Slovenci vide Rio iz Malmea: Vujina četa oduvala "Furiju" u durgom poluvremenu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Slovenci vide Rio iz Malmea: Vujina četa oduvala „Furiju“ u durgom poluvremenu!

Slovenci vide Rio iz Malmea: Vujina četa oduvala „Furiju“ u durgom poluvremenu!

Spektakularnom serijom u drugom poluvremenu, reprezentacija Slovenije je preokrenula utakmicu sa Španijom i zabeležila pobedu koja joj otvara vrata Olimpijskih Igara u Rio de Žaneiru.  Predvođena Gorazdom Škofom, odbrana Slovenaca je dozvolila samo pet golova Špancima u drugom poluvremenu, što je bilo dovoljno za pobedu 24:21 (12:16).

Bio to prvi meč grupe koja se igra u Malmeu, a u kojoj su još Švedska i Iran. Dve najbolje selekcije iz svake grupe obezbediće učešće na najvećoj sportskoj smotri.

Ogroman ulog i smiraj sezone uzroci su nešto lošije rukometne predstave u Malmeu. Slovenija je bolje počela i zahvaljujući Cingesaru, Seb. Skubeu i Bezjaku održavala prednost (najviše plus dva) do 20. minuta, ali su onda Španci zagospodarili terenom, što se moglo i pretpostaviti s obzirom da je četa Manola Kadenasa lakše dolazila do pogodaka od svojih rivala. Loša završnica prvog poluvremena za Sloveniju ogledala se u napadčkoj nemoći i nedovoljno uporne odbrane, odnosno popuštanja koncentracije u kasnoj fazi protivničkog napada, pa je „Furija“ stekla maksimalnih 16:12 u poslednjim trenucima 30. minuta. Slovenci su napravili sedam tehničkih grešaka, a s druge strane nisu iskoristili nijednu od brojnih prilika za organizaciju kontra napada.

SERIJA 9:1

Kada su Španci poveli sa 19:14, delovalo je da je priča završena. Ipak, utakmica dobija neočekivani obrt. Slovenci prave neverovatnu seriju od 9:1 do 55. minuta i dolaze do prednosti od 23:20. Odbrana je dobila čvrstinu koja joj je nedostajala, napad tečan protok lopte i inspiraciju, a Gorazd Škof je zaključao svoja vrata.  Cingesar je u 45. minutu smanjio na 19:18, a u 49. izjednačio na 20:20. Škof je potom odbranio zicer Riveri, a Bombač sproveo Vujovićevu zamisao sa tajm-auta u delo za preokret – 21:20. Seriju je nastavio Kavtičnik za plus dva, sedam minuta pre kraja, a potom i bombač za 23:20. Poslednji dilemu oko pobednika otklonio je Dolenec, sjajnim prodorom za 24:21, 90 sekundi pre kraja.

Dolenec je bio najefikasniji u pobedničkom sastavu sa pet golova, koliko je na drugoj strani postigao Valero Rivera.