Omejer uplašio Hrvate - Francuzi "kao nekada" idu po zlato! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Omejer uplašio Hrvate – Francuzi "kao nekada" idu po zlato!

Omejer uplašio Hrvate – Francuzi "kao nekada" idu po zlato!

Reprezentacija Hrvatske, poražena je u polufinalu Olimpijskog turnira od Francuske 25:22 (12:10). Po dobrom starom receptu, odličnom odbranom i „strašilom“ Omejerom (19 odbrana), pred kojim su hrvatski strelci ostajali bez samopouzdanja, olimpijski šampion je zabeležio još jednu pobedu na „najvećim rivalom“ i došao u priliku da brani titulu osvojenu u Pekingu. Ništa od Hrvatske iz prethodnih šest mečeva nismo videli večeras u Londonu. Bez kontranapada, mizerne realizacije sa devet metara (Duvnjak 0/7), Vorija „stavljenog u džep“ (1/2) i sa osam odbrana manje, ništa osim poraza nije moglo ni da se očekuje. Stvar psihologije ili čega drugog, te ništa od onog „pucanja“ od samopouzdanja iz preliminarne faze, nije viđeno. Francuska zasluženo ide u finale.

STRAH OD OMEJERA

Po ko zna koji put, „uplašili“ su se hrvatski rukometaši Tijerija Omejera. Nije problem predstavljala ni francuska 6-0, ni teški dueli sa Dinarom i Karabatićem. Napad je funkcionisao, a na semaforu posle deset minuta – 5:1 za Francusku uz osam odbrana Omejera. Respekt prema jednom golmanu, kakav se retko viđa i trebao bi biti predmet neke psihološke studije, okovao je ruke Čupiću i Duvnjaku na početku meča. Napad za napadom, završavao se na rukama ili grudima golmana Kila, a Gigu, Karabatić i Abalo doneli su 3:0 u četvrtom minutu. Maler je razbio tek Jakov Gojun, koji se zatrčao iz odbrane i „opalio“ po golu za prvi gol Hrvatske tek u šestom minutu. kada je Omejer već imao pet odbrana.

Tek dozu hladnokrvnosti u realizaciji, doneo je Zlatko Horvat, koji je zamenio indisponiranog Čupića posle promašenog sedmerca, i iz ponovljenog pokušaja savladao francuskog golmana.Golovi su počeli lakše da padaju, a Horvat je posle samo pet minuta na terenu imao već tri gola na svom kontu – 7:5 (16.). Nisu blistali Francuzi u napadu. Hrvatska 6-0 je bila na nivou, ali je zato Goluža uporno tražio bekovsku trojku koja bi mu donela sigurnost.

Prvi gol sa beka, postigao je Drago Vuković za 8:6 u 20. minutu. Šansu je dobio i Balić, koji je, čini se, po reakcijama sa klupe nije mnogo uzbudio zbog loše serije svojih kolega, među kojima je Duvnjak (0/6) imao najlošiji učinak. Ivano i postiže gol, ispostaviće se poslednji sa bekovskih pozicija u prvom poluvremenu. Horvat i Štrlek bivaju strelci do pauze, a sa druge strane, svoju seriju sa beka, imao je Luk Abalo. Nije bilo šanse da se uđe u egal, a i kako bi. Na poluvremenu je Francuska imala 12:10, Omejer 13 odbrana naspram hrvatske četiri…

ODBRANA DOBRA, GOLA NIGDE

Čvrsta odbrana dočekala je Francuze u nastavku. Prvi gol su postigli tek u 37. minutu preko „Princa Vilijama“ (Akambrea), ali daleko od toga da su to hrvatski napadači iskoristili da preokrenu rezultat u svoju korist. Tek gol Manuela Štrleka i još po koji promašaj (Duvnjak promašio i sedmi šut – 0/7), nije doneo puno toga ekipi Slavka Goluže.

Raspucao se Vilijam Akambre, kao i protiv Španaca. Posle prvog, došao je drugi, pa treći gol. Zato je Goluža i „poludeo“ na tajm-autu (16:13, 41.), vičući na defanzivca Gojuna da jedino „Akambre može šutnuti spolja“. Odmah ga je demantovao Danijel Narcis, a zatim i Baraše, da kola krenuo nizbrdo – 18:13 (44.).

BALIĆ DONEO MALO NADE

Uveo je Goluža Balića, kao i Bičanića, pokušavajući da spasi nešto. Najboljih par minuta Hrvatske na ovom meču tada je počelo. Bičanić, pa Balić, kontra Horvata, dovela je Hrvatsku na 18:16 (47.). Imali su „Kauboji“ i polukontru za -1 iz koga su napravili probijanje. To će se ispostaviti i kao poslednja i najveća šansa za preokret u polufinalnom meču OI.

Još jednom je Hrvatska bila na -2 golom Lackovića za 19:17 (48.) i to je bilo sve. Usledilo je pet minuta pauze do narednog gola Ivana Balića, a to je za ovakve mečeve previše. Do tada je Narcis već odveo na 21:17 (53.), od čega povratka nije bilo. Gol za gol do kraja susreta, po koja odbrana sa jedne i druge strane, napravila je konačnih 25:22.