POČETAK IZ SNOVA: Srbija srušila Francusku u Zrenjaninu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa POČETAK IZ SNOVA: Srbija srušila Francusku u Zrenjaninu!

POČETAK IZ SNOVA: Srbija srušila Francusku u Zrenjaninu!

Nije se mogao zamisliti bolji početak godine za srpsku reprezentaciju, ali ni bolji debi novog selektora Tonija Đerone. „Orlovi“ su uzleteli u Zrenjinu i pred praznim tribinama savladali Francusku 27:24 (14:11). Uprkos činjenici da je nedostajalo devet igrača sa prvobitnog spiska, i da su Francuzi, izuzimajući već dugo povređenog Nikolu Karabatića, došli kompletni, Srbija je odigrala najbolju u takmicu u poslednjih nekoliko godina i skinula skalp olimpijskom vicešampionu.

Čitav tim je dao svoj doprinos u ovom podvigu, a prvi među jednakima bili su Dejan Milosavljev u odbrani i Lazar Kukić u napadu, individualci za koje gosti nisu imali pravo rešenje tokom 60 minuta. Ovim trijumfom, Srbija je napravila veliki korak ka Evropskom prvenstvu 2022 u Mađarskoj i Slovačkoj, iako je ovo bila tek prva kvalifikaciona utakmica za obe selekcije. U ovoj grupi nalaze se još Belgija i Grčka, a po dve najbolje ekipe plasiraće se na kontinentalno nadmetanje.

Francuska je vodila minimalnom razlikom u igri gol za gol koja je obeležila prvih 15 minuta, ali od trenutka kada se Milosavljev razbranio, momci u crvenim dresovima postali su znatno bolji protivnik, preokrenuli i nisu dozvolili gostima da izjednače do samog kraja.

SRBIJA-FRANCUSKA 27:24 (14:11)

SRBIJA: Milosavljev 14 odbrana, Cupara – Mijajlo Marsenić 6, Lazar Kukić 6, Petar Đorđić 4, Miloš Orbović 3, Bogdan Radivojević 2, Jovica Nikolić 2, Stevan Sretenović 1, Aleksa Kolaković 1, Stefan Dodić 1, Dejan Milosavljev 1, Abutović, Šotić, Vorkapić, Obradović

FRANCUSKA: Žerar 5 odbrana, Pardan 6 odbrana – Mae 6 (6), Abalo 4, En Gesan 3, Ričardson 3, Gigu 2, Turna 2, Remili 2, Fabregas 1, Mem 1, Dipanda, Kler, Karabatić, Port

SEMAFOR: 0:1, 2:3, 5:6, 9:7, 12:10, 14:11, 16:15, 21:18, 22:20, 25:20, 26:24

Obe reprezentacije su se od početka branile formacijom 6-0. U prvih 15. minuta, u igri gol za gol uz konstantno minimalno vođstvo Francuske, nadmetale su se bekovske postave Orbović-Kukić-Đorđić s jedne, i Port-Mae-en Gesan s druge strane.

Briljirao je Petar Đorđić na početku, postigao četiri od prvih devet golova svoje ekipe, ali je Srbija povela tek kada se razbranio Milosavljev. Par njegovih intervencija u nizu njegovi saigrači su iskoristili da steknu plus dva, da bi Radivojević tu prednost povisio 30 sekundi pre odlaska na odmor, kada je as Pik Segeda ukrao loptu i realizovao kontru za 14:11.

Promešali su karte početkom nastavka Đerona i Žil, Francuzi su se bolje snašli i smanjili na gol zaostatka, ali im borbeni „Orlovi“ nisu dali da izjednače. Vesli Pardan je odbranio četiri zicera, ali njegovi saigrači u polju nisu uspeli da u potpunosti to materijalizuju. Kukić i Orbović su se istakli u kritičnim trenucima i održavali svoj tim na rastojanju od tri gola.

Grešili su i Francuzi, izgubili previše lopti za svoje standarde, a Srbija je, najpre zahvaljujući Kukićevim golovima i asistencijama, uspevala to da kazni. Prednost je varirala od jednog do tri gola, s tim da gosti nisu imali nijedan napad za izjednačenje, a domaći dve prilike da povise na plus četiri. Milosevljev je odbranio zicer En Gesanu i omogućio treću, ali Đorđić nije bio precizan.

Postava Remili-Ričardson-En Gesan delovala je nemoćno naspram srpske 6-0 zone, još jedna lopta je osvojena, a Kukić na šest minuta pre kraja vara Pardana za maksimalnih 24:20, kada je Žil bio prinuđen da zatraži tajm-aut.

Krenuli su Francuzi 7 na 6, ali ni to im nije pomoglo, pošto ih je pokretljiva srpska odbrana ponovo zbunila. Eh Gesan pravi korake, a Radivojević pogađa praznu mrežu sa svoje polovine  i otklanja poslednju dilemu – 25:20. U poslednja dva minuta, kada je sve bilo jasno, Francuzi su uspeli da smanje na dva razlike, imali napad da još ublaže poraz, ali su umesto toga primili još jedan gol, nakon što je Milosavljev iz svog prostora pogodio praznu mrežu.