke, a potom i sedmerce, nakon kojih je izborio finale u kojem ga čeka stari rival Kil. 32:26 vodili su Katalonci u 52. minutu. Malobrojni njihovi navijači na čelu sa Karlosom Pujolom već su slavili pobedu, međutim…

Barsini rukometaši su u stilu svojih kolega iz fudbalske sekcije „čuvali rezultat“, trošivši vreme u napadu bez pokazivanja naročite namere da postignu gol, i to im se obilo o glavu na najbolniji mogući način. Soren Rasmusen, Vranješov džoker o kojem niko nije razmišljao kao o potencijalnom junaku, oživeo je nade svog tima, a siloviti Glandorf je sa dva spektakularna gola u poslednjem minutu odveo meč u produžetak.

Baš kao i kil u prvom polufinalu, Barselona je u ranoj fazi meča propustila a realizuje dva sedmerca, ali i je i pored toga većim delom prvog poluvremena imala neznatnu prednost. Čak šest smena u vođstvu viđeno je u tom periodu, koji je protekao u brzoj igri i jakom ritmu, sa slabim odbranama na obe strane. Flensburg je na odmor otišao sa jednim golom više, 18:17.

SIMULTANKA ŠARIĆA PALA U VODU

Mogesen i Glandorf donose Nemcima najveće vođstvo, 21:18 na početku nastavka. I onda kreće serije Barse za koju su (smo) svi mislili da je rešila pitanje drugog finaliste. Šarić je zaključao svoja vrata, a Lazarov je vodio seriju od čak 8:1, za 26:22 u 41. minutu. Šest minuta kasnije, Viktor Tomas postavlja novi maksimum, 29:24, a na početku 52. minuta bilo je 32:26.  Niko tada nije pomišljao da je moguće ono što se desilo. Rasmusen je briljirao na golu, a Flensburg sa polu – rezervnom postavom, na krilima Holgera Glandorfa, napravio čudo. Prvo je „zakucao“ sa 10 metara od prečke, a onda u poslednjoj sekundi sa levog beka pogodio za eksploziju u Lankses Areni.

PRODUŽETAK PA SEDMERCI

Entrerios ga je otvorio sa dva gola, 34:32, a do promene strana oba tima postigla su po jedan gol, 35:33. Sjani Mogesen je uspeo da izjednači, ali je Tomas pogodio za 36:35 na ulasku u posldnjih 60 sekundi produžetka. Hrabri Radivojević je uskočio sa desnog krila, a Huanin ga je dotakao dovoljno da češke sudije pokažu na sedmerac. Egert, koji je pre toga više od 20 minuta sedeo na klupi, hladnokrvno pogađa za 36:36. Poslednji udarac na meču Karabatića zaustavio je Rasmusen, što je značilo da će po prvi put u istoriji fajnal – fora sedmerci odlučiti pobednika. Anderson se vratio na gol i odbranio penal Karabatiću. To je bilo dovoljno za trijumf jer su svi igrači Flensburga bili precizni.

RUTENKA I ŠARIĆ „OMELI“ EGERTA

Poslovično precizni i hladnokrvni Andreas Egert odigrao je jednu od najlošijih utakmica u dresu Flensburga. Pet udaraca  za redom odbranio mu je Šarić, a za to dobre zasluge ima i Rutenka, koji ga je provocirao tokom čitavog meča, i na kraju uspeo da ga isprovocira. Omaleni Danac, veliki majstor ove igre, proveo je finiš meča na klupi, ali je pogodio dva sedmerca kada je bilo najvažnije.

IZMENE „IZ OČAJA“ DONELE SLAVU

U trenucima kada je Barsa povela sa plus šest i kada se činilo da je sve gotovo, Ljubomir Vranješ se odlučio da renomirani danski krilni tandem promeni golobradim i neiskusnim igračima. Možda su to Španci videli kao znak predaje, pa su se maksimalno opustili u finišu i bili surovo kažnjeni. Umesto Svan Hansena, koji i nije dobio dovoljno lopti, i nervoznog Egerta, „ćoškarili“ su dvadesetjednogodišnjaci Hampus Vane i Bogdan Radivojević. Talentovani Šveđanin je šutirao 3/3 iz igre, a hrabri Radivojević 1/1, uz iznuđen sedmerac u ključnom trenutku produžetka. Obojica su šutirali sedmerce i pogodili ( Vranješ odabrao postavu koja je završila meč za izvođenje penala, plus Egert).

SEREN RASMUSEN, VRANJEŠOV DŽOKER

Solidnog Matijasa Andersona sredinom drugog dela zamenio je Seren Rasmusen. Vremešni Danac je za kratko vreme sakupio devet odbrana, iniciravši veliki preokret. Teško da je iko očekivao da on bude junak.

NEVOLJA NE IDE SAMA

Najbolji igrač Barselone do 44. minuta bio je Jesper Nedesbo ( 5/5). Tada je danski pivotmen doživeo povredu mišića, pa je Ćavi Paskval posleo Soreinda na njegovo mesto u napadu. Francuz, najblaže rečeno, nije bio na svom nivou. Poslednjih pet minuta ulogu kružnog napadača preuzeo je Rutenka.

NESLAVAN OPROŠTAJ LEGENDE

Čuveni Huan Garsia Lorenzana, poznatiji kao Huanin, nije se proslavio u poslednjoj svojoj evro – utakmici. Omaleni Španac završio je karijeru jednim od najbolnijih poraza. Ni on nije odigrao dobro, iako početak nije tako nagoveštavao. 3/3 u početnoj fazi, ali je potom i njega Rasmusen uzeo pod svoje. Odbranio mu je dve „čiste“ kontre, a Huanin je propustio i da realizuje sedmerac u regularnom delu. Kad smo kod penala, jedan od rariteta sa ovog meča tiče se i njih. Barselona nije iskoristila prva tri, da bi Rutenka uspeo da poslednji pretvori u gol. Flensburgu nije dosuđen ni jedan tokom meča. Jedini je iđen u poslednjem minutu produžetka, kada je Egert pogodio.

FLENSBURG – BARSELONA 41:39 (18:17, 32:32, 36:36)

Sedmerci         Barselona 1/4, Flensburg 1/1    Isključenja: Barselona 2, Flensburg 8 minuta