ZEBRE PRETRČALE VESPREM: Islanđani i Palička odveli Kil u finale! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa ZEBRE PRETRČALE VESPREM: Islanđani i Palička odveli Kil u finale!

ZEBRE PRETRČALE VESPREM: Islanđani i Palička odveli Kil u finale!

Ne može Vesprem protiv Kila ( Gislasona). Verovatno je mađarski tim prvi put  bio favorit protiv najveće rukometne institucije, ali su crno – beli još jednom zapušili usta mnogima koji su ih otpisivali pred sezonu. U prvom mađarsko – nemačkom polufinalu Lige šampiona ikada, Kil je savladao Vesprem sa 29:26 (13.13), i tako se sedmi put plasirao u finale najjačeg klupskog takmičenja.

PRVO POLUVREME, SEDAM KONTRI KILA

Drakonski sudijski kriterijum, pregršt smenjivanja u vođstvu, šuterska indisponiranost najvećih zvezda i briljantan učinak golmana obeležili su prvih 30 minuta ovogodišnjeg fajnal – fora.  Kil je „živeo“ od kontranapada, koji su mu doneli čak sedam od 13 pogodaka. Na nameštenu 6-0 Vesprema nisu uspevali mnogo da učine, zahvaljujući sigurnom Aliloviću na golu, koji je neutralizovao većinu malobrojnih propusta čvrste zone na čelu sa Mirsadom Terzićem i Ištvanom Šučom, zvanično najboljim ovosezonskim defanzivcem. Alilović je uzeo pod svoje četvrtog strelca takmičenja, Marka Vujina, koji se nije upisao u strelce u prvom delu. Već na samom početku hrvatski golman mu je odbranio sedmerac, a od prvih sedam intervencija šest je zabeležio posle njegovih udaraca. Brza igra na startu i puno smena u vođstvu, pre nego što se Vesprem prvi put odlepio, 8:6 u 14-om minutu, a tačno na polovini poluvremena Gislason traži prvi tajm-aut. Saradnja Ilića i Sulića, najboljeg levog beka i pivotmena LŠ, donela je novu najveću prednost mađarskom prvaku, 11:8 u 21. minutu. Međutim, zahvaljujući kontra napadima i očiglednim sudijskim greškama na štetu Vesprema, Kil je uzvratio serijom 3:0, a četvrtim golom Sigurdsona poveo sa 13:12. Ipak, Ilić realizuje prvi sedmerac za svoj tim i donosi egal pred odmor, 13:13.

ZAKAZALI NAJBOLJI –  BRILJIRALI ISLANĐANI

Nije ličio na sebe Laslo Nađ danas. Nije imao rešenja za granitnu odbranu Kila, a njegove greške direktno su prouzrokovale seriju kontranapada Kila kojom su se odvojili i rešili meč. Nađ i Ilić, udarna bekovska snaga mađarskog prvaka, očajno su šutirali spolja. Ilić se istakao asistencijama, ali je i on grešio u ključnim trenucima. Podatak koju srpskom asu neće ublažiti gorčinu poraza – postao je prvi strelac takmičenja postigavši ukupno 96-i gol, čime je pretekao Renata Vugrineca. Ni Marka Vujina nije zaobišla šuterska melanholija protiv bivšeg kluba, o čemu je već bilo reči. Najbolji kružni napadač takmičenja, Renato Sulić, okončao je meč, verovatno i sezonu ( možda i najbolju u karijeri), na neslavan način. U 43. minutu snažno je laktom udario u glavu Roberta Vinčeka, pa slovenačkim sudijama nije ostalo ništa drugo nego da pokažu crveni karton. S druge strane, briljirali su Islanđani, kako na klupi tako i na terenu. Gislasonova 3-2-1 zona, koja se po potrebi modifikovala u 6-0, direktno je prouzrokovala gore navedene šuterske probleme protivnika i 14 kontra napada Sigurdsona i društva ( Vesprem imao četiri). U drugom poluvremenu odbrana Kila je delovala impresivno. Približava se dan kada će sDomagoj Duvnjak obući crno – beli dres, a to kao da je dalo dodatni motiv Aronu Palmarsonu da izdominira u finišu sezone, a pitanje je koliko će prostora imati sledeće. Ovaj plejmejker je najviše doprineo golovima ( sedam), jednim više od njegovog zemljaka Sigurdsona, koji je bio nemilosrdan u kontrama.

PALIČKA

Po rukometnim kuloarima kao rak rana Kila označen je švedski golmanski tandem Sjostrand – Palička. Pokazalo se to tokom godine ispravnim, ali evo, Kil je šampion Bundeslige i finalista Lige šampiona, a za ovo drugo najznačajniji je Andreas Palička. Nije Sjojstrand dobro počeo, pa ga je stariji kolega zamenio sredinom prvog dela i potpuno preokrenuo tok meča, zasluživši herojske počasti. Večita rezerva, dočekala je svojih pet minuta slave.

DRUGO POLUVREME, JOŠ SEDAM

Igralo se gol za gol do vođstva Vesprema od 16:15, kada Kil pravi seriju od 3:0 i dolazi do svoje najveće prednosti, na šta Ortega reaguje tajm-autom. Ni to nije pomoglo. Palička zaustavlja kontru Ćeme Rodrigeza, a Sigurdson ne propušta da to kazni, za 19:16. Zahvaljujući isključenjima Kila, vesprem uspeva da smanji na 20.19. međutim Ilić sa dva neprecizna šuta omogućuje Jihi i Vinčeku da vrate na 22:19, a kada  je nemački pivotmen drugim golom doneo novi maksimum, 25:21, jasno je bilo ko će se radovati. Vesprem je uspeo da smanji na 27:25 u 54. minutu, ali je strašna odbrana Kila u finišu sprečila rivala da mu se približi.

Kil – Vesprem 29:26 (13:13)

Sedmerci: Kil: 0/2 Vesprem: 3/3     Isključenja: Kil 12, Vesprem 8 minuta.

Kil: Sjostrand 2 odb, Palička 12 odb, Ekberg 3, Žaluz, Klain, Palmarson 7, Sigurdson 6, Šprenger 2, Toft Hansen 1, Vujin 2, Vinček 2, Cajc 1, Jiha 4

Vesprem: Alilović 15 odb (2), Fazekaš, Guljaš 1, Ilić 5 (3), Đ. Ivanščik 2, T. Ivanščik 1, Džamali, Močai, Nađ 4, Ćema Rodrigez 2, Ruezga 3, Šuč, Sulić 1, Terzić, Ugalde 4, Vilovski 2.